Buty do biegania męskie - jakie wybrać?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuButy do biegania męskie różnią się do damskich, podobnie jak różni się budowa anatomiczna kobiet i mężczyzn. Poznaj pytania, które musisz sobie zadać i zasady, których powinieneś się trzymać, by wybrać odpowiednie buty do biegania.
Mężczyźni są zazwyczaj ciężsi od kobiet i mają przeważnie szersze stopy. Męskie buty do biegania różnią się więc od damskich nie tylko kolorystką, ale są zaprojektowane zgodnie z tą męską anatomią — mają szerszy i bardziej masywny zapiętek oraz przednią część buta. Charakteryzują się też mniejszym dropem (zmiana wysokości między linią palców a pięty). U kobiet to nachylenie jest większe, w odpowiedzi na przykurczone chodzeniem na obcasach ścięgna Achillesa.
To co się nie różni, to zasady doboru butów do biegania pod kątem rozmiaru, typu stopy, nawierzchni czy ich przeznaczenia. Podobnie, jak damskie, męskie buty do biegania muszą być zawsze o pół lub nawet cały jeden rozmiar (0,5–1 cm) większe od tych, w których chodzi się na co dzień. To dlatego, że podczas biegu stopa delikatne się przesuwa w przód-w tył i często nieznacznie puchnie. A jakich zasad doboru powinno się trzymać, odnośnie rodzaju stopy czy nawierzchni, po której będzie się biegać?
Buty do biegania męskie po asfalcie
Męskie buty do biegania po twardej nawierzchni to najczęściej szukany rodzaj buta biegowego. Bieganie po asfalcie, chodniku czy innych twardych nawierzchniach naraża nasz układ kostno-stawowy na niemałe obciążenia, zatem najważniejszą cechą takich butów będzie dostateczny poziom amortyzacji. Im cięższy biegacz, tym ta amortyzacja powinna być większa.
Buty do biegania męskie startowe, czyli te dedykowane startom w biegach ulicznych, będą miały nieco inną charakterystykę. Tu najważniejszą cechą będzie dynamika, która zazwyczaj rośnie kosztem amortyzacji i niska waga buta. Bieżnik w butach do biegania po asfalcie nie musi być bardzo zaznaczony. Warto zwrócić natomiast uwagę na wentylację. Cholewka buta powinna być wykonana z materiału pozwalającego stopie "oddychać".
Buty do biegania męskie w terenie
A na co zwrócić uwagę przy wyborze butów, jeśli najczęściej trenujesz w lesie lub innym nieregularnym terenie? Męskie buty do biegania w terenie charakteryzują się przede wszystkim tzw. agresywnym bieżnikiem. Pod tym bojowym pojęciem kryje się po prostu podeszwa z dużymi, wyraźnie zaznaczonymi wypustkami, które pozwalają czuć się pewnie i stabilnie nawet na najbardziej nierównym przy błotnistym podłożu. Buty do biegania w terenie mają też często wzmocnioną cholewkę, by chronić stopę przed uderzeniami w korzenie, kamienie czy inne przeszkody czyhające na terenowych biegaczy.
Buty do biegania męskie na zimę
Podobną charakterystykę, co męskie buty do biegania w terenie, będą mieć męskie buty do biegania na zimę. Tutaj bieżnik będzie jeszcze mocniej zaznaczony, bo śliska, zmrożona nawierzchnia to szczególnie trudny przeciwnik. Buty do biegania na zimę mają też często specjalną cholewkę chroniącą przed mrozem i wilgocią. Jej elementy uszyte są zazwyczaj z trwałego i nieprzepuszczalnego materiału Gore-Tex.
Buty do biegania męskie dla pronatorów lub supinatorów
Ostatnim ważnym elementem, jaki trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze butów do biegania, jest typ stopy biegacza. Wyróżnia się trzy typy: neutralny, supinujący i pronujący. O tym, jaki typ jest charakterystyczny dla Ciebie, decyduje to, w jaki sposób Twoja stopa układa się podczas biegu.
Jeśli masz niskie podbicie, a stopa w trakcie biegania "schodzi" do środka, to znaczy, że jesteś pronatorem. Jeśli przetaczasz stopę po zewnętrznej krawędzi — jesteś supinatorem. A jeśli przechodzisz z pięty na palce bez odchylania stopy w jedną czy drugą stronę, to znak, że masz neutralny typ stopy.
W zależności od typu stopy, budowa buta biegowego będzie się różnić. Buty do biegania męskie dla pronatorów będą mieć większe podparcie po wewnętrznej stronie buta. Buty dla supinatorów będą miały zwiększoną amortyzację, niwelującą większe wstrząsy, na które narażone jest ciało supinujących biegaczy. To ważne, by odpowiednio dobrać buty w zależności od typu stopy, bo niewłaściwy wybór zwiększa ryzyko kontuzji, zwłaszcza jeśli biegasz często i długo.
MS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze