Mleczko kokosowe - właściwości i zastosowanie

Mleczko kokosowe do doskonały dodatek to zdrowych zup, sosów czy koktajli. Warto stosować go zamiast mleka. Jest bogate w cenne kwasy tłuszczowe: linolenowy, stearynowy, laurynowy i kaprylowy. Nie zawiera cholesterolu i nie jest magazynowane przez organizm w postaci tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zawiera witaminy C, K oraz witaminy z grupy B. Zawiera wapń, magnez, żelazo, fosfor, potas, sód, mangan i miedź. To idealny napój izotoniczny po intensywnym treningu.

Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby.

Hipokrates
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowe odżywianie:

ALGI – sposób na odchudzanie i zdrowie Pogoń za pieniędzmi, lansem, super sylwetką... Najprostsze ciastka Kilka słów o mrożonych owocach i warzywach Co jeść przed treningiem, aby zwiększyć swoją efektywność? Oto 5 zamienników tradycyjnego masła. Sprawdź, który będzie dla ciebie najlepszy Woda z kaktusa - doskonały izotonik, który warto pić kiedy ćwiczysz Zdrowe, oryginalne i proste przepisy na śniadania Graviola – właściwości, które warto znać! Jak wzmocnić smak potraw bez soli? REGULAMIN KONKURSU Desery z jabłek. Trzy proste przepisy