Niejedzenie mięsa - co dzieje się w organizmie, gdy rezygnujesz z mięsa
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuKażdy z nas zapewne przynajmniej raz zastanawiał się nad tym, czy niejedzenie mięsa byłoby dla niego dobrą opcją. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), jedna z instytucji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), opublikowała przed kilkoma laty alarmujący raport dotyczący negatywnego wpływu spożywanego mięsa na nasze zdrowie. Zanim podejmiesz decyzję, musisz wiedzieć, jakie pojawią się efekty po odstawieniu mięsa, czym skutkuje brak mięsa w diecie i czy niejedzenie mięsa jest zdrowe.
1. Ochrona przed nowotworami
Według IARC najbardziej niebezpieczne są wędliny oraz czerwone mięso. To właśnie w nich znajdują się rakotwórcze substancje, które mogą przyczynić się do powstawania nowotworu okrężnicy i odbytnicy. Ryzyko zwiększa się już po spożywaniu 50 g mięsa dziennie.
Gotowanie lub smażenie mięsa w wysokich temperaturach sprawia, że uwalniane zostają substancje chemiczne, które mogą przyczynić się do zmiany DNA. W ten sposób organizm staje się bardziej podatny na rozwój komórek nowotworowych. Dieta wegetariańska nie stwarza takiego zagrożenia.
Rezygnacja z jedzenia mięsa może skutecznie ochronić nas przed rakiem. A to tylko jedna z wielu zmian, które zachodzą w organizmie po wykluczeniu mięsa z diety. Kolejne skutki niejedzenia mięsa zaskoczyć.
|
---|
2. Poprawa pracy serca
Zapalenia to mechanizmy obronne. W ten sposób organizm chroni się przed atakiem drobnoustrojów oraz wirusów chorobotwórczych. Zdarza się jednak, że niektóre produkty żywnościowe (takie jak mięso) mogą sprawiać, że stan zapalny będzie utrzymywać się przez dłuższy czas. A to z kolei może powodować poważne schorzenia, w tym choroby serca.
Czerwone mięso zawiera kwas sialowy, organizm reaguje na niego stanem zapalnym – tak wynika z badań opublikowanych w 2015 roku w „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Regularne spożywanie tego rodzaju mięsa sprawia, że stan zapalny w organizmie utrzymuje się przez cały czas. W mięsie znajduje się również L-karnityna – związek, który wchodząc w interakcję z bakteriami jelitowymi, może powodować zatykanie tętnic. Rezygnacja z mięsa zmniejszy ryzyko chorób serca.
3. Sposób na długowieczność
Długoletnie badania wykazały, że wegetarianie i osoby spożywające mięso w małych ilościach, żyją zdecydowanie dłużej. Takie wyniki opublikowano w „The American Journal of Clinical Nutrition”. Codzienne spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zgonu nawet o 13 proc.
Mięso to również źródło tłuszczów nasyconych, które mogą przyczyniać się do zwiększania ryzyka raka piersi i jelita grubego. Jego spożywanie prowadzi również do nadciśnienia oraz chorób serca i układu krążenia.
4. Utrata masy ciała
Ludzie, którzy rezygnują z jedzenia mięsa, zaczynają tracić na wadze. Nowa dieta, oparta na warzywach i owocach jest bogata w błonnik, a dzięki niemu przemiana materii zostaje przyspieszona. Włókno pokarmowe pozytywnie wpływa również na regularność wypróżnień.
Osoby na diecie wegetariańskiej spożywają mniej kalorii, dzięki czemu rzadziej zmagają się z nadwagą i otyłością. Potwierdzają to wyniki badań opublikowanych w 2015 roku w „Journal of General Internal Medicine”.
5. Prawidłowy poziom glukozy we krwi
Insulinooporność jest stanem, w którym organizm wykazuje obniżoną wrażliwość na działanie insuliny, czyli hormonu regulującego poziom glukozy we krwi. To z kolei może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2 albo chorób serca.
Czerwone mięso, zwłaszcza to przetworzone, zawiera duże ilości sodu, azotanów i azotynów. Hamują one aktywność komórek beta, które są odpowiedzialne za wydzielanie insuliny.
Z badań opublikowanych w „Diabetic Medicine” wynika, że niskokaloryczna dieta wegetariańska pozwala na kontrolę masy ciała oraz regulowanie poziomu hormonów. Rezygnacja z mięsa może zmniejszyć także ryzyko wystąpienia innych problemów związanych z poziomem glukozy we krwi.
6. Optymalny poziom ciśnienia we krwi
Regularne spożywanie mięsa wiąże się również z wysokim ciśnieniem krwi. Zostało to potwierdzone w badaniach opublikowanych w „Journal of Pulmonary and Respiratory Medicine”. Po spożyciu mięsa, podczas metabolizowania bakterii jelitowych, dochodzi do uwalniania się związku TMAO. Według naukowców może on przyczyniać się do wzrostu ciśnienia tętniczego.
Mięso zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz sodu. Związki te są kolejnymi czynnikami powodującymi podwyższone ciśnienie.
Negatywne skutki niejedzenia mięsa
Przedstawiliśmy Wam wiele argumentów przemawiających za odstawieniem mięsa, ale należy także
wspomnieć o negatywnych skutkach. Osoby przechodzące na dietę bez mięsa mogą początkowo odczuwać zmęczenie i osłabienie. Mięso bowiem jest źródłem żelaza i białka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze