Buty do biegania dla początkujących – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez Modivo
Prawidłowo dobrane buty sprawią, że będziesz czerpać przyjemność z aktywności fizycznej, jaką jest bieganie. Co ciekawe — nieodpowiednie obuwie może przyczynić się do odcisków czy nawet otarć. Jakie buty powinieneś więc wybrać, będąc początkującym biegaczem?
Buty do biegania dla początkujących — jakie są?
Buty do biegania dla osób początkujących tak naprawdę nie różnią się znacząco od obuwia, w którym trenują profesjonalni biegacze przez kilka czy nawet kilkanaście lat. Naturalne jest jednak, że inne właściwości wykazują buty przeznaczone dla osób biegających hobbystycznie, od tych zaprojektowanych dla wyczynowych biegaczy, którzy planują swój udział w maratonie. Wśród cech charakteryzujących obuwie przeznaczone dla wyczynowych sportowców można wymienić płytkę karbonową oraz rolki wspierające przetaczanie się stopy. Początkujący biegacz nie potrzebuje tego typu technologii. Niezależnie od poziomu zaawansowania danej osoby w bieganiu, ta powinna wybrać buty nieco większe od rozmiaru obuwia, którego używa na co dzień. Dlaczego? Stopa podczas biegania puchnie. W związku z tym przyjmuje się, że wkładka w butach do biegania powinna być o 0,5 cm dłuższa niż ta przeznaczona do standardowego użytkowania. Aby obuwie pasowało, jak najlepiej, warto je zmierzyć. Te zamówione w sklepie internetowym mogą nie być w pełni dopasowane.
Jak zadbać o bezpieczeństwo i amortyzację obuwia do biegania?
Jedną z ważniejszych kwestii obuwia do biegania jest poziom amortyzacji. To właśnie dzięki niemu bieganie jest bezpieczniejsze, a także bardziej komfortowe. Na samym początku zwróć szczególną uwagę na grubość podeszwy pod piętą. Musisz wiedzieć, że osoby, które nie mają jeszcze wyrobionej konkretnej techniki biegania, podczas biegu lądują właśnie na pięcie. Buty do biegania dla początkujących powinny więc mieć dużą amortyzację pod piętą. Oczywiście samo obuwie nie sprawi, że zaczniesz lądować prawidłowo. Już od pierwszych treningów staraj się ćwiczyć lądowanie na śródstopiu. Amortyzowane buty są, jednak bardzo pomocne w tej sytuacji.
Planujesz biegać w terenie oraz po leśnych ścieżkach? Jeśli tak, wybierz obuwie ze średnią amortyzacją. Miękkie ścieżki są przyjaźniejsze dla stóp niż chociażby asfaltowa nawierzchnia. Biegając po terenie, zadbaj przede wszystkim o głębszy bieżnik, a także stabilizację zapiętka. Świetnym rozwiązaniem będą tutaj modele trailowe. Pamiętaj, że buty szosowe niestety nie sprawdzą się podczas biegania w lesie.
Preferujesz bieganie po asfalcie? Jeśli tak, zdecyduj się na obuwie z wysoką amortyzacją. Działanie to ma na celu zminimalizowanie ryzyko bólu kolan po skończonym treningu. Po pewnym czasie oraz stopniowym zwiększaniu zaawansowania treningu będziesz mógł zmniejszać amortyzację. Na początku swojej drogi z bieganiem, postaw na wspomnianą już wysoką amortyzację. Musisz również wiedzieć, że obuwie szosowe sprawi, że będziesz czuć się komfortowo, a odpowiednio dobrana podeszwa zapewni przyczepność.
Jeśli zamierzasz biegać zarówno po lesie, jak i asfalcie, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Najkorzystniejszym wyjściem z tej sytuacji, będzie zakup dwóch par obuwia. Na rynku możesz dostać, co prawda uniwersalne modele, które są przeznaczone do różnych rodzajów nawierzchni, jednak w praktyce, korzystanie z nich nie będzie dawało Ci takiej satysfakcji, jak w przypadku zakupu dwóch par butów.
Czy początkujący biegacz wymaga dodatkowej ochrony?
Niektórzy specjaliści rekomendują początkującym biegaczom większą ochronę niż osobom, które biegają już od pewnego czasu. Zanim kupisz pierwsze buty do biegania, zwróć uwagę na to, w jakim kierunku układa się Twoja stopa podczas kontaktu z podłożem. Większość biegaczy ma do czynienia albo z supinacją, albo z pronacją. Pierwsza sytuacja dotyczy odwracania się stopy do zewnątrz, natomiast druga — do wewnątrz. Zarówno jedna, jak i druga rotacja może prowadzić do kontuzji. Aby jej uniknąć, musisz wybrać buty dopasowane do swoich potrzeb. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji są dodatkowe elementy podeszwy.
Zanim pójdziesz do sklepu po konkretny model obuwia, sprawdź poziom zużycia butów, których używasz na co dzień. Jeśli podeszwa jest zdarta na zewnętrznej części, masz do czynienia z supinacją, jeśli natomiast na wewnętrznej — doświadczasz pronacji. W obu przypadkach warto skonsultować wybór pierwszych butów do biegania z fizjoterapeutą. Specjalista określi, w jakim stopniu borykasz się z supinacją, czy pronacją. Jeśli te są w zaawansowanym stopniu, może okazać się, że potrzebujesz indywidualnie dobranej wkładki.
Pierwsze buty do biegania powinny być przede wszystkim wygodne. Oprócz tego ich design powinien odpowiadać Twojemu gustowi. Dzięki temu z pewnością założysz je szybciej i powędrujesz na trening.
Materiał sponsorowany przez Modivo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze