Co gorsze na diecie odchudzającej: alkohol czy słodycze?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 6 komentarzyAlkohol i słodycze wśród osób, które zdrowo odżywiają się i są aktywne fizycznie, uchodzą za „zło”, na które można pozwolić sobie jedynie od czasu do czasu. Nie są to bowiem elementy racjonalnej diety. Co jest gorsze - słodycze na diecie czy może alkohol na diecie? Którego z tych produktów szczególnie należy unikać w trakcie odchudzania?
Ten artykuł ma 4 strony:
Cukier może być jak narkotyk i uzależnić, co z kolei prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem. Podobne konsekwencje niesie spożywanie alkoholu, toksyny bowiem trudno poddają się procesom metabolicznym w wątrobie. Zarówno słodkie desery, jak i alkohol mogą stanowić przyczynę nadwagi.
Słodycze na diecie — dieta a słodycze
Wśród wielu argumentów przeciwko jedzeniu słodyczy (czekoladek, batoników, lodów, ciasteczek) wskazuje się m.in. fakt, że mogą stanowić przyczynę uzależnienia częściej niż alkohol, prowadząc do nadwagi, otyłości i cukrzycy. Dlaczego? Łatwiej jest kontrolować spożycie alkoholu niż słodyczy.
Zobacz też: Niskokaloryczne wersje popularnych deserów z jabłkami
W przypadku większości osób wystarczy jeden kieliszek czerwonego wytrawnego wina, natomiast zazwyczaj na jednym kawałku brownie się nie kończy. Wyniki badań opublikowanych w „Archives of General Psychiatry” dowodzą, że w przypadku osób uzależnionych od słodyczy wystarczy rzut oka na reklamę przedstawiającą batonik, by w mózgu zostały uaktywnione te same obszary, które u narkomana wywołuje widok kokainy.
Ponadto średnia liczba kalorii i cukru, których dostarcza kieliszek wina, jest zazwyczaj mniejsza niż w przypadku przeciętnego batonika. Alkohol ma również mniej tłuszczów niż słodycze. Dlatego warto z uwagą czytać etykiety z informacjami o zawartości cukru (te liczby powinny zwalczyć chęć zjedzenia czegoś słodkiego). Pamiętajmy, że cukier należy do węglowodanów prostych, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi i równie szybko są spalane, zatem nie zaspokajają apetytu.
Wypieki cukiernicze, takie jak wafelki, ciastka francuskie czy batony, zawiera nie tylko cukier, ale i tłuszcz cukierniczy — najgorszy rodzaj tłuszczu, który produkuje się z utwardzonych tłuszczów roślinnych. Wśród nieco zdrowszych słodyczy, które możemy nabyć w sklepie, wskazuje się: sezamki (składają się z sezamu bogatego w witaminy i składniki mineralne, ale i z cukru oraz glukozy), chałwę (to głównie sezam i cukier, dlatego należy wybierać tę, która ma co najmniej 50% ziaren), lody jogurtowe czy gorzką czekoladę o wysokiej zawartości kakao (co najmniej 70%).
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze