Jak pozbyć się soli z potraw bez utraty smaku?
KORNELIA RAMUSIEWICZ • dawno temu • 7 komentarzyCzy można obyć się kuchni bez używania soli? Ta substancja nie tylko nadaje smak potrawom, ale także ma właściwości konserwujące, a naszemu organizmowi dostarcza sód. Jednak niestety, nadmierne używanie soli prowadzi do wielu konsekwencji zdrowotnych. Czym zatem ją zastąpić, tak by jedzenie nie straciło smaku?
Dlaczego powinniśmy ograniczyć spożycie soli?
Owszem, sól jest potrzebna naszemu organizmowi, ponieważ dostarcza nami sód. Jednak dla prawidłowego funkcjonowania potrzeba nam go jedynie 1 g dziennie. Ponieważ żywność, którą kupujemy i tak jest słona, nie musimy martwić się, że doświadczymy niedoboru sodu.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie maksymalnie 5 g soli na dobę, w przeciwnym razie na własne życzenie możemy nabawić się choroby sercowo-naczyniowej, cukrzycy typu II, miażdżycy lub nadciśnienia tętniczego. Ponieważ substancja ta zatrzymuje wodę w organizmie i zaburza metabolizm, zwiększa także ryzyko otyłości. Ale jak ograniczyć spożywanie soli, kiedy bez niej potrawy zwyczajnie nam nie smakują?
Sposoby na ograniczenie soli
Zwykłą sól kuchenną warto zastąpić przyprawami. Gwarantujemy, że używając ziół takich jak chociażby bazylia, oregano, lubczyk, rozmaryn, szafran, jałowiec czy liść laurowy, odkryjesz nowy smak potraw i zapomnisz, że można było po prostu je posolić.
Warto także kupować jak najświeższe produkty, bo w takich właśnie zawartość soli jest niewielka. Powinniśmy ograniczyć za to przetworzone produkty i te, w których zawartość soli jest wysoka. Dlatego czytaj etykiety i wybieraj żywność o niskiej zawartości soli i sodu. Niestety oznacza to także rezygnację ze sztucznie barwionych słodyczy i słonych przekąsek. Jeśli będziesz przygotowywał potrawy w temperaturze maksymalnie 85 stopni Celcjusza, jedzenie zachowa swój wyrazisty smak i nie trzeba będzie go doprawiać – warto zatem jak najwięcej gotować na parze i piec.
Przy nowej diecie bez soli, trzeba być cierpliwym — sam będziesz zaskoczony, jak po kilku dniach twoje kubki smakowe przyzwyczają się do nowych smaków, a wówczas solniczka na stole okaże się zbędna.
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze