Głóg - właściwości i zastosowanie
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuGłóg nie jest popularną rośliną, jednak posiada wiele cennych właściwości leczniczych. Owoce i kwiaty głogu są źródłem składników mineralnych, dlatego roślina wykorzystywana jest w medycynie głównie leczniczo i profilaktycznie. Jakie właściwości ma głóg, jakie ma zastosowanie i kto powinien zdecydować się na jej stosowanie?
Czym jest głóg?
Głóg to nazwa, którą określa się wiele roślin należących do gatunku Crataegus. W Polsce najczęściej można spotkać głóg jednoszyjkowy, głóg dwuszyjkowy oraz głóg pośredni. W naturalnych warunkach głóg rośnie w postaci ciernistych krzewów, które osiągają wysokość 3–4 m lub drzew o wysokości do 10 m. Głóg szkarłatny, który nie wykazuje właściwości leczniczych, rośnie zazwyczaj w lasach czy przy drogach. Ze względu na niewielkie wymagania glebowe można go spotkać niemal wszędzie. Dopiero biała lub bladoróżowa odmiana głogu wykazuje cenne właściwości wykorzystywane w farmaceutyce oraz zielarstwie.
Kolor owoców głogu może być różny, w zależności od ich dojrzałości czy konkretnego gatunku rośliny. Często spotykane są owoce w kolorze ciemnoczerwonym lub nieco przechodzące w brunatny kolor. Można trafić również na owoce w kolorze ciemnofioletowym, zielonym czy żółtym. Z kolei kwiaty głogu są zazwyczaj bladoróżowe lub białe.
Warto wiedzieć, że głóg jest rośliną zielarską, która była wykorzystywana w medycynie ludowej. W farmaceutyce wykorzystywane są głównie kwiaty i owoce głogu, a także szczytowe liście. W okresie maja i czerwca zbiera się kwiaty, a następnie poddaje suszeniu w temperaturze wynoszącej 30 stopni. Na owoce trzeba poczekać do września i października. Tak samo jak kwiaty, susze się je w temperaturze około 30 stopni Celsjusza, a następnie dosusza w 50 stopniach.
Jakie składniki aktywne zawiera kwiat i owoc głogu?
Zawartość składników mineralnych oraz innych cennych związków chemicznych sprawia, że głóg jest wykorzystywany w celach leczniczych i profilaktycznych. To owoce i kwiaty są najcenniejszymi elementami rośliny.
Głóg jest bogaty w potas, wapń, magnez, fosfor i sód, a także zawiera także dużą dawkę witaminy C. Kwiaty rośliny są bogate we flawonoidy, które wykazują działanie rozkurczowe na mięśnie dróg moczowych, macicy, jelit czy naczyń krwionośnych. Kwiaty głogu mają również procyjanidyny obniżające ciśnienie tętnicze. Wpływają na siłę skurczów mięśnia sercowego i poprzez zwolnienie częstotliwości skurczów serca, zapewniają wydajniejszą pracę organu.
Głóg wykazuje więc pozytywne działanie na układ krążenia, przez co dobrze wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego. Dzięki niemu można obniżyć poziom cholesterolu właściwego, cholesterolu LDL czy trójglicerydów. Wyróżnia się także działaniem przeciwutleniającym, ponieważ jest bogaty w przeciwutleniacze takie jak polifenole. Może działać także przeciwzapalnie, dzięki zawartości flawonoidów.
Kiedy zalecane jest stosowanie głogu?
Głóg stosuje się w lecznictwie jako produkt spożywczy. Działa profilaktycznie, jednak powinien być stosowany przede wszystkim przez osoby, które mają problem z biegunkami, astmą, bezsenności czy zaburzeniami pracy pęcherzyka żółciowego. Po głóg mogą sięgnąć również osoby borykające się z nadciśnieniem i miażdżycą. Jest wykorzystywany wspomagająco przy niewydolności serca klasy I i II. Działa również przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo, dlatego polecany jest przy infekcjach.
W aptekach głóg można spotkać w szczególności w preparatach na obniżenie ciśnienia oraz lekach nasercowych.
Przeciwwskazania do spożywania głogu
Warto pamiętać o tym, że głóg nie wyleczy wspomnianych dolegliwości, a może jedynie wspomagać walkę z nimi. Zawsze warto skonsultować pierwsze objawy z lekarzem, a w przypadku poważnych schorzeń zdać się na wiedzę specjalistów. Przede wszystkim pacjenci z niewydolnością serca muszą uważać na głóg. Może on działać bardzo dobrze, ale nie we wszystkich przypadkach będzie to wskazane. Głogu nie powinny stosować także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Zawsze należy zapytać lekarza rodzinnego lub specjalistę o to, czy można włączyć głóg do swojej diety.
Głóg w kuchni
Głóg można spotkać w suplementach diety i preparatach aptecznych, ale także leczniczych herbatkach. W kuchni owoce głogu wykorzystywane są do przygotowywania przetworów oraz napojów, ale mogą być spożywane również w świeżej postaci. W domowej spiżarce warto trzymać owoce także ze względu na możliwość zaparzenia naparu. Jest pomocny przy nadciśnieniu, miażdżycy czy bólach reumatycznych, mięśniowych i stawowych.
OSK
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze