Dieta Tombaka - jadłospis, zasady, efekty, dieta sokowa. Na czym polega metoda Tombaka?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 4 komentarzeDieta Tombaka to dieta odchudzająca i oczyszczająca. Jej istotą jest stosowanie lewatywy, niełączenie białek i węglowodanów. Elementem diety Tombaka jest również kuracja sokami. Na czym polega ten sposób odżywiania się i jakie są jego efekty?
Dieta Tombaka — podstawowe zasady, Tombak — odchudzanie
Dieta Tombaka to dieta odchudzająca i oczyszczająca. Jej autorem jest profesor Tombak - biochemik, specjalista do spraw leczenia metodami naturalnymi, który propaguje zdrowe odżywianie.
Najważniejszą zasadą diety Tombaka jest niełączenie produktów białkowych z węglowodanami (co jest niezgodne z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, który nakazuje, aby posiłki były urozmaicone). Każde z tych składników odżywczych osobno możemy zestawić na talerzu z tłuszczami (dozowanymi z umiarem). Dlaczego nie należy łączyć w jednym posiłku białek i węglowodanów? Takie zestawienie skutkuje nasileniem się problemów z trawieniem.
Kolejne zastrzeżenie dotyczy niełączenia różnych źródeł białek i węglowodanów. Oznacza to, że nie możemy jednocześnie zjeść dwóch rodzajów białka, takich jak mleko i zielone warzywa, i węglowodanów, na przykład chleba z dodatkiem słodkiego dżemu owocowego. Na diecie Tombaka węglowodany jemy tylko do południa, zaś białka na kolację.
Podstawę menu stanowią kasze, ryż i warzywa. Najzdrowszymi gatunkami kasz wedle profesora Tombaka są: kasza jaglana, gryczana, kukurydziana i pszenna. Zaleca jeść je codzienne. Z różnokolorowych warzyw należy przygotowywać sałatki z dodatkiem ziół. Mają one poprzedzać każdy posiłek białkowy lub węglowodanowy. Wówczas ich trawienie przebiegnie sprawniej.
Elementem diety Tombaka są lewatywy. Jednak zaleca się je jedynie osobom, które mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego, objawiające się zaparciami. Lewatywa oczyszcza organizm z niepotrzebnych produktów procesu przemiany materii.
Dieta Tombaka — efekty
Celem stosowania diety Tombaka jest zredukowanie masy ciała, jak również usunięcie z organizmu toksycznych substancji, co przeciwdziała rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Efektem stosowania tej kuracji jest także zredukowanie poziomu stresu i zmęczenia. Dlatego jest ona rekomendowana właśnie osobom narzekającym na przemęczenie i borykającym się ze stresującymi sytuacjami w życiu codziennym i w pracy.
Dieta Tombaka — dieta sokowa
Elementem diety Tombaka jest kuracja oczyszczająca sokami. W efekcie jej stosowania pozbywamy się toksyn z organizmu i redukujemy masę ciała o kilka kilogramów. Soki należy pić przed 6 dni. W tym czasie codziennie wypijamy na czczo szklankę wody z dodatkiem gorzkiej soli.
Aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu, przygotowujemy również świeże soki z owoców cytrusowych (w kolejnych dniach można je zastąpić sokiem z jabłek lub marchwi), które zapobiegają niedoborom witamin i składników mineralnych. Pijemy je małymi porcjami przez cały dzień. Możemy również jeść świeże warzywa i owoce. Dopiero 6. dnia wprowadzamy pokarmy stałe (kasze, ryby, jaja), ale w niewielkich ilościach.
Na tym jednak nie koniec. Po 6 dniach następuje kolejny etap oczyszczania organizmu. Przed następne 2 miesiące nie jemy słodyczy, tłustych potraw, produktów konserwowych, a także tych, do produkcji których wykorzystano białą mąkę i cukier. Nie pijemy świeżego mleka. W tym czasie podstawę naszego menu stanowią kasze, sałatki warzywne, owoce i soki z cytrusów.
Dieta Tombaka — kuracja cytrynowa
Kolejną propozycją profesora Tombaka na oczyszczenie ciała z toksyn, a w zasadzie z kwasu moczowego, jest kuracja cytrynowa. Można ją przeprowadzić profilaktycznie albo leczniczo w przypadku osteoporozy, cukrzycy czy otyłości. Jej istotą jest picie soku z cytryny o właściwościach oczyszczających, bogatego w witaminy i składniki mineralne, jak również w pektyny, które sprzyjają odchudzaniu.
Kuracja cytrynowa profesora Tombaka reguluje pracę układu pokarmowego. Co ważne, codzienne spożywanie określonej ilości soku z cytryny nie wymaga przestrzegania dodatkowych zaleceń dietetycznych.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze