Jednodniowy detoks - jak oczyścić jelita w jeden dzień?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzSłyszeliście zapewne hasło "jednodniowy detoks". Jak oczyścić jelita w jeden dzień? Co daje detox jednodniowy? Jednodniowe oczyszczanie organizmu z toksyn to sposób na jego wzmocnienie i poprawę samopoczucia. W trakcie 24-godzinnego detoksu zaleca się przyjmować duże ilości płynów: wodę, ziołowe herbaty (z pokrzywy, mięty, szałwii, kopru włoskiego, zieloną).
Jak oczyścić organizm w jeden dzień? Co daje detox jednodniowy?
Zyskamy energię do działania, poczujemy się lżejsi i młodsi (cera stanie się promienna), pełni sił witalnych. Jednodniowe oczyszczanie pozwala również usunąć z jelit zalegające resztki pokarmowe, zmniejszyć obwód talii. Ponadto brzuch staje się bardziej płaski.
Jak oczyścić organizm z toksyn w jeden dzień? Jak przygotować się do jednodniowego detoksu? Trzeba pamiętać o tym, by wcześniej skonsultować stan zdrowia z lekarzem lub dietetykiem. Poza tym warto zaplanować detoks na dzień wolny od obowiązków zawodowych, najlepiej w weekend, kiedy mamy czas na odpoczynek (oczyszczanie to dla organizmu wysiłek i wydatek energetyczny).
Zobacz także: 5 objawów, które świadczą o tym, że potrzebujesz detoksu
Żeby ten proces przebiegł bez negatywnego wpływu na stan zdrowia, na trzy dni przed jego rozpoczęciem powinniśmy wyeliminować lub znacznie ograniczyć spożycie następujących produktów spożywczych: napoje zawierające kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyzujące), alkohol, biała mąka, czerwone mięso, jajka, mleko.
Sprawdź, w jaki sposób możesz oczyścić organizm z toksycznych substancji w ciągu jednego dnia.
Detoks jednodniowy jadłospis — pięć przepisów
Detoks z wykorzystaniem kiczeri
Kiczeri to indyjska potrawa o konsystencji gęstej zupy. Jest zalecana w ramach ajurwedyjskich kuracji odtruwających organizm, które dodatkowo mają go odmłodzić. Do jej przygotowania wykorzystujemy ryż i soczewicę (wymiennie z grochem lub fasolą mung) oraz przyprawy poprawiające trawienie.
Potrawa ta jest lekkostrawna, ale skutecznie wypełnia żołądek, gwarantując uczucie sytości na długi czas. W trakcie jednodniowego oczyszczania organizmu jemy wyłącznie kiczeri: na śniadanie, obiad i kolację (bez ograniczeń co do wielkości porcji).
Co więcej, składniki kiczeri wspomagają pracę układu immunologicznego, chroniąc przed rozwojem przeziębienia. W trakcie detoksu z wykorzystaniem tej potrawy układ pokarmowy odpoczywa.
Jak przygotować kiczeri?
Lista składników:
- pół szklanki ryżu basmati,
- pół szklanki czerwonej soczewicy,
- marchew,
- papryka,
- cukinia,
- przyprawy w ziarnach: kminek, fenkuł, kolendra i czarna gorczyca,
- przyprawy w proszku: kurkuma, garam masala, czarny pieprz i świeży imbir,
- ghee.
Sposób przygotowania:
Płuczemy ryż i soczewicę. Moczymy je przez pół godziny w wodzie, a następnie odstawiamy na kwadrans do odsączenia. Na dno rozgrzanego garnka wlewamy ghee, wrzucamy przyprawy w ziarnach i prażymy je przez 2 minuty. Po tym czasie dodajemy przyprawy w proszku i imbir.
Dalej dorzucamy pokrojone w słupki warzywa i dusimy przez kilka minut. Dodajemy ryż i soczewicę, wlewamy wrzącą wodę. Po przykryciu dusimy na niewielkim ogniu przez kwadrans. Gotową potrawę odstawiamy przed podaniem na 5 minut. Serwujemy z natką pietruszki.
Zobacz także: Detoksykujący koktajl z pietruszki, który przygotujesz w 3 minuty
Jednodniowy detoks sokowy — detoks z wykorzystaniem soków
Jednym ze sposobów oczyszczenie organizmu z toksyn jest picie domowej produkcji napojów przygotowanych z owoców i warzyw. Należy przez cały dzień pić świeżo wyciśnięte soki. W ciągu 24 godzin przyjmujemy 5 porcji (jednorazowo pół litra) - łącznie 2,5 litra.
Soki warzywno-owocowe są nie tylko smaczne, ale i sycące, więc nie powinniśmy odczuwać głodu spowodowanego brakiem produktów stałych w menu.
Przykładowe przepisy na soki
Lista składników na pierwszy sok:
- 4 pomarańcze,
- limonka,
- kawałek imbiru o długości centymetra,
- jabłko.
Lista składników na drugi sok:
- 6 marchewek,
- grejpfrut,
- jabłko,
- pół cytryny,
- imbir,
- łyżeczka oliwy z oliwek.
W obu przypadkach do przygotowania soku będzie nam potrzebna wyciskarka.
Detoks z wykorzystaniem kaszy jaglanej
Kasza jaglana znana jest z właściwości oczyszczających. Co więcej, odkwasza ona organizm, przywracając mu właściwe pH. W ramach detoksu jaglanego przez cały dzień, co około 3 godziny, jemy zupę przygotowaną na bazie tej kaszy. Spożywamy jedynie niewielką porcję tak, aby nie odczuwać głodu.
Lista składników na krupnik jaglany (6 porcji):
- 3 marchewki,
- 3 pietruszki,
- 3 ziemniaki,
- 4 ząbki czosnku,
- 1 ½ szklanki kaszy jaglanej,
- 2,5 litra gorącej wody,
- przyprawy: sól, pieprz, majeranek, zioła prowansalskie, ziarenka pieprzu, ziarenka ziela angielskiego, liść laurowy,
- 4 plastry imbiru.
Zobacz też: Oczyść organizm z pomocą kaszy jaglanej i chudnij zdrowo
Sposób przygotowania:
Płuczemy kaszę jaglaną pod bieżącą wodą. Smażymy czosnek i pokrojone w kostkę warzyw. Następnie dodajemy przyprawy (oprócz soli i pieprzu). Teraz możemy wrzucić kaszę. Dolewamy wodę. Całość gotujemy na wolnym ogniu przez około 20 minut. Gdy składniki będą miękkie, możemy dodać sól i pieprz do smaku. Serwujemy krupnik jaglany posypany natką pietruszki bogatą w witaminę C.
Detoks z wykorzystaniem zielonych warzyw i owoców
W trakcie zielonego detoksu spożywamy głównie warzywa i owoce w tym kolorze. Dzień zaczynamy od koktajlu, do którego przygotowania wykorzystujemy takie superfoods jak spirulina, chlorella czy młody jęczmień.
Lista składników na zielony koktajl:
- łyżka jednego z wyżej wymienionych superfoods,
- jabłko,
- banan,
- kawałek imbiru o długości 1 centymetra,
- sok wyciśnięty z pomarańczy,
- 150 ml wody.
Sposób przygotowania:
Obieramy ze skórki banana i imbir. Wrzucamy składniki stałe i sypkie do kielicha blendera, wlewamy sok z pomarańczy i wodę. Miksujemy. Gotowe!
Ten koktajl pijemy również na drugie śniadanie i w ramach podwieczorku.
Natomiast na obiad i kolację są przewidziane warzywa przygotowane na parze albo na surowo (w postaci sałatki skropionej sokiem z cytryny i oliwą z oliwek).
Detoks z wykorzystaniem bulionu z warzyw
Ten sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn dedykowany jest osobom, które podejmują tę próbę po raz kolejny. Jest to metoda wymagająca, której może towarzyszyć uczucie głodu. Polega ona na piciu w ciągu dnia wyłącznie wywaru warzywnego (spożywamy go 6 razy, co 3 godziny). Jednorazowo możemy przyjąć 300 ml.
Wywar z warzyw (powinny pochodzić z upraw ekologicznych) nie tylko usunie szkodliwe substancje, ale i nawodni organizm. Ponadto dostarczy cennych składników mineralnych, takich jak wapń, potas i magnez.
Przepis na bulion warzywny
Lista składników:
- 3 litry gorącej wody,
- 2 pęczki włoszczyzny: 2 pory, seler, 6 marchewek, 6 pietruszek, 2 cebule.
Sposób przygotowania:
Kroimy wszystkie warzywa w kawałki. Smażymy cebulę w łupinie na patelni do momentu, aż się zrumieni. Wszystkie warzywa wrzucamy do garnka i jeszcze przez chwilę podsmażamy, cały czas mieszając. Wlewamy wodę i przyprawiamy. Gotujemy na niewielkim ogniu, aż warzywa zmiękną. Na 10 minut przed zakończeniem gotowania możemy dodać natkę pietruszki lub jarmuż, które dodadzą wywarowi aromatu.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze