Nawadnianie u osób aktywnych i sportowców

Do odwodnienia może dojść nie tylko w wyniku infekcji przewodu pokarmowego, ale i intensywnego treningu. W czasie wysiłku fizycznego organizm wytwarza bowiem dużo ciepła, a potrzeba ochłodzenia ciała prowadzi do nadmiernego pocenia się. Wraz z potem organizm traci nie tylko wodę, ale i glukozę oraz elektrolity.

W ciągu godzinnego, umiarkowanie intensywnego treningu dorosły człowiek może stracić 1–1,5 litra wody. Ryzyko odwodnienia jest więc znaczne. Aby nie dopuścić do tego groźnego dla zdrowia stanu, należy zacząć nawadnianie organizmu jeszcze przed ćwiczeniami. Zaleca się przyjęcie 500 ml płynu – jest to tak zwana rezerwa wodna. Płyny należy przyjmować także podczas treningu.

Wiele osób zastanawia się, jakie napoje nawadniają najlepiej. Zwykła woda ma dużo zwolenników, ale nie dostarcza organizmowi wystarczająco dużo elektrolitów. Lepszym wyborem są doustne płyny nawadniające, które zawierają elektrolity i glukozę w precyzyjnie dobranych proporcjach. Dzięki temu nawadniają optymalnie i zapewniają lepsze samopoczucie ćwiczącego. Preparaty tego typu są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Doskonale sprawdzają się także podczas upałów, gdy organizm poci się intensywnie, oraz po nadmiernym spożyciu alkoholu.

Jak nawadniać organizm?


Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowe odżywianie:

Desery z kaszy jaglanej - cztery przepisy na szybki deser z kaszy jaglanej Ogórkowe smoothie dla dzieci i dorosłych Co powinno się jeść na śniadanie? Co powinien jeść sportowiec? Przygotuj się na wiosnę Owsianka z jabłkiem i migdałami (bez laktozy) Krem czekoladowy fit - oto przepis na naturalny krem czekoladowo-orzechowy Śniadanie, dzięki któremu zjesz na obiad 30 proc. mniej Obłędnie pyszne lody na mleku kokosowym Co jeść przed treningiem, aby zwiększyć swoją efektywność? Eliksir z czarnego bzu na przeziębienie Przepisy na mięsa w wersji lekkiej Produkty, których nie należy odgrzewać