Dieta Strażników Wagi - zasady. Jak stać na straży właściwej masy ciała?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeDieta Strażników Wagi to zdrowa dieta odchudzająca. Zapewnia stopniowy, ale stały spadek wagi, bez efektu jo-jo. Istotą tej diety na odchudzanie jest przestrzeganie indywidualnie obliczonej dziennej liczby punktów odpowiadającej produktom spożywczym z 3 grup kolorystycznych. Stąd wzięła się inna jej nazwa - dieta punktowa.
Czym jest dieta Strażników Wagi?
Dieta Strażników Wagi to dieta odchudzająca opracowana przez ruch, który promuje w Ameryce odchudzanie z rozsądkiem. Weight Watchers, czyli Strażnicy Wagi, to organizacja działająca w Stanach Zjednoczonych od 1963 roku. Opracowana przez nią dieta jest uważana za jedną z najskuteczniejszych i najzdrowszych. Jej efektem jest stopniowa redukcja masy ciała w wolnym tempie. Średnio chudniemy kilogram tygodniowo.
Jeżeli będziemy przestrzegać wytycznych sformułowanych przez amerykański ruch, w ciągu 3 miesięcy waga zmniejszy się o 10 proc. Inna obowiązująca nazwa diety Strażników Wagi to dieta punktowa. Ważnym elementem tego procesu odchudzania jest wsparcie ze strony innych osób na tej diecie.
Na czym polega dieta Strażników Wagi?
Jest to zdrowa dieta o zbilansowanym jadłospisie, która zakładania dostarczanie organizmowi od 1250 do 1750 kcal dziennie (należy zatem do diet niskokalorycznych). Poza tym jej zasady są bliskie regułom zdrowego odżywiania, co sprawia, że dieta Strażników Wagi utrwala dobre nawyki żywieniowe.
W trakcie stosowania tej diety należy pić dziennie około 2 litrów wody mineralnej. Wskazane jest wybieranie węglowodanów złożonych: kasz i ciemnego ryżu. Unikamy zaś alkoholu, dań gotowych i fast foodów. Ograniczamy też spożycie tłuszczów zwierzęcych. Posiłki zjadamy 5 razy dziennie w regularnych odstępach czasu.
Dania składają się z produktów bogatych w błonnik pokarmowy, składniki mineralne i witaminy. Istotą diety Strażników Wagi jest spożywanie produktów spożywczych o przypisanej wartości, których suma nie przekroczy określonej liczby na dzień.
Trzy grupy kolorów i punkty
Dzienna liczba punktów zależy od takich cech jak płeć, wiek, wzrost, masa ciała, tryb życia i stopień aktywności fizycznej. Na przykład kobieta w wieku od 18 do 20 lat, mierząca około 160 centymetrów, ważąca 70 kilogramów, wykonująca pracę w pozycji siedzącej, której celem jest redukcja masy ciała, powinna dziennie przyjąć pokarmy o równowartości 16 punktów.
Z kolei liczba punktów produktu spożywczego zależy od jego kaloryczności i tego, ile tłuszczu zawiera. Na przykład większość owoców i warzyw (grupa zielona), a także soki z warzyw i owoców bez dodatku cukru, ma 0 punktów, dlatego można je jeść bez ograniczeń. Wyjątek stanowią rośliny strączkowe, takie jak fasola i groszek, oraz owoce - awokado i banany.
Dwa punkty otrzymały produkty dość kaloryczne, ale zawierające niewielkie ilości tłuszczu (grupa żółta). Są to: chude mięso i ryby, pieczywo, nabiał bez tłuszczu, ziemniaki i warzywa pominięte w grupie pierwszej. Produkty spożywcze z ostatniej czerwonej grupy nie są polecane. Należy ograniczyć ich spożycie (do 6 porcji w tygodniu) albo całkowicie z nich zrezygnować.
Czego powinniśmy unikać? Przede wszystkim słodyczy, tłustego mięsa, topionych serków, alkoholu i jogurtów owocowych. Z tabeli punktowej opracowanej przez Strażników Wagi wynika, że ser żółty ma 8, 100 gramów szynki wiejskiej 6,5, a pączek 5 punktów.
Jak ustalić, ile punktów ma produkt spożywczy bez zaglądania do tabelki? Wystarczy podzielić liczbę kalorii, które posiada, przez 60, a następnie otrzymany wynik zsumować z ilością tłuszczu (w gramach) podzieloną na 9. Rezultat to liczba punktów produktu.
Dodatkowe punkty
Jeżeli w planie tygodnia mamy przyjęcie, wesele, wykwintną kolację, możemy uprzednio zaoszczędzić kilka punktów i wykorzystać je tego dnia, co oznacza, że możemy zjeść więcej. Należy jednak pamiętać, że tygodniowo możemy zaoszczędzić maksymalnie 12 punktów, a dziennie — 4 punkty.
Ponadto dodatkowe punkty do wykorzystania w przyszłości uzyskujemy, wykonując ćwiczenia. Za uprawianie dowolnie wybranej dyscypliny sportu możemy zyskać maksymalnie 12 punktów. W zależności od sportu przydzielamy sobie od 0,5 (aerobik) do 1,5 (bieganie) punktu za każde 10 minut treningu.
Teoretycznie na diecie Strażników Wagi możemy jeść to, co chcemy, jedynie pilnując limitu punktów. W praktyce należy ograniczać ilość fast foodów, ponieważ wykorzystanie dziennej liczby punktów na produkty bezwartościowe sprawi, że nie będziemy mogli zjeść tego, co jest odżywcze. Skutek? Niedobory witamin, składników mineralnych i białka.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze