Nadmiar soli - objawy. Co się dzieje, gdy jest za dużo soli w organizmie?
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 1 komentarzZastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z organizmem, gdy regularnie zapewniasz mu nadmiar soli? Objawy mogą być różne. Wachlarz objawów, które mogą wówczas wystąpić, jest bardzo szeroki. Niektóre z nich są niezwykle niepokojące. Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, by dzienne spożycie soli nie było wyższe niż 5 gramów. Przeciętny Polak potrafi w ciągu dnia trzykrotnie przekroczyć tę wartość. Dowiedz się, czym grozi przedawkowanie soli.
Wielu osobom wydaje się, że skoro nie sięgamy po solniczkę, to problem nadmiaru soli w diecie nas nie dotyczy. Nic bardzie mylnego. Chlorek sodu znajduje się w niemal wszystkich produktach spożywczych, takich jak: wędliny, majonez, żółty ser, chleb, konserwy, kostki rosołowe, zupy w proszku.
Jeśli więc są one obecne w naszym jadłospisie, nic dziwnego, że nasz organizm zaczyna wysyłać alarmujące sygnały. Poznaj je i odpowiednio wcześnie zareaguj, bo jeśli zostaną zbagatelizowane, prowadzić mogą do poważnych komplikacji.
Zobacz też: Czy na pewno warto sięgać po popularne zamienniki soli?
Nadmiar soli w organizmie — objawy
Bóle głowy
Osoby, które spożywają duże ilości soli, częściej uskarżają się na bóle głowy w okolicy płata czołowego o charakterze pulsujących. Niektórzy uważają nawet, że jest to dolegliwość porównywalna do… kaca. Towarzyszą jej bowiem objawy takie jak: suchość w ustach, ospałość, wzmożone pragnienie.
Sól gromadząca się w nadmiarze uszkadza tętnice, przez co do mózgu dociera mniejsza ilość krwi i tlenu. Naczynia krwionośne rozszerzają się, wywołując ból i obrzęk.
Spożywanie soli w nadmiarze prowadzić może do nadciśnienia tętniczego. To w ostatnim czasie poważny problem zdrowotny, który dotyczy co trzeciego mieszkańca Polski. Jeśli nie jest odpowiednio leczony, może doprowadzić do udaru mózgu.
Suchość w ustach
Objaw ten najczęściej kojarzymy z odwodnieniem. Gdy jednak szklanka wody nie gasi pragnienia, a w ustach nadal jest sucho, wówczas dobrze jest przyjrzeć się swojej diecie. Być może obfituje ona w zbyt duże ilości soli.
Suchość w ustach to mało przyjemny objaw, który utrudniać może mówienie i jedzenie. Jeśli towarzyszy nam przez dłuższy czas, pojawić się mogą również problemy z odczuwaniem smaków.
Obrzęki
Nadmiar soli w organizmie sprawia, że gromadzi się w nim zbyt duża ilość wody. W efekcie powstają obrzęki. Szczególnie na ich powstanie narażone są kobiety, co ma związek z wahaniami hormonalnymi cyklu miesiączkowego.
Gdy woda w organizmie jest zatrzymywana przez dłuższy czas, może dojść do poważnych problemów ze zdrowiem. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem, gdyż objawy te mogą wskazywać na niewydolność nerek, serca czy wątroby.
Nadmiar soli w organizmie powoduje również jego zakwaszenie, co objawiać się może zmniejszoną odpornością, uczuciem chronicznego zmęczenia, trudnościami z koncentracją.
Kamienie nerkowe
Nadmiar soli w organizmie wiąże się również z powstaniem kamieni nerkowych. Dzieje się tak, gdyż nadmiar sodu powoduje zwiększenie wydalania wapnia z moczem. A to już prosta droga do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem.
To jednak nie wszystko. Gdy soli w organizmie jest za dużo, nerki będą pracować ze zdwojoną siła, by ją usunąć. A to sprawi, że będą szybciej się starzeć i w pewnym momencie mogą przestać radzić sobie z filtrowaniem krwi.
Sól drażniąco działa również na błonę śluzową żołądka, co z kolei zwiększa ryzyko powstania raka tego narządu.
Ostry ból w klatce piersiowej
Gdy w naszym organizmie zbyt dużo jest soli, wówczas dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, przez co gorzej sprawują swoją funkcję. A to przyczynia się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Jeśli więc pojawi się ból w klatce piersiowej, niezwłocznie należy udać się do lekarza. To może być pierwszy objaw zawału serca.
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, jak się zje za dużo soli i jak pozbyć się soli z organizmu, przede wszystkim zacznij od pozbycia się soli ze swoich potraw.
Zobacz też: Jak pozbyć się soli z potraw bez utraty smaku?
Jak unikać soli w diecie?
Każdy posiłek powinien być komponowany ze składników świeżych, naturalnych, a ich walory smakowe dobrze jest poprawić ziołami. Są nie tylko pełne aromatu, ale i pozytywnie wpływają na organizm.
Warto zainteresować się zwłaszcza bazylią, tymiankiem, rozmarynem, kolendrą, majerankiem. Dodaje się je do potraw pod koniec gotowania, by zachowały swoje właściwości smakowe i prozdrowotne. Istotne jest także wprowadzenie do codziennego jadłospisu warzyw i owoców, zwłaszcza tych obfitujących w potas.
Z diety wyeliminować natomiast należy pokarmy o dużej zawartości tłuszczów zwierzęcych, np. smalec. Powinno się je zastąpić rybami i produktami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze