Efekty biegania. Co się wydarzy po miesiącu, a co po tygodniu biegania?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuEfekty biegania to coś, co przyciąga osoby, które chcą zacząć biegać. Nic dziwnego, ponieważ efekty biegania to nie tylko lepsza kondycja czy szczupła sylwetka. Jest ich dużo więcej - wpływają zarówno na ciało, jak i na umysł.
Odchudzanie przez bieganie
Efekty biegania po miesiącu to szczuplejsza sylwetka. Jeśli biegamy regularnie, np. 3 razy w tygodniu i przestrzegamy zasad zdrowego odżywiania, to schudniemy ok. 5 kilogramów. Oczywiście tempo chudnięcia dla każdego będzie indywidualne, ale możemy założyć, że 5 kg mniej to efekty biegania po miesiącu.
Bieganie to jedna z aktywności, które są najbardziej skuteczne w redukowaniu kilogramów. Jest to trening aerobowy, cardio. Jeśli będziemy biegać przez 60 minut w spokojnym tempie, to spalimy nawet 900 kcal. Spokojne tempo jest tutaj kluczowe — jest to tzw. bieganie w strefie tlenowej, które wykorzystuje energię z tłuszczu. Tempo możemy sprawdzić, jeśli mamy pulsometr, ale jest też inny sposób — po prostu powinniśmy móc podczas wysiłku rozmawiać swobodnie, bez zadyszki.
Efekty biegania bez diety? Przyjdą, ale nie będą tak szybko widoczne. Jeśli myślisz, o schudnięciu na poważnie, to zdrowa, pełnowartościowa dieta jest konieczna.
Poprawa wyglądu skóry
Regularna aktywność fizyczna poprawia wygląd skóry — wygładza ją, napina, likwiduje cellulit. Podczas biegania zwiększa się krążenie krwi, która dostarcza tlen do komórek. Szybciej usuwane są toksyny z organizmu. Dzięki bieganiu możemy także usunąć nadmiar wody z organizmu. To szczególnie ważne dla osób, które mają problem z obrzękami.
Wzmocnienie serca i obniżenie poziomu cholesterolu
Efekty biegania to poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Obniżamy ciśnienie krwi, wzmacniamy serce, pracujemy nad jego wydolnością. Zapobiegamy zakrzepom w naczyniach krwionośnych. Kolejny pozytywny efekt to obniżenie poziomu cholesterolu LDL, nazywanego złym cholesterolem, a zwiększamy "dobry" cholesterol HDL.
Spokój i uporządkowanie myśli
Efekty biegania to także wpływ na aspekty psychiczne. Podczas biegania przysadka mózgowa uwalnia endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Dzięki temu czujemy się zmęczeni, ale mamy niezwykłą satysfakcję z wykonanego treningu. Czujemy się odstresowani, spokojniejsi. Jeśli mamy głowę pełną myśli, rozmyślamy nad jakimś problemem, to po bieganiu myślimy jaśniej, patrzymy na sprawy z innej perspektywy. To udowodnione naukowo, że bieganie polepsza nastrój, nawet jest polecane osobom z nastrojami depresyjnymi.
Poprawa koncentracji, wpływ na pamięć
Bieganie wpływa na młodość naszego mózgu. Opóźnia zmiany powodujące to, że z wiekiem zaczynamy tracić pamięć, trudniej nam się skoncentrować, a nasz proces myślenia jest powolniejszy.
Wzmacnianie kości
Efekty biegania to zniszczone kolana? Panuje taka opinia, ale — na szczęście — nie jest do końca prawdziwa. Bieganie, jak każda aktywność fizyczna wzmacnia układ kostny, spowalnia proces ścieńczenia kości, czyli zaniku masy kostnej, sprawia, że kości są mniej narażone na osteoporozę. Oczywiście — uprawianie sportu wytrzymałościowego, jakim jest bieganie, przez lata może mieć negatywny wpływ na kolana i stawy. Osoby uprawiające ten sport amatorsko, nie przeciążające organizmu nie powinny się o to martwić.
Wydłużenie życia
Efekty biegania są spektakularne. Kolejnym z nich jest wydłużenie życia. Tak, dobrze widzicie. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Iowa razem z Instytutem Coopera w Dallas w USA przez lata badali, jak bieganie wpływa na zdrowie. Najpierw podali do wiadomości, że wystarczy 5 minut biegania dziennie, żeby wydłużyć życie. Parę lat później ich wnioski były bardziej szczegółowe — biegacze żyją o 3 lata dłużej niż osoby, które nie uprawiają tego sportu. Nawet jeśli nie trzymają zdrowej diety, palą papierosy, a ich bieganie jest powolne, krótkie i nieregularne.
Kiedy efekty biegania będą widoczne?
Wszystkim niecierpliwym, którzy zastanawiają się, jakie będą efekty biegania po tygodniu, odpowiadamy — niektóre efekty biegania przyjdą szybko — np. poprawa samopoczucia czy satysfakcja, że zrobiliśmy coś dla siebie. Na inne trzeba poczekać — np. efekty biegania po miesiącu to będzie chudnięcie. Są też takie efekty biegania, których nie poczujemy, ani nie zobaczymy, ale zaprocentują lepszym zdrowiem i dłuższym życiem.
MW
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze