Co się dzieje z organizmem bez jedzenia? Skutki niejedzenia
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeCo się dzieje z organizmem bez jedzenia? Co może się stać od niejedzenia? Następstwem świadomego zrezygnowania lub mimowolnego opuszczenia posiłku w ciągu dnia są m.in. zaburzenia hormonalne, pogorszenie nastroju i spowolnienie metabolizmu. Jakie są pozostałe skutki nieregularnego jedzenia? Co się dzieje, gdy nie jemy? Odpowiadamy.
Rezygnacja z posiłku to częsta praktyka w trakcie diet odchudzających. W skrajnym wypadku to nawet niejedzenie cały dzień. Sądzimy, że jeśli będziemy jeść mniej i rzadziej, uzyskamy spadek masy ciała w krótkim czasie. Jednak efekty są odwrotne do zamierzonych — borykamy się z napadami wilczego głodu i podjadamy w ciągu dnia. Poziom cukru we krwi waha się, a organizm magazynuje tłuszcz, zamiast go spalać. Co więcej, narażamy na szwank zdrowie.
Co dzieje się w organizmie, gdy rezygnujemy ze śniadania, obiadu lub kolacji? Nieregularne jedzenie — skutki
Zaburzenia gospodarki hormonalnej
Jednym ze skutków opuszczania posiłków w ciągu dnia są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Występują wahania stężenia insuliny — hormonu wydzielanego przez trzustkę. Najpierw jego poziom rośnie, potem drastycznie spada. Co ważne, zmiany hormonalne należą do głównych przyczyn problemów z wagą.
Zaburzenia procesów trawiennych
Brak regularności w spożywaniu posiłków skutkuje nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Jedzenie różnej liczby posiłków, każdego dnia o innej porze, powoduje zaburzenie metabolizmu. Dlatego tak ważne jest, aby jeść określoną liczbę posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu (3 główne i 2 zdrowe przekąski lub 4 dania: śniadanie, drugie śniadanie, obiad i kolację).
Magazynowanie tłuszczu
Rezygnacja z posiłku powoduje, że organizm zaczyna magazynować tłuszcz, zamiast go spalać. To mechanizm obronny. Kiedy jemy regularnie, przyzwyczajamy go do tego schematu. Po pewnym czasie domaga się on porcji pożywienia o konkretnej porze dnia. Kiedy otrzyma ją z opóźnieniem, nie spali tak szybko, gdyż potraktuje jedzenie jako "rezerwę". W związku z tym powinniśmy jeść częściej, wybierając zdrowe, zbilansowane posiłki o mniejszej objętości.
Inne skutki rezygnacji z posiłku w ciągu dnia
Podjadanie, objadanie się i napady głodu
Jeśli w ciągu dnia nie mamy czasu, aby zjeść obiad, wieczorem zjadamy znacznie więcej, nie zwracając uwagi na wartość odżywczą produktów. Podobnie dzieje się, gdy rezygnujemy ze śniadania - najważniejszego posiłku. Wówczas w trakcie dnia przyjmujemy wraz z pożywieniem znacznie więcej kalorii, co może skutkować otyłością. Ponadto brak śniadania ma niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Jeśli jednak zjemy pierwszy posiłek, usprawnimy metabolizm i zyskamy zastrzyk energii do działania na cały dzień.
Pogorszenie samopoczucia
Objawem zaburzeń gospodarki hormonalnej są wahania nastroju. Jesteśmy rozdrażnieni, łatwo denerwujemy się i popadamy w konflikty, ponieważ podnosi się poziom kortyzolu — hormonu stresu. Ponadto możemy czuć się nadmiernie zmęczeni i osłabieni, mieć problemy z koncentracją uwagi, co wpływa na pogorszenie efektywności pracy. Jest to również skutek spowolnienia przemiany materii, następstwa nieregularnych posiłków. Żeby cieszyć się dobrym humorem, mieć energię i chęć do działania, musimy dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze