Dlaczego warto się rozciągać?

Zajmuje tylko 10 minut, a może całkowicie odmienić życie. Rozciąganie mięśni poprawia nie tylko elastyczność – wpływa na kondycję i samopoczucie. Sprawdź, dlaczego nie warto rezygnować ze stretchingu po treningu.

Shutterstock

Zwiększenie elastyczności

Z wiekiem mięśnie kurczą się, a przez to ruchy stają się coraz bardziej ograniczone. Prawdopodobnie już teraz doświadczasz bólu i sztywności po całym dniu spędzonym za biurkiem. Rozwiązaniem są ćwiczenia rozluźniające mięśnie, dzięki którym zapomnisz o spiętym karku czy bólu kręgosłupa.

Zdrowie stawów

Problemy ze stawami nie są zmartwieniem wyłącznie seniorów. Siedzący tryb życia sprawia, że nawet młode osoby skarżą się na „strzelanie” stawów i ból przy poruszaniu. Jak stretching może pomóc? Mięśnie otaczają stawy – jeśli są sztywne i napięte, blokują swobodę ruchów stawów. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym można więc wspomóc zarówno mięśnie, jak i stawy.

Krążenie krwi

Wystarczy 10 minut ćwiczeń rozciągających, by od razu poczuć się lepiej. Podczas stretchingu dotleniamy cały organizm oraz pobudzamy krążenie krwi. Dzięki temu wszystkie narządy zaczynają lepiej pracować, a my czujemy się pobudzeni i mniej zmęczeni. Jeśli czujesz, że dopada cię popołudniowy spadek formy nie sięgaj po kawę – zamiast tego rozłóż matę do ćwiczeń i poświęć kilka minut na rozluźnienie mięśni.

Prawidłowa postawa

Napięte mięśnie przyczyniają się do złej postawy. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym można je wydłużyć i w ten sposób popracować nad prawidłową pozycją ciała. Dlaczego to ważne? Dobra postawa gwarantuje brak dolegliwości bólowych oraz zapewnia odpowiednie ułożenie i funkcjonowanie organów wewnętrznych.

Zmniejszenie stresu

Warto wiedzieć, że napięcia w mięśniach powstają właśnie na skutek stresu. Stretching odpręża nie tylko ciało, ale również umysł. Ćwiczenia wykonuje się w wolnym tempie, zwracając dużą uwagę na odpowiednie oddychanie. Dzięki temu, że skupiamy się na dokładnym wykonywaniu wszystkich ruchów, nie myślimy o codziennych problemach. Poza tym podczas rozciągania organizm uwalnia endorfiny, czyli hormony poprawiające nastrój i po kilkunastu minutach jesteśmy zrelaksowani i dużo mniej zestresowani.

Lepszy sen

Zobacz również: Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną

Ból pleców i stres zakłócają nocny odpoczynek? Nie musisz sięgać po leki przeciwbólowe i uspokajające – receptą może się okazać stretching. Ćwiczenia rozciągające są polecane wszystkim, którzy mają problemy z zasypianiem, często budzą się w nocy i wciąż są niewyspani. Wieczorem warto wykonać serię kilku ćwiczeń, dzięki którym zmniejszymy napięcie mięśniowe i odprężymy umysł, a to przełoży się na lepszą jakość snu.

Najczęstsze urazy

Zapobieganie kontuzjom

Regularna aktywność fizyczna ma wiele zalet, ale wiąże się też z ryzykiem kontuzji. Jeśli po treningu świadomie pomijasz rozciąganie, przygotuj się na bolesne problemy z mięśniami i stawami. Stretching pozwala rozluźnić i wydłużyć mięśnie, dzięki czemu możesz prawidłowo wykonywać inne ćwiczenia. Gdy są spięte, zmniejsza się zakres ruchów. Instynktownie staramy się robić wszystko „mocniej”, co skutkuje urazami i kontuzjami. Właśnie dlatego przed i po treningu na siłowni należy przygotować mięśnie poprzez serię kilku ćwiczeń rozciągających.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Magnez a mięśnie Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Jak spalić więcej kalorii ćwicząc na bieżni? Cool down, czyli jak uspokoić organizm po treningu? Najważniejsze zasady po bieganiu, o których musisz pamiętać Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie HIIT – trening dla profesjonalnych sportowców Trening w parze - zalety Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Najlepsze ćwiczenia na podniesienie biustu Najczęstsze problemy ze skórą osób, które regularnie trenują Cel – wyznanie prawdy samemu sobie Ryż, cena, policja, mięso – co mają ze sobą wspólnego? Najlepsze fryzury na siłownię Tak ćwiczą sławne modelki 3 pozycje jogi na bolące plecy Najpopularniejsze piosenki do słuchania podczas biegania Prosty sposób na wysmuklenie ud Zalety jazdy na rolkach Jazda na rolkach – oto 5 najczęściej popełnianych błędów Jak skompletować strój treningowy? Jak ćwiczyć z gumą oporową

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej na wewnętrzną część ud 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut 6-minutowy trening Ewy Chodakowskiej na boczki Co się stanie, gdy będziesz jadł dwa banany dziennie? Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Co jeść przed i po wieczornym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki 5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą Przysiady – prawidłowe wykonanie Ćwicząca mama jest po prostu sexy... Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem Przez ćwiczenia wpadła w anemię. “Przestańcie porównywać się z innymi i zacznijcie kochać ciało, które macie”