Buty do biegania damskie. Jakie wybrać?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzSame dobrze wiemy, że nie ma lepszej motywacji do ruszenia się, niż nowe ciuchy albo buty biegowe. Ale ważne, by poza tym, że są nowe, były też dobrze dobrane. Zobacz, jak dobrać damskie buty do biegania!
Kobiety są zazwyczaj lżejsze od mężczyzn i mają przeważnie węższą, drobniejszą stopę. Budową różnią się też więc damskie buty do biegania. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Poznaj cztery proste zasady!
1. DAMSKIE buty do biegania
To zabrzmi jak oczywistość, ale kupując buty do biegania dla kobiety, należy wybierać spośród DAMSKICH modeli, bo są one zaprojektowane w zgodzie z anatomią i potrzebami kobiecego ciała. Damskie buty do biegania mają węższy zapiętek, a także przednią część buta, przez co lepiej trzymają drobną stopę. W męskim modelu, gdzie tej przestrzeni w bucie jest zazwyczaj więcej, stopa mogłaby się ruszać i nieprzyjemnie obetrzeć.
Kobiety mają też dużo częściej problem z koślawieniem kolan i nadpronacją stóp, więc podeszwy damskich modeli są często szersze, by dodatkowo wzmocnić wsparcie wewnętrznej części podeszwy. Niektórzy producenci w damskich modelach stosują także większy drop (spadek na linii pięta — palce). To odpowiedź na częste przykurczenie ścięgna Achillesa, spowodowane chodzeniem na obcasach. Są one też bardziej elastyczne w okolicach śródstopia, by bez problemu mogły się one zginać (nawet gdy ktoś zmaga się z haluksami).
2. Rozmiar zawsze większy
Buty do biegania powinny być zawsze o pół lub nawet o jeden rozmiar większe od tych, w których chodzi się na co dzień. Podczas biegu stopa delikatnie puchnie i może się minimalnie przesuwać. Większe o 0,5–1 cm buty, uchronią paznokcie przed zniszczeniem, a palce przed obtarciem.
3. Buty odpowiednie do rodzaju stopy
Rozróżniamy trzy typy stopy: neutralną, supinującą i nadpronującą. Supinator to osoba z wysokim podbiciem, która przetacza stopę po jej zewnętrznej krawędzi. Pronator z kolei ma niskie podbicie i przetacza stopę, nadmiernie dociskając jej wewnętrzną część. W zależności od budowy stopy, producenci proponują buty ze zwiększoną amortyzacją, by niwelować wstrząsy wywołane niewłaściwym ułożeniem stopy w ruchu — w przypadku supinatorów. Albo buty z podeszwą wzmocnioną od wewnątrz — dla nadmiernych pronatorów. Przy opisie butów zawsze powinna znajdować się informacja, dla jakiego rodzaju stopy produkt jest dedykowany.
4. Buty odpowiednie do nawierzchni
I ostatnim kluczowym czynnikiem będzie nawierzchnia, po której biegasz. To ważne, by but był do niej przystosowany. Jeśli najczęściej trenujesz w lesie lub w innym nieregularnym terenie, wybierz buty do biegania damskie terenowe. Mają podeszwę z agresywnym bieżnikiem, który zapewni Ci stabilność i przyczepność na nierównym podłożu oraz wzmocnioną cholewkę, gotową na starcie z korzeniami, kamieniami, itp. Jeśli natomiast najczęściej biegasz po chodnikach i asfalcie, wybieraj buty z amortyzacją, która zniweluje negatywny wpływ twardego podłoża na stawy.
Jakie buty damskie do biegania zimą?
Powyższe zasady są uniwersalne i obowiązują o każdej porze roku. Ale jeśli chcesz rozpocząć lub kontynuować bieganie zimą, koniecznie wyposaż się w buty dedykowane zimowym warunkom. Mają one wzmocnioną, chroniącą przed mrozem i wilgocią cholewkę (zazwyczaj z nieprzepuszczalnego Gore-texu) oraz podeszwę z dużymi wypustkami, dzięki którym zachowasz przyczepność na śliskiej nawierzchni pokrytej śniegiem, błotem śniegowym czy nawet lodem.
MS
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze