Bieganie na bieżni - kcal/kalorie. Jak ćwiczyć na bieżni, żeby spalić tłuszcz?
SYLWIA STACHURA • dawno temu • 4 komentarzeBieganie na bieżni to świetny sposób na utratę wagi. Jeśli jednak zawsze biegasz w tym samym tempie i ustawiasz takie samo nachylenie, na efekty odchudzania będziesz czekać dłużej. Wystarczy jednak kilka trików, aby zamienić zwykłą sesję na siłowni w trening spalający kalorie. Bieganie na bieżni a kcal/kalorie - zaraz dowiesz się wszystkiego!
Jeśli zastanawiacie się, jak ćwiczyć na bieżni, aby schudnąć, ile można schudnąć na bieżni oraz jeśli generalnie interesuje Was odchudzanie na bieżni, to… dobrze trafiliście. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na Wasze wątpliwości. Oto nasze kompendium wiedzy w temacie "bieżnia a odchudzanie".
Miksuj treningi
Sekret odchudzania jest prosty: musisz spalać więcej kalorii. Aby to zrobić, należy wydłużać lub zwiększać tempo podczas treningów. Problem jednak w tym, że kiedy ćwiczysz blisko maksymalnego tętna, szybko się męczysz. Jeśli zmniejszasz szybkość i biegniesz ze stałą, umiarkowaną prędkością, będziesz musiał długo czekać na efekty w postaci straconych kilogramów.
Jakie jest rozwiązanie? Różnorodność to klucz do sukcesów. W niektóre dni spróbuj biec szybciej niż zwykle, a w inne wolniej, ale przez dłuższy czas.
Wprowadź interwały
Jeśli zależy ci na pozbyciu się kilku kilogramów, zaprzyjaźnij się z treningiem interwałowym. To sposób na spalanie tkanki tłuszczowej, poprawę kondycji i wytrzymałości organizmu. Na czym polega trening? Rozpocznij od pięciu minut rozgrzewki, czyli truchtu w spokojnym tempie. Następnie przez jedną minutą biegnij najszybciej jak potrafisz, po czym wróć do truchtu, który powinien trwać dwie minuty. Należy wykonać kilka serii sprintu przeplatanego z biegiem w umiarkowanym tempie. Nie zapomnij, aby na koniec treningu uspokoić organizm – przez pięć minut biegnij truchtem.
Biegnij pod górkę
Im większe nachylenie bieżni, tym więcej kalorii spalasz. Nie należy jednak przesadzać i od razu ustawiać największą możliwą „górkę”. Zmieniaj kąt nachylenia bieżni z głową – zacznij od mniejszych i zwiększaj sportowo. W ten sposób nie tylko wspomożesz proces odchudzania, ale również popracujesz nad różnymi grupami mięśni. Podczas „wspinaczki” szczególnie zaangażowane są łydki, uda oraz pośladki.
Wydłużaj bieg
30 minut na bieżni — ile kalorii? Wiele zależy od intensywności wysiłku oraz Twojej wagi, ale średnio można przyjąć, że półgodzinny bieg oznacza utratę ok. 300–350 kcal. Czasem jednak warto spędzić więcej czasu na bieżni. Zamiast standardowych 30 minut, staraj się biec przez 45 minut. Chociaż trening może się wtedy wydawać nudny, spalisz aż 50 proc. kalorii więcej niż przy półgodzinnym biegu. To dobra taktyka, aby pozbyć się tkanki tłuszczowej. Niestety, bardzo długie biegi na bieżni bywają nużące, dlatego wydłużaj trening w niektóre dni.
Nie lekceważ innych aktywności
Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Applied Physiology” pokazuje, że trzymanie się jednej rutyny treningowej nie jest najlepszą strategią na odchudzanie. Właśnie dlatego trenerzy radzą, by urozmaicać aktywność fizyczną poprzez interwały, ćwiczenia wytrzymałościowe, wzmacniające i rozciągające. Nie bój się też innych dyscyplin niż bieganie – trenując różne sporty możesz pracować na innymi grupami mięśni i czerpać radość z bycia aktywnym.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze