Słuchawki do biegania. Czym kierować się podczas wyboru?
PAULINA KOC • dawno temuMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Bieganie jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych form aktywności fizycznej. Aby rozpocząć przygodę z bieganiem, potrzebne są tylko odpowiednie obuwie i motywacja do działania. Bieganie to ciągły wysiłek o stałej lub zmiennej intensywności - to aktywność długotrwała, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób umilić sobie czas treningu. Słuchawki do biegania należą obecnie do standardowego wyposażenia treningowego.
Ulubiona muzyka ma nie tylko sprawiać przyjemność, ale także motywować do dalszej pracy oraz stosowania jeszcze większej intensywności pomimo narastającego zmęczenia. Podczas biegania można także włączyć ulubione podcasty czy posłuchać audiobooka. Czym kierować się podczas wyboru słuchawek? Warto wziąć pod uwagę kilka czynników.
Wybór słuchawek
Najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu słuchawek, to trwałość oraz odporność na zachlapania. Lekki deszczyk nie powinien zmuszać biegacza do przerwania treningu z powodu słuchawek. Dodatkowo podczas biegania należy liczyć się ze zwiększoną potliwością.
Wygoda to jeden z najważniejszych aspektów podczas wyboru słuchawek do biegania. Z najpopularniejszych dostępnych na rynku modeli można wybrać słuchawki:
– nauszne – przylegają do małżowiny usznej z zewnątrz, są stosunkowo duże, z reguły połączone z pałąkiem zakładanym na głowę lub przebiegającym za głową. Niektóre modele słuchawek nausznych posiadają dodatkowe zabezpieczenia, które są zakładane za ucho, dzięki czemu nawet podczas intensywnego biegu nie powinny spadać. Jeżeli ktoś biega w terenie lub wykonuje szybkie podbiegi, zdecydowanie warto rozważyć takie rozwiązanie. W porównaniu ze słuchawkami dousznymi mają mniej negatywny wpływ na aparat słuchu.
– douszne/dokanałowe – te słuchawki umieszcza się bezpośrednio w uchu, są znacznie mniejsze od słuchawek nausznych, dzięki czemu są też zdecydowanie bardziej mobilne. Niestety ze względu na bezpośrednie umiejscowienie słuchawek w uchu przy długotrwałym i głośnym słuchaniu muzyki mogą powodować problemy z aparatem słuchu. Ze względu na swoją lekkość będą idealnie sprawdzać się podczas wysiłku fizycznego. Podobnie jak w przypadku słuchawek nausznych, jeżeli intensywność biegu jest bardzo wysoka, warto rozważyć rozwiązanie przeznaczone specjalnie dla sportowców, czyli słuchawki z zabezpieczeniem zakładanym za małżowiną uszną.
Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas wyboru słuchawek?
Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę również źródło dźwięku oraz sposób połączenia ze źródłem dźwięku. Jeżeli ktoś lubi biegać bez dodatkowego „obciążenia” w postaci telefonu, powinien zwrócić uwagę na słuchawki posiadające funkcję odtwarzania mp3. Takie urządzenia są bardzo małe i łatwe w użytkowaniu. Jeżeli jednak źródłem dźwięku nie jest urządzenie wbudowane w słuchawki, konieczne jest zabranie ze sobą odtwarzacza lub telefonu.
Obecnie najpopularniejsze, a także najwygodniejsze jest połączenie ze słuchawkami za pomocą bluetooth. Dzięki temu słuchawki nie muszą mieć kabla. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie podczas jakiejkolwiek aktywności, gdyż o zaczepienie kabla i wydarcie słuchawki z ucha nietrudno. Oczywiście jeśli ktoś woli tradycyjne rozwiązania, a jego budżet jest ograniczony, słuchawki z kablem także się sprawdzą, jednak warto zwrócić uwagę, czy posiadają klamerkę, która zapobiegnie poruszaniu się kabla.
Słuchawki do biegania – warto postawić na komfort
Bez względu na to, jaki model słuchawek zostanie wybrany, należy pamiętać, że wygoda oraz komfort użytkowania powinny być zawsze najważniejsze. Słuchawki, które będą powodować dyskomfort, wywołają negatywne odczucia, nawet jeśli będzie z nich dobiegać ulubiony utwór. Doprowadzi to do skrócenia wyznaczonego dystansu i na pewno nie pomoże w zwiększeniu intensywności treningu.
Należy pamiętać także o prawidłowej higienie narządu słuchu, dlatego też nie należy przesadzać z decybelami podczas słuchania piosenek, a po użyciu słuchawek warto oczyścić silikonowe końcówki (w przypadku słuchawek dousznych lub dokanałowych) lub części przylegające do ucha (w przypadku słuchawek nausznych).
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze