Po czym można biegać? Najlepsze nawierzchnie do biegania
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPo czym można biegać, by zminimalizować ryzyko kontuzji? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących biegaczy. Zobaczcie, jaką nawierzchnię najlepiej wybrać do treningów.
Po czym można biegać?
W dzisiejszych czasach producenci obuwia do biegania wychodzą naprzeciw biegaczom, którzy mieszkają w centrum wielkich metropolii. Mieszkańcy miast nie mają dostępu do miękkich nawierzchni, które są najlepsze do biegania i często są zmuszeni do biegania po asfalcie i betonie. Warto jednak wiedzieć, że mimo najlepszych butów różne nawierzchnie, po których biegamy, wpływa to na stan kolan i stawów. Im twardsza powierzchnia, tym mniej absorbuje wstrząsy, a to zwiększa ryzyko kontuzji.
Po czym można biegać? Rodzaje nawierzchni:
1. Beton
Występujący przede wszystkim w mieście beton jest najtwardszym podłożem do biegania. Mówi się, że to najgorszy rodzaj nawierzchni do uprawiania tego sportu. Biegając po betonie warto zadbać o profesjonalne buty do biegania, które będą choć w części odpowiadać za absorbcję wstrząsów.
2. Asfalt
Asfalt i beton podobnie działają na stawy, mimo tego, że asfalt jest nieco mniej twardym podłożem. Na tym podłożu odbywają się zawody biegowe, ponieważ najszybciej się po niej biega. Asfalt lepiej niż beton absorbuje wstrząsy. Nie jest jednak polecany do biegania w upalne dni, ponieważ łatwo się nagrzewa i oddaje biegaczowi swoje ciepło.
3. Syntetyczne podłoże
Nawierzchnie z syntetycznego podłoża (najczęściej z poliuretanu) są jednym z lepszych rodzajów podłoża przeznaczonego do biegania. Najczęściej znajdują się na stadionach, w okolicy szkół sportowych czy ośrodków sportowo-rekreacyjnych. Doskonale pochłaniają wstrząsy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ewentualnych kontuzji — szczególnie kolan.
4. Trawa i leśne drogi
Trwa i leśne drogi to najbardziej miękkie podłoża. Trudniej je znaleźć w centrum miast, gdyż znajdują się na ich obrzeżach lub w mniejszych miasteczkach. Są one uznawane za najbezpieczniejsze dla kolan, stawów i kręgosłupa. Podłoże leśnych ścieżek nie jest idealnie płaskie, w trakcie biegu zmienia się ułożenie stopy, dzięki czemu można wzmocnić mięśnie stóp. Plusem biegania po trawie jest także to, że nie nagrzewa ona się tak łatwo, co jest szczególnie pożądane latem.
Na koniec warto dodać, że choć rodzaj nawierzchni, po której biegamy ma duże znaczenie, to są jeszcze inne czynniki, które powinno się wziąć pod uwagę, by bieganie było bezpieczne. Są to takie elementy, jak: stan zdrowia, odporność na ból, kondycja, odpoczynek i regeneracja, właściwie dopasowane obuwie.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze