Ser halloumi - jakie są jego właściwości i zastosowanie?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuSer halloumi to wielozadaniowy, prosty do przyrządzenia produkt. Nada się jako przekąska na zimno, zamiennik mięsa czy urozmaicenie sałatki. Znane są jego korzyści zdrowotne. Skąd wzięła się jego popularność? Dowiedz się, jak przyrządzić pyszne danie z halloumi.
Czym jest ser halloumi?
Ser halloumi to cypryjski przysmak i produkt objęty Chronioną Nazwą Produktu oraz Chronionym Oznaczeniem Geograficznym. Oryginalna receptura jest więc tajemnicą. W sklepach można znaleźć prawdziwy ser Halloumi produkowany na Cyprze lub ser typu halloumi, produkowany np. w Polsce.
Halloumi wytwarza się ze świeżego mleka owczego, koziego lub z mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego, często z dodatkiem przypraw, np. mięty. Aby wyprodukować ser halloumi, podgrzewa się mleko i dodaje podpuszczkę lub podpuszczkę wegetariańską.
Najczęściej przybiera postać niewielkiej białej kostki, jest elastyczny. Można go jeść na surowo, ma wtedy charakterystyczny słonawy posmak. O wiele lepiej jednak smakuje odpowiednio przygotowany, np. na grillu czy w piekarniku. Nie topnieje tak jak inne sery. Warto łączyć go z owocami i warzywami.
Z czego wynika popularność sera halloumi?
Halloumi nietrudno znaleźć w marketach. Kostki sera leżą tam, gdzie nabiał oraz inne sery. Dlaczego jednak jest tak popularny?
Halloumi jest ciekawą wegetariańską alternatywą dla mięsa, szczególnie na grilla. Odpowiednio przyprawiony może być przysmakiem, na który z zazdrością będą spoglądać ci konsumujący kolejnego kurczaka czy karkówkę. Jest też świetnym zamiennikiem dla innych serów. To źródło witamin i składników mineralnych. Ma dużą zawartość białka, co jest dobre dla diety bogatobiałkowej.
Co ważne, grillowany, pieczony w piekarniku czy smażony na patelni ser nie topnieje, nie rozpływa się tak jak np. camembert. Nie rozpada się pod wpływem wysokich temperatur. Jest chrupiący na zewnątrz i miękki w środku. To produkt uniwersalny, który można spożywać na słono i słodko (np. z miodem). Jest też popularną imprezową przekąską.
Jakie są właściwości sera halloumi?
Porcja halloumi dostarcza wielu składników odżywczych. Jest bogate w białko, tłuszcze czy węglowodany. Dodatkowo jest źródłem witaminy A, D, E, K i witamin z grupy B. Jedząc halloumi, dostarczasz wapń potrzebny do funkcjonowania mięśni, fosfor czy magnez. Pełen smaku ser taki jak halloumi pomaga też na dłużej zachować sytość.
Produkt jest cenionym elementem diety dla wegetarian. Właściwości kulinarne tego sera sprawiają, że w łatwy sposób można zastąpić mięso w potrawach takich jak hamburgery i kebaby. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie sery typu halloumi są przyjazne dla wegetarian. Niektóre są produkowane przy użyciu podpuszczki pochodzenia zwierzęcego. Sprawdzaj więc etykiety przed zakupem.
Pomysły na ser halloumi
Ser halloumi jest pyszną przekąską. Doskonale nadaje się do smażenia, grillowania i do sałatek. Dzięki wysokiej zawartości białka może stanowić sycący dodatek do każdego posiłku. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniego przygotowania i przyprawienia będzie smakował jak zwykły kurczak – czyli nijak. Dobór przypraw zależy rzecz jasna od upodobań. Ser dobrze komponuje się np. z przyprawą do grilla, słodką lub wędzoną papryką, czosnkiem niedźwiedzim, czosnkiem granulowanym oraz rzecz jasna oliwą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować halloumi w panierce.
Przepis na halloumi jest bardzo prosty. Wystarczy pokroić ser na plastry, skroplić oliwą, obtoczyć w przyprawach i usmażyć lub przypiec. Do oliwy można dodać czosnek lub kilka kropel cytryny. Gotowe halloumi przybierze z wierzchu charakterystyczny brązowo-złoty kolor. Taki gotowy produkt sprawdzi się jako chrupiące kąski, dodatek do makaronów czy zapiekanek.
Sałatka z serem halloumi, najlepiej grillowanym, będzie idealna na lunch. Dodaj do niej wybrane składniki, np. pomidory koktajlowe. Na Cyprze halloumi często podaje się z owocami, np. z melonem, arbuzem, pomarańczami. Świetnie komponuje się z kaparami, oliwkami, szpinakiem, bakłażanem oraz innymi wybranymi warzywami. Warto pamiętać, że halloumi dobrze smakuje również na zimno. Z powodzeniem może stać się składnikiem kanapek czy burgerów. Możesz potraktować ser halloumi jako zamiennik mięsnego kotleta i zjeść z wybranym hummusem, salsą, sosem winegret czy dipem. Zamiennikiem sera halloumi może być feta lub tofu.
MB
Trening bicepsów — jakie ćwiczenia wykonywać? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze