6 wieczornych nawyków, które powodują, że rano budzisz się grubsza
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuWśród nocnych rytuałów, które powodują przyrost masy ciała, wskazuje się m.in.: picie alkoholu, spożywanie kolacji przed telewizorem czy czytanie na iPadzie. Mimo że nawyki te sprzyjają wieczornemu relaksowi po długim dniu pracy, mogą stanowić również przyczynę nadmiaru tkanki tłuszczowej. Co jeszcze sprawia, że tyjemy?
Picie alkoholu
Chociaż kieliszek czerwonego wina pomaga zrelaksować się po stresującym dniu w pracy, działa antydepresyjnie i ułatwia zasypianie, to alkohol ma negatywny wpływ na jakość snu. W jaki sposób? Uniemożliwia on całkowite wejście w fazę REM, czyli etap spokojnego snu i marzeń sennych. Ponadto sprawia, że sen staje się płytszy.
Zobacz też: Co gorsze na diecie odchudzającej: alkohol czy słodycze?
Wedle wyników badań spożywanie alkoholu przed snem może sprawić, że w nocy będziemy się budzić. W rezultacie rano wstaniemy mniej wypoczęci, co koresponduje z dokonywaniem nieprawidłowych wyborów żywieniowych. Konsekwencją jest również wyższy poziom hormonu głodu, czyli greliny, i niższy hormonu sytości, czyli leptyny, a ostatecznie wzrost tkanki tłuszczowej na brzuchu.
Jedzenie przed telewizorem
Spożywanie posiłku w rodzinnym gronie przy stole wpływa nie tylko na budowanie więzi. Wówczas skupiamy się wyłącznie na jednej czynności, czyli jedzeniu. Inaczej jest w przypadku spożywania kolacji przed ekranem telewizora. Wtedy mózg ma wiele zadań do zrealizowania. Badania pokazały, że w trakcie równoczesnego jedzenia i oglądania telewizji uwaga jest rozproszona, przez co mózg może pominąć sygnał o sytości, co często skutkuje przejedzeniem.
Zobacz też: Ćwiczenia, które wykonasz podczas oglądania telewizji
Ponadto każde kolejne dwie godziny spędzone przed telewizorem podnoszą ryzyko rozwoju chorób serca, cukrzycy i przedwczesnego zgonu o odpowiednio 15%, 20% i 13%. Naukowcy z uniwersytetu w Vermont dowiedli, że osoby, które o połowę skróciły czas przeznaczony na oglądanie telewizji, spaliły 119 kcal dziennie więcej niż te, które spędzały wieczory na kanapie.
Brak ruchu i zasypianie na kanapie po kolacji
Po kolacji zamiast odpoczynku na kanapie powinniśmy wybrać się na krótki spacer, aby pomóc układowi pokarmowemu w trawieniu posiłku. To szczególnie ważne w przypadku diabetyków. Gdybyśmy przez 10 minut po każdym głównym posiłku dnia chodzili przez 10 minut, obniżylibyśmy poziom glukozy we krwi o 12% więcej niż osoby, które praktykują jeden 30-minutowy spacer.
Zobacz także: Power walking – skuteczna metoda na zrzucenie zbędnych kilogramów
Wedle badań osoby dorosłe w średnim wieku zmagające się z otyłością i nadwagą, które praktykowały krótkotrwałe spacery po posiłkach, zminimalizowały poziom cukru we krwi i odnotowały niższy poziom insuliny po jedzeniu, co przekładało się bezpośrednio na zapobieganie gromadzeniu się tłuszczu w organizmie. Pamiętajmy: jeżeli tuż po posiłku będziemy zasypiać na kanapie, zakłócimy harmonogram snu.
Nadrabianie zaległości w pracy
W przypadku wielu osób wyjście z biura nie oznacza zakończenia czasu pracy. Często mamy w zwyczaju sprawdzać wieczorami zawartość służbowej skrzynki pocztowej lub harmonogram pracy na kolejny dzień.
Zobacz także: Dieta dla osób zapracowanych
W przypadku jednej grupy osób to korzystne działanie, ponieważ umożliwia zaplanowanie tygodnia roboczego, ale w odniesieniu do innej grupy myślenie o pracy w domu staje się przyczyną długotrwałego stresu. Wówczas wzrasta poziom kortyzolu (hormonu stresu), co przekłada się na magazynowanie się tłuszczu w organizmie i wzrost obwodu pasa.
Przeglądanie zdjęć na Instagramie
Śledzenie nowości w mediach społecznościowych może mieć negatywny wpływ na stan naszej wagi. Okazuje się, że regularnie oglądane zdjęcia żywności, na przykład pancake’ów i mlecznych shake’ów, mogą powodować wzrost poziomu hormonu głodu w organizmie, nawet jeśli fizycznie nie odczuwamy potrzeby zjedzenia czegoś.
Dowodzą tego wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie „Brain and Cognition”. Zatem: zamiast przeglądać zdjęcia na Instagramie, lepiej poświęcić ten czas wieczorem na przygotowanie nocnej owsianki na śniadanie.
Czytanie w łóżku na urządzeniu elektronicznym
Czytanie jest bardzo dobrym zwyczajem pod warunkiem, że losy bohaterów śledzimy na kartkach książek. Niebieskie światło, które emitują takie urządzenia jak komputery, smartfony czy iPady, może wprowadzić w błąd nasz mózg. W jaki sposób?
Zobacz też: Chudnij podczas spania – wystarczy poznać te wskazówki
Zamiast przełączyć się na tryb wyciszenia, relaksu i snu, myśli on, że przyszedł czas na pobudkę. Światło w tym kolorze hamuje bowiem produkcję melatoniny, hormonu, który jest odpowiedzialny za regulowanie rytmu snu. Zatem najlepiej na godzinę przed planowanym pójściem do łóżka nie korzystać z urządzeń elektronicznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze