Cross training - zasady treningu uzupełniającego, ćwiczenia, efekty
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 4 komentarzeCross training - co to jest? Cross training to trening uzupełniający. Jego celem jest rozwój tych partii mięśni, które nie są aktywne w trakcie codziennych ćwiczeń. Może stanowić zatem dopełnienie rutynowych zestawów ćwiczeń ujętych w planie treningowym sportowców-zawodowców i amatorów. Cross trening niesie za sobą wiele korzyści - efektem jest poprawa kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej, zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji i wzmocnienie mięśni.
Cross training, cross ćwiczenia — zasady
Cross training to określenie wszechstronnego, zróżnicowanego, uzupełniającego treningu ogólnorozwojowego, który angażuje wszystkie partie mięśniowe. Jego celem jest osiągnięcie równowagi między siłą mięśni a ich wytrzymałością.
Uprawiają go nie tylko sportowcy wyczynowi, osoby specjalizujące się w jednej dyscyplinie sportu, na przykład biegacze. Cross trening praktykują również reprezentanci innych grup zawodowych, dla których kondycja fizyczna ma znaczenie, na przykład żołnierze.
Trening crossowy wykonuje się w celu: po pierwsze, urozmaicenia dotychczasowych ćwiczeń i rozwoju mięśni dotąd nieaktywnych, a po drugie, przygotowania do specjalistycznych treningów, które są bardziej wymagające, a zatem wyczerpujące.
Cross training — ćwiczenia
Ten rodzaj treningu można praktykować samodzielnie lub w grupie podczas zajęć w klubie fitness. W pierwszym przypadku na przykład biegaczom rekomenduje się włączenie do planu treningowego takich aktywności jak pływanie, kajakarstwo, joga, zumba czy fitness. Dlaczego? Celem uaktywnienia i wzmocnienia tych części ciała, które na co dzień nie są trenowane (w ich przypadku są to górne partie).
Natomiast osoby, które uprawiają fitness, powinny zainteresować się treningiem z obciążeniem. Pamiętajmy, że w trakcie ćwiczeń należy utrzymywać tętno na poziomie 70% osobistego maksimum (obliczamy je, odejmując od liczby 220 liczbę wiosen, które przeżyliśmy).
Zajęcia cross training w klubie fitness trwają około godziny. Nie zakładają użycia specjalistycznego i ciężkiego sprzętu sportowego. Ćwiczenia są proste, ale wymagają od osoby ćwiczącej dobrej ogólnej kondycji fizycznej. Trening jest dość intensywny (a jeśli chcemy dodatkowo podnieść poziom jego trudności, możemy ćwiczyć w kamizelce z obciążeniem). Czynnikiem motywującym do działania są członkowie grupy, w której ćwiczymy.
Inną jego cechą jest zmienność — ćwiczenia wykonuje się w szybkim tempie. Angażują one wiele partii mięśni jednocześnie. Na zajęciach cross trainingu (które poprzedza rozgrzewka, a wieńczy wzmacnianie mięśni głębokich i aktywna regeneracja) w klubach fitness praktykuje się takie formy aktywności jak:
- bieganie,
- pompki,
- podskoki,
- przysiady,
- rowerek w pozycji leżącej na plecach,
- martwy ciąg,
- podciąganie na drążku,
- ćwiczenia z kettlebell,
- ćwiczenia na piłce fitnessowej i z piłką lekarską.
Mnogość ćwiczeń powoduje, że nie grozi nam treningowa rutyna. Najczęściej poszczególne ruchy wykonuje się na czas (jak najwięcej powtórzeń w danym przedziale czasowym) - co pozwala zdyscyplinować i zmobilizować się do wysiłku fizycznego, a także ocenić efekty pracy. Podejmujemy zatem walkę z czasem. Ponadto — w porównaniu do klasycznego treningu siłowego - cross training zakłada krótszy czas odpoczynku.
Cross training — efekty
Jakie są rezultaty tego treningu?
Efekty cross treningu pojawiają się w błyskawicznym tempie od momentu rozpoczęcia zajęć. Jeśli będziemy ćwiczyć w klubie fitness 3 razy w tygodniu przez minimum 30 minut, poprawimy m.in. funkcjonowanie systemu naczyniowo-sercowego i pracę układu oddechowego.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze