Ile kosztuje dbanie o dobrą kondycję fizyczną?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuJaką kwotę trzeba wydać, aby cieszyć się dobrą kondycją ogólną, szczupłą i umięśnioną sylwetką oraz zdrowiem? W zależności od miejsca, w którym mieszkamy, tego, czy ćwiczymy pod okiem trenera, czy uczestniczymy w zajęciach grupowych, suma waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie. Istnieje jednak tania alternatywa.
Ile polskie gwiazdy wydają na to, by być fit?
Z usług trenera personalnego korzysta wiele rodzimych gwiazd muzyki, kina i celebrytów. Ćwiczą pod okiem m.in. Dariusza Brzezińskiego (jego klientami są Paweł Małaszyński i Borys Szyc, którego przygotowywał do roli Silnego w filmie „Wojna polsko-ruska”), Tadeusza Gauera (Michał Szpak, Jessica Mercedes, Honorata Skarbek), Ewy Chodakowskiej (Małgorzata Rozenek i Agnieszka Woźniak-Starak). Koszt godzinnego indywidualnego treningu z trenerem osobistym waha się od 130 do 250 złotych (czasami w cenę wliczona jest również konsultacja dietetyczna).
Zobacz też: Sekrety skutecznego treningu według trenerów gwiazd
Polskie gwiazdy wykupują również karnety uprawniające do ćwiczeń w prestiżowych klubach fitness, takich jak: Holmes Place Premium w hotelu Hilton (gdzie ćwiczy Marcin Dorociński, Robert Korzeniowski, Dawid Woliński), Studio Be Active prowadzone przez Chodakowską (Maja Bohosiewicz, Karolina Malinowska) czy siłowni, na przykład McFit (w której nad sylwetką pracuje Michał Szpak). Ile kosztują?
Półroczne członkostwo w Holmes Place Premium to wydatek rzędu 2400 złotych, w tym samym miejscu za pakiet 100 treningów personalnych trzeba (jednorazowo) zapłacić 13 tysięcy złotych. Natomiast karnet z pełnym pakietem usług w studiu Chodakowskiej kosztuje 4800 złotych rocznie, miesięczny zaś — od 200 złotych (obejmuje 20 45-minutowych treningów). Najtaniej (w tym zestawieniu) wypada siłownia McFit, która oferuje roczny karnet w cenie 1428 złotych.
Ekskluzywny klub fitness — wyznacznik statusu
W ekskluzywnych klubach fitness i siłowniach można wziąć udział w grupowych zajęciach fitness (takich jak zumba, joga, TBC czy spinning) i ćwiczyć pod okiem instruktora, który rozpisuje plan treningowy. Tym, co je wyróżnia, jest atrakcyjna lokalizacja, najnowocześniejsze wyposażenie (sprzęt i akcesoria do ćwiczeń, np. bieżnia napędzana siłą własnego ciała, innowacyjne rowery do spinningu), co zapewnia poczucie luksusu.
Ponadto gwarantują udział w treningach opracowanych w zgodzie z najnowszą wiedzą w dziedzinie fitness i możliwość skorzystania z wiedzy ekspertów (również w zakresie diety i regeneracji), dzięki czemu trening jest dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Zobacz też: Najbardziej prestiżowe siłownie na świecie
Powoli klub sportowy staje się wyznacznikiem statusu. Tego typu miejsca, takie jak Holmes Place Ovo we Wrocławiu, oprócz strefy cardio i siłowej, oferują klientom dostęp do strefy wellness (basenu, jacuzzi, sauny suchej i parowej). Nielimitowane korzystanie z klubu w godzinach otwarcia (ze wszystkich stref i zajęć fitness) przez pół roku kosztuje 2700 złotych. Warto w tym momencie zaznaczyć, że na całkowity koszt karnetu składa się wiele czynników, m.in. czynsz, media, obsługa trenerska i recepcji, użytkowanie sprzętu, a także środki czystości.
Kowalski na osiedlowej siłowni
W Polsce istnieje około 2,5 tysiąca siłowni i klubów fitness, których członkami jest około 7,5% Polaków (około 2,77 miliona osób). Cena karnetu w osiedlowym punkcie ćwiczeń jest uzależniona od pakietu, na który się zdecydujemy. Średnio za miesiąc korzystania z takiego miejsca w Warszawie musimy zapłacić 120 zł (wynika z badania Deloitte).
Najdroższe są te, które umożliwiają nieograniczone (liczbowo i czasowo) korzystanie z klubu. Miesięcznie zapłacimy około 150 złotych w Warszawie, 110 złotych w mniejszych miastach (w Pure Jatomi karnet open kosztuje od 109 do 169 złotych miesięcznie, w Calypso — od 120 do 135 złotych; w zależności od miasta). Bywa, że na początku konieczne jest uiszczenie opłaty członkowskiej w wysokości od 50 do 100 złotych. Jeżeli zwiążemy się z klubem na pół roku lub rok, cena będzie niższa.
Co ciekawe, w klubach sieci CityFit można skorzystać z FitQuest, innowacyjnego urządzenia do pomiaru rezultatów treningów. Po wykonaniu prostych ćwiczeń na platformie biometrycznej otrzymujemy informację o takich wskaźnikach jak siła czy wytrzymałość (określa się je mianem „fitnessowego IQ”). Analiza sprawności organizmu pozwala ocenić nasze mocne i słabe strony, monitorować postępy.
Kowalski pod okiem trenera
Jeden trening z trenerem personalnym (zazwyczaj godzinny) w dużym mieście to koszt od 100 do 150 złotych. W mniejszych miejscowościach ceny rozpoczynają się od 60 złotych. Zazwyczaj na jednym spotkaniu z instruktorem się nie kończy. Aby osiągnąć pożądane efekty, potrzebujemy 3–4 treningów tygodniowo. Oznacza to, że na ten cel musimy przeznaczyć co najmniej 960 złotych co miesiąc.
Płacimy za motywację do aktywności, gwarancję poprawnego wykonania ćwiczeń, a co za tym idzie brak kontuzji i urazów, przeciwdziałanie chorobom. Jeśli nie stać nas na stałą współpracę z trenerem, możemy wykupić tylko kilka spotkań celem nauczenia się techniki i ułożenia planu treningowego, a potem ćwiczyć samodzielnie.
Ćwiczenia poza siłownią
Tak naprawdę nie musimy ćwiczyć na siłowni czy w klubie fitness, nie ma potrzeby kupować karnetu. Miejsce treningu nie ma znaczenia, najważniejsza jest motywacja, a tę możemy czerpać z internetu — w mediach społecznościowych jest wiele profili inspirujących do aktywnego trybu życia.
Zobacz też: Zalety siłowni plenerowych
Alternatywą są ćwiczenia w domu, gdzie można odtwarzać dostępne w sieci filmy popularnych zagranicznych i polskich trenerek fitness, i ćwiczenia na zewnątrz (można biegać, trenować na placu zabaw albo siłowni plenerowej: na orbitreku, twisterze, rowerku, biegaczu).
Zobacz także: Ćwiczenia z przedmiotami codziennego użytku
Ćwiczenia na świeżym powietrzu przynoszą więcej korzyści dla organizmu niż trening w dusznej i często zatłoczonej siłowni (skutkuje lepszym dotlenieniem, dzięki czemu tkanka tłuszczowa jest redukowana szybciej). To tani sposób na utrzymanie ciała w dobrej kondycji ogólnej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze