Ćwiczenia z wykorzystaniem flexi-bar
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 3 komentarzeCo to jest flexi bar? Jest to drążek drgający do ćwiczeń. Trening z flexi-bar powinien poprzedzić instruktaż wykwalifikowanego trenera. Ważne jest bowiem, aby opanować prawidłową technikę Jak powinny wyglądać ćwiczenia z wykorzystaniem flexi-bar?
Czym jest flexi-bar?
Nazwy flexi-bar używa się do określenia cienkiego i lekkiego kijka (pręta, drążka) o długości 150 centymetrów, który jest wykonany z włókna węglowego. Posiada on uchwyt (rączkę) z kauczuku, który znajduje się w połowie jego długości. Natomiast na krańcach flexi-baru ulokowane są obciążniki — różnią się one między sobą masą. Jest to zabieg celowy — przyrząd ten ma wywoływać wibrację równą 4,6 Herza.
Flexi-bar to jeden z przyrządów służących do ćwiczeń fitness. W trakcie aktywności z tym akcesorium (elastycznym i wytrzymałym) pracują przede wszystkim mięśnie ramion, klatki piersiowej, brzucha i pleców, nieco mniej intensywnie mięśnie nóg i pośladków.
Trening z flexi-bar
Ćwiczenia w wykorzystaniem flexi-bar łączą elementy treningu wytrzymałościowego i siłowego o wysokiej intensywności. Stosuje się go do urozmaicenia ćwiczeń na siłowni. Zaleca się je wszystkim osobom, bez względu na ich kondycję fizyczną. Przyrządu tego można używać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, leżącej oraz w trakcie poruszania się. Wybór pozycji determinuje intensywność treningu.
W trakcie treningu funkcjonalnego należy wprowadzić flexi-bar w drganie, wykonując minimalne ruchy dłoni. Istotą tego ćwiczenia jest dbałość o to, by przyrząd stale poruszał się (dopóki urządzenie pozostaje w ruchu, wykonujemy ćwiczenia poprawnie). Drgania przenoszą się na osobę, która trenuje z użyciem tego akcesorium do ćwiczeń.
Zadaniem osoby ćwiczącej jest wyważenie drgań — w tym celu musi ona ustabilizować swoją sylwetkę (napiąć mięśnie tułowia). Ciało musi pokonać powstałą siłę odśrodkową. To, jak intensywny będzie trening, zależy od amplitudy drgań – im mocniejsze, tym większy wysiłek musimy włożyć w to, by utrzymać równowagę.
Aby zaobserwować efekty ćwiczeń, należy je wykonywać co najmniej 3 razy w tygodniu. Na trening należy przeznaczyć około 15 minut.
Zalety ćwiczeń z flexi-bar
Skutkiem wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem flexi-bar jest:
- uaktywnienie ukrytych włókien mięśniowych – pracują mięśnie głębokie obręczy barkowej, mięśnie brzucha, mięśnie dna miednicy, prostowniki grzbietu,
- wzmocnienie mięśni głębokich,
- poprawa postawy ciała,
- pobudzenie przemiany materii,
- wzrost koncentracji uwagi,
- poprawa koordynacji,
- wymodelowanie sylwetki,
- zniwelowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze