Dieta dla owocożerców. Zasady frutarianizmu
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzePodstawą codziennego jadłospisu frutarian są owoce spożywane na surowo. Stosowanie diety bazującej na owocach ma pozytywny wpływ na stan zdrowia pod warunkiem, że nie trwa długo. W przeciwnym wypadku dieta frutariańska jako monodieta może przyczynić się do rozwoju osteoporozy, anemii i wystąpienia objawów cukrzycy.
Co to jest frutarianizm? Na czym polega?
Mianem frutarianizmu określa się jedną z odmian wegeterianizmu. Jest to bardzo restrykcyjny styl życia i odżywiania się, gdyż ta dieta wegańska zakłada jedzenie wyłącznie owoców. Inne nazwy tego sposobu żywienia to: fruktarianizm, fruitarianizm lub fruktorianizm.
Istotnym elementem tej diety jest rezygnacja z różnych form obróbki termicznej, gdyż owoce nie potrzebują przyprawiania i mają dobrą do spożycia temperaturę. Oznacza to, że frutarianie spożywają je tylko w postaci surowej, nie dopuszczają możliwości ich gotowania lub pieczenia, co — ich zdaniem — pozbawia owoce składników mineralnych i witamin.
Co istotne, frutarianie ograniczają się do jedzenia owoców rosnących na drzewach i krzewach, których zerwanie nie prowadzi do śmierci rośliny. To oznacza, że nie jedzą produktów rosnących w ziemi. Niektórzy bardziej radykalni zwolennicy tego sposobu żywienia jedzą tylko te owoce, które spadły na ziemię.
Zaleca się, aby przed rozpoczęciem diety bazującej na owocach, skonsultować stan zdrowia z lekarzem. Jeżeli nie ma przeciwskazań do wdrożenia zasad tego sposobu odżywiania się, mimo wszystko warto robić to stopniowo (wstępem może być dieta wegetariańska).
W gronie osób, które nie powinny stosować tej diety, są kobiety w ciąży, matki karmiące dzieci piersią, a także osoby starsze, długotrwale chore. Diety owocowej nie rekomenduje się również nastolatkom.
Podstawowe zasady diety frutariańskiej
Jak zostało wspomniane, podstawowym i jedynym składnikiem menu frutarian są owoce — jednak, co istotne, jedzą oni również produkty, które są uważane za warzywa, a wedle klasyfikacji botanicznej należą do owoców, na przykład bakłażany, pomidory i ogórki.
W grupie owoców, które trafiają na talerze frutarian, znajdują się owoce suszone (na przykład rodzynki czy suszone śliwki), owoce słodkie, takie jak banany, owoce kwaśne, czyli cytrusy, owoce średniokwaśne, to znaczy czereśnie. Ponadto frutarianie jedzą awokado i oliwki, które należą do owoców oleistych.
Frutarianie spożywają wyłącznie owoce pochodzące z upraw ekologicznych, do uprawy których nie zostały zastosowane pestycydy i środki chemiczne. Produkty te spożywa się dość często w ciągu dnia — co 2 do 3 godzin. Porcje posiłków są niewielkie pod względem objętości.
Istotnym elementem tej diety są płyny. Każdego dnia należy wypijać łącznie około 2 litrów — może być to woda, jak również soki wyciśnięte z owoców. Niektóre warianty diety frutariańskiej dopuszczają możliwość jedzenia orzechów i nasion.
Wpływ frutarianizmu na zdrowie człowieka
Czy dieta frutariańska jest zdrowa? Odpowiedzi na to pytanie są dwie — i tak, i nie. Wszystko zależy od czasu jej stosowania. Jeżeli będziemy przestrzegać jej zasad jedynie okresowo, na przykład przez kilka dni, nie będzie miała wpływu na stan naszego zdrowia.
Co więcej, pomoże oczyścić organizm z toksyn i zredukować masę ciała. Ponadto zostanie obniżone ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Jeśli będziemy jeść owoce ze skórką, która jest bogata w błonnik pokarmowy, usprawnimy metabolizm.
Dieta frutariańska ma kilka minusów. Jej stosowaniu może towarzyszyć uczucie głodu. Ponadto jeżeli nie będziemy mieć dostępu do owoców z upraw ekologicznych i będziemy kupować je z niepewnych źródeł, możemy szkodzić organizmowi, dostarczając mu produkty pryskane chemikaliami.
Stosowanie diety bazującej na owocach przez całe życie będzie niekorzystnie wpływać na stan zdrowia. Dlaczego? To monodieta, która jest niskokaloryczna i dość restrykcyjna.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze