Trucht - co to jest? Jakim tempem biegać i ile kcal można spalić?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzTrucht to nic innego jak wolny bieg. Pomaga w odchudzaniu, poprawia kondycję i daje dużo przyjemności. Nie ma w nim rywalizacji i pośpiechu. Jaką prędkość przewiduje trucht? Ile można spalić kcal podczas wolnego biegu i czym jest trucht w miejscu?
Trucht — co to jest?
Trucht jest najłagodniejszą formą biegu. Polega na bieganiu w wolnym tempie, nie angażuje mocno serca, ale tętno podczas truchtu powinno być na poziomie 60–70% tętna maksymalnego. Z uwagi na dość niską intensywność truchtu, powinien on trwać odpowiednio długo, by efekty takiego treningu były satysfakcjonujące. Dzięki bieganiu "długo, ale powoli", można zrzucić zbędne kilogramy i poprawić wydajność organizmu. Taki rodzaj wysiłku poleca się osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem lub nie mają doskonałej kondycji. Często stosowany jest jako element rozgrzewki lub przez wyczynowców — po wyczerpującym treningu.
Trucht a kalorie – ile kcal można spalić?
Trucht będzie bardzo korzystnie wpływał na proces odchudzania, jeśli będzie trwał odpowiednio długo. Zaleca się, by trening trwał od 30 do nawet 60 minut. W czasie 30 minutowego biegu można spalić około 200–300 kcal, zaś biegając 60 minut można stracić nawet 400–500 kcal. Jest to liczba szacunkowa: aby dokładnie ją wyliczyć, trzeba byłoby uwzględnić kilka dodatkowych czynników, takich jak: wiek, waga, kondycja, tempo biegania i pokonany dystans.
Trucht — prędkość, czyli ile km/h
Trucht to bieganie w wolnym tempie i właśnie tym różni się od biegania. Podczas truchtu biegamy z maksymalną prędkością 9 km na godzinę (odpowiadającą 6 minutom i 40 sekundom na kilometr). Trucht ma trwać długo, a prędkość nie jest zawrotna. Truchtać można w parach, w grupie, nie ma tu miejsca na wyścigi i rywalizację. To jest forma aktywności stosowana nie tylko dla poprawy kondycji, rzeźbienia sylwetki, odchudzania, ale także dla przyjemności.
Trucht w miejscu
Trucht w miejscu to jedno z lepszych ćwiczeń, które w skuteczny sposób potrafią przygotować ciało do treningu. Rozgrzewa mięśnie całego ciała i podnosi tętno. Dla wielu osób trucht w miejscu to jednak nie tylko element rozgrzewki. Chętnie jest wprowadzane do treningu ogólnorozwojowego, choć trwa zazwyczaj 5–10 minut, rzadko kiedy dłużej, choć niektórzy preferują trening oparty na 30-minutowym truchtaniu w miejscu. Jest także doskonałym ćwiczeniem umożliwiającym polepszenie swojej kondycji biegowej. Ma korzystny wpływ na układ krwionośny, przyspieszając jego funkcjonowanie.
Truchtanie w miejscu ma jednak i swoje wady — jedną z bardziej istotnych jest nienaturalne obciążenie organizmu. Bieg w miejscu powoduje, że cały ciężar biegu skupia się na stawach kolanowych, dodatkowo obciążając kręgosłup. Jest to związane z nienaturalną pracą stóp oraz rąk — chodzi o to, że bieganie w miejscu nie wymaga postawy, jaką ciało przyjmuje podczas normalnego biegania do przodu. Długotrwały ruch w miejscu jest bardzo niekorzystny dla stawów, źle działa na dolne i górne kończyny.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze