6 przekąsek, po które możesz sięgać po godzinie 20
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzPrzekąski bez tłuszczu? Niskokaloryczne słone przekąski? A może coś na słodko? Panuje przekonanie, że wieczorami nie powinniśmy po nie sięgać. Nie do końca jest to prawdą. Przekąski, które możemy chrupać późnym wieczorem, to m.in. migdały i nasiona dyni. Mimo że jedzenie posiłków po godzinie 20 jest zakazane na diecie odchudzającej, to spożycie tych pokarmów przynosi wiele korzyści dla zdrowia i kondycji psychicznej. Oto 6 przekąsek, po które możesz sięgać po godzinie 20.
Gorzka czekolada
W przeciwieństwie do wyrobów czekoladopodobnych ciemna (gorzka) czekolada cechuje się niską obecnością cukru i tłuszczów. Poza tym jest bogata w kakao (wybierajmy tę o zawartości minimum 70 proc., a najlepiej — od 90 do 99 proc.). Im więcej tego składnika, tym czekolada lepiej wspomaga przemianę materii i przyspiesza spalanie tłuszczu, a zatem odchudzanie.
Zobacz też: Słodka prawda o gorzkiej czekoladzie
Mimo że jest mniej słodka, gorzka czekolada dostarcza przeciwutleniaczy, które obniżają ciśnienie krwi, poprawiają wrażliwość na insulinę (ma niski indeks glikemiczny, dlatego następstwem jej zjedzenia jest wolne tempo wzrostu poziomu cukru we krwi), zwalczają stany zapalne i poprawiają nastrój (zwiększają produkcję hormonów szczęścia). Ponadto zaspokaja głód na długi czas i apetyt na potrawy tłuste, słodkie i słone.
Gorzka czekolada zawiera błonnik pokarmowy (około 10 gramów w 100 gramach czekolady), witaminy (A, E i z grupy B) i składniki mineralne (magnez, żelazo, wapń, potas). Jeżeli będziemy ją spożywać w rozsądnych dawkach, pomoże zrzucić zbędne kilogramy. To zasługa epikatechiny (składnika kakao), substancji, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie energii potrzebnej do spalania kalorii.
Pistacje
Pistacje w skorupkach to doskonała wieczorna przekąska, ponieważ proces ich obierania wymaga pracy i czasu, zatem w konsekwencji zjadamy je wolniej (a im wolniej jemy, tym mniejsze szanse, że skonsumujemy je w nadmiarze; informacja o sytości dotrze do mózgu na czas).
Zobacz też: Pistacje — odchudzające orzechy
Orzechy te są bogate w składniki odżywcze. Zawierają błonnik (10 gramów w 100 gramach pistacji), biotynę, witaminę B6 i K, tiaminę, kwas foliowy, potas i sterole roślinne. Wszystkie te składniki sprawiają, że jest to pożywna przekąska, która daje uczucie sytości na długi czas.
Zobacz też: Najlepsze orzechy na utratę wagi
Choć są kaloryczne (100 gramów dostarcza 560 kalorii), cechują się wysoką zawartością zdrowych kwasów tłuszczowych, które przyspieszają metabolizm i zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ponadto pistacje mają pozytywny wpływ na zdrowie — obniżają poziom cholesterolu we krwi i zmniejszają ryzyko zawału serca.
Nasiona dyni
Dobra wieczorna przekąska to taka, która zaspokoi dokuczliwy głód, pomoże się zrelaksować i przygotować się do snu. Temu zadaniu sprostają prażone pestki dyni. Porcja nasion zawiera bowiem prawie 50 proc. zalecanego spożycia magnezu — to niezbędny składnik mineralny do prawidłowego przebiegu ponad 300 reakcji zachodzących w organizmie. Jednym z kluczowych obszarów, za które odpowiada, jest odpoczynek. Magnez działa rozluźniająco, a przekąski o wysokiej jego zawartości pomagają się odprężyć.
Zobacz też: Kiedy suplementować magnez?
Ich smak hamuje apetyt na słone przekąski, który zazwyczaj zaspokajamy, jedząc chipsy ziemniaczane. Zatem kiedy przyjdzie ochota na małe co nieco w trakcie oglądania ulubionego programu telewizyjnego, sięgnijmy po ćwierć filiżanki prażonych nasion dyni (należy jeść je z umiarem, gdyż są kaloryczne; 100 gramów pestek dostarcza 450 kcal).
Nasiona dyni są bogate w błonnik (18 gramów w 100 gramach). Dostarczają również witamin: A, z grupy B, C, D i E, i składników mineralnych, takich jak cynk, magnez, żelazo i wapń. Są źródłem zdrowych jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Ciepłe mleko z miodem
Ciepłe mleko od dawna jest stosowane jako środek ułatwiający zasypianie. Warto je pić wieczorem, jeśli mamy problemy ze snem, gdyż szklanka tego napoju pomaga się zrelaksować.
Zobacz też: Dlaczego warto pić ocet jabłkowy z miodem?
Chociaż dodanie miodu do ciepłego mleka zwiększa zawartość cukrów prostych w tej przekąsce, to są one łatwo i szybko trawione. Ponadto wywołuje on pozytywny efekt na polu psychologicznym. Jaki? Może stymulować hormony, które napędzają powstawanie serotoniny. Jej odpowiedni poziom gwarantuje pozytywny nastrój, działa relaksująco i usypiająco.
Zobacz też: Dlaczego warto pić mleko?
Ponadto bursztynowe złoto, którym wzbogacamy mleko, dostarcza składników mineralnych (magnezu, wapnia, żelaza, potasu) i witamin (A, B1, B2, B6, B12, C oraz kwasu foliowego). Ten gorący napój usprawnia metabolizm.
Migdały
W 2012 roku w "American Journal of Clinical Nutrition" opublikowano wyniki badania, które dowodzą, że osoby, które jadły migdały, straciły na wadze w ciągu 18 miesięcy więcej kilogramów, niż te, które powstrzymywały się od jedzenia tych orzechów.
Zobacz też: Przepis na domowe masło migdałowe
Ponadto, osoby, których składnikiem menu były migdały, miały lepsze wyniki badań krwi w odniesieniu do poziomu całkowitego cholesterolu i trójglicerydów — dwóch kluczowych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (to zasługa obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych).
Migdały można jeść na surowo, po upieczeniu albo doprawieniu curry lub chilli w proszku (należy wybierać te w całości i jak najmniej przetworzone). To najmniej kaloryczne orzechy — 10 sztuk dostarcza tylko 80 kcal. Są źródłem białka, błonnika (najwięcej jest go w skórce), magnezu (niedobór tego minerału jest odpowiedzialny za niepohamowany apetyt na coś słodkiego) i witaminy E.
Chipsy z jarmużu
Chipsy z jarmużu zaspokajają apetyt na słoną przekąskę bez podaży dodatkowego tłuszczu i kalorii. Można nimi zastąpić popularne chipsy z ziemniaków.
Zobacz też: Chipsy z warzyw – pomysł na zdrową przekąskę
Dostarczają witamin (K, A i C) oraz związków fitochemicznych, zwanych karotenoidami, które są pomocne w walce z rakiem. Są to składniki, których nie dostarczymy organizmowi, zjadając chipsy ziemniaczane. Co więcej, chipsy z tego warzywa są bogate w składniki mineralne (potas, wapń i żelazo).
Zobacz też: Przekąski, które zmniejszają apetyt
Przekąska z jarmużu smakuje najlepiej, gdy jest świeżo przygotowana. Czas jej pieczenia jest niezwykle krótki — po otoczeniu w oliwie i przyprawach muszą spędzić w piekarniku rozgrzanym do 160 stopni maksymalnie 10 minut.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze