Dieta makrobiotyczna - sekret sylwetki Madonny. Madonna - dieta
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 6 komentarzyDieta makrobiotyczna jest znana od ponad 100 lat. Cieszy się dużą popularnością wśród gwiazd Hollywoodu: w połączeniu z praktykowaniem jogi i przestrzeganiem zasad kabały stosuje ją m.in. światowej sławy piosenkarka Madonna. Na czym polega dieta makrobiotyczna?
Madonna — dieta
Stosowana przez 64-letnią Madonnę dieta makrobiotyczna jest dietą niskobiałkową. Jej autor — George Ohsawa — w trakcie formułowania jej zasad kierował się medycyną chińską i filozofią Wschodu. Dieta ta służy zrzuceniu zbędnych kilogramów i oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych toksyn.
Na diecie makrobiotycznej w ciągu 2 tygodni można schudnąć około 3 kilogramów. Czasem stosuje się ją okresowo (przez 14 dni w odstępach 2 miesięcy). Produkty na diecie makrobiotycznej są bogate w błonnik, więc dodatkowo reguluje ona pracę układu pokarmowego.
Zasady diety makrobiotycznej
Podstawowym założeniem diety jest łączenie pokarmów z dwóch grup, na przykład zbóż i warzyw, drobiu z owocami, co ma zapewnić harmonię dwóch pierwiastków Yin (żywność słodka) i Yang (żywność słona). W celu zachowania zdrowia, kondycji fizycznej i dobrego samopoczucia siły te powinny być zrównoważone.
W trakcie diety makrobiotycznej należy jeść potrawy przygotowywane z produktów sezonowych, pochodzących z upraw ekologicznych. Najlepiej spożywać 4–5 posiłków dziennie co 2–3 godziny, kolacja powinna zostać podana na 3 godziny przed snem. Napoje przyjmuje się po posiłku, nigdy w trakcie.
Najlepiej przygotowywać dania na parze, piec, dusić lub jeść produkty spożywcze na surowo. Trzeba bardzo dokładnie przeżuwać każdy kęs — wówczas zostanie łatwiej strawiony, a my unikniemy niestrawności. Warto unikać produktów pochodzących z dalekich krajów (prawdopodobnie zawierają konserwanty). Do przyprawiania potraw można używać soli morskiej bez jodu.
Co można jeść na diecie makrobiotycznej?
Dieta makrobiotyczna Madonny zakłada spożywanie:
- produktów z pełnych i nieoczyszczonych ziaren zbóż (kukurydzy, ryżu, pszenicy, żyta, owsa, prosa i jęczmienia), które powinny stanowić 50 proc. codziennego jadłospisu,
- warzyw z upraw ekologicznych (oprócz ziemniaków i pomidorów), które powinny stanowić 30 proc. dziennego menu; najlepiej jeść rośliny w całości — na przykład zarówno korzeń, jak i łodygę pietruszki (zawierają witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które gwarantują zdrowie, energię i atrakcyjną figurę),
- owoców (świeżych i suszonych) i roślin strączkowych (ciecierzycy, zielonego grochu, soi) (stanowią 10% dziennej racji pokarmowej).
Raz w tygodniu można pozwolić sobie na ryby i owoce morza. Na diecie makrobiotycznej można przyjmować jedynie tłuszcze roślinne (1 łyżkę dziennie; tłuszcze zwierzęce są niedozwolone). Zalecane napoje to woda źródlana i studzienna, kawa zbożowa i herbata ziołowa.
Czego nie wolno jeść na diecie makrobiotycznej?
Należy unikać jedzenia żywności przetworzonej, która nie zachowuje wartości odżywczych, na przykład produktów konserwowanych, aromatyzowanych i rafinowanych. Trzeba zrezygnować z mięsa, wędlin, jajek, cukru i produktów słodzonych, a także nabiału (masła, mleka i produktów mlecznych: jogurtów, śmietany). Zabronione jest spożywanie alkoholu, kawy, czarnej i mocnej herbaty, lemoniady i koktajli mlecznych. Nie wolno jeść również owoców tropikalnych (mango, arbuzów, bananów, granatu).
Przeciwwskazania do stosowania diety makrobiotycznej
Dieta makrobiotyczna nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i w okresie menopauzalnym. Nie powinny jej stosować osoby ze stwierdzoną chorobą serca, osteoporozą, kamicą nerkową i nadczynnością tarczycy.
Dieta ta zakłada wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego, co może prowadzić do niedoboru białka, żelaza, wapnia i witaminy B12. Skutkiem ubocznym stosowania diety makrobiotycznej może zatem być osłabienie organizmu i anemia.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze