Maraton - co to jest i ile ma kilometrów?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuBiegacze słysząc pytanie: "ile kilometrów miał ten maraton?", dostają białej gorączki. Jednak irytacja jest zupełnie bezpodstawna. Wszak terminem "maraton" określa się współcześnie wiele wydarzeń. Maraton filmowy, rowerowy, a nawet maraton pompek. Wydarzenia te mają pewną cechę wspólną - trwają długo. Ale czym jest ten PRAWDZIWY maraton i ile ma kilometrów? Podpowiadamy!
Maraton — co to jest i ile ma kilometrów?
Maraton to lekkoatletyczna konkurencja biegowa, rozgrywana na dystansie dokładnie 42 kilometrów i 195 metrów. Nie ma zatem maratonów na 5 km czy 10 km. Maraton ma ZAWSZE tę samą długość. W przeciwnym razie, nie jest maratonem.
Konkurencja ta rozgrywana jest na wysokiej rangi imprezach sportowych, jak igrzyska olimpijskie, czy mistrzostwa na poziomie Europejskim oraz światowym. Jednak większość maratonów, o których zapewne nie raz miałeś szansę usłyszeć, jest skierowana głównie do amatorów. W największych polskich biegach rozgrywanych na tzw. królewskim dystansie (bo tak też mówi się o dystansie maratońskim) bierze udział po kilka tysięcy uczestników.
Limit czasu na pokonanie takiego biegu, to zwykle 6, maksymalnie 7 godzin.
Skąd wzięła się nazwa maraton?
Nazwa pochodzi od greckiej miejscowości Maraton. To tam w 490 r. p.n.e. Grecy stoczyli zwycięską walkę z Persami. Jeden z żołnierzy miał za zadanie przekazać radosną nowinę do Aten, oddaloną o ok. 40 kilometrów. Dzielny mężczyzna ponoć pokonał ten dystans biegiem, jednak zdążył wypowiedzieć tylko słowa "Cieszcie się! Zwyciężyliśmy!". Po czym padł z wycieńczenia.
Wieść o żołnierzu niosła się przez kolejne stulecia. W 1896 roku Michel Bréal, francuski filolog, zainspirowany historią zasugerował, włączenie biegu na dystansie odpowiadającym odległości z Maratonu do Aten, do programu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich.
Popularne dystanse biegowe dla amatorów
Na biegowych imprezach ulicznych, skierowanych do amatorów, zwykle rozgrywane są biegi na dystansach 5 kilometrów, 10 kilometrów, półmaraton (21,1 km) i oczywiście maraton.
W zawodach górskich sprawa wygląda nieco inaczej. Tam bowiem zwykle rozgrywa się imprezy na dystansach dłuższych (od 10 km, do nawet kilkuset). Organizatorzy jednak podają zwyczajowo dystans przybliżony, z racji na specyfikę górskich szlaków. Te bowiem są bardzo nieregularne, nierzadko kręte. Możesz więc spotkać się z określeniem, że dany bieg ma np. około 30 kilometrów.
Bieg na 5 km — nie tylko dla początkujących
Mitem jest stwierdzenie, iż krótsze biegowe dystanse są skierowane wyłącznie dla osób, które zaczynają biegać. Owszem, 5 kilometrów, to świetny dystans dla debiutantów. Jednak warto z czasem wykorzystywać go do budowania szybkości, która przydaje się także przy dłuższych biegach.
Bieg na 10 km — dystans dla każdego
To jeden z najpopularniejszych dystansów wśród amatorów. Żeby go pokonać, nie musisz dużo i mocno trenować. Wystarczy, że będziesz biegał 2–3 razy w tygodniu po 5–8 km. Taka aktywność pozwoli ci utrzymać formę na względnie dobrym poziomie.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy planujesz poprawiać swoje czasy na tym dystansie. Wtedy warto wdrożyć plan treningowy, wspierający cię w dążeniu do celu.
Półmaraton — o krok przed maratonem
Dystans nieco wymagający i nie polecany osobom początkującym. Jednak zdrowa osoba, bez problemów z nadwagą, jest w stanie się przygotować na pokonanie go w ciągu kilku miesięcy.
Półmaraton może stanowić wstęp do maratonu, ale wcale nie musi. 21,0975 km może być twoim dystansem maksymalnym – nic w tym złego!
Maraton dla biegaczy z dłuższym stażem
Ani lekarze, ani trenerzy nie zalecają biegania na dystansie maratońskim nawet przez pierwszych kilka lat, od momentu rozpoczęcia przygody ze sportem. Wymaga on bowiem pewnego doświadczenia i poznania swojego ciała.
O ile pokonanie maratonu jest możliwe w lepszym lub gorszym stylu bez zaawansowanego przygotowania, to jednak zwykle kosztuje ono początkującego biegacza wiele. Zdarza się, że negatywne skutki są odczuwalne przez wiele lat.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze