Co hamuje apetyt na słodycze? Poznaj zioła hamujące apetyt
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 1 komentarzWiele osób często zadaje sobie pytanie: co hamuje apetyt na słodycze? Okazuje się, że są to m.in. zioła i przyprawy, które cieszą się coraz większą popularnością. Dowiadujemy się nieustannie, jak wiele korzyści niosą dla naszego zdrowia. Niektóre z nich przyspieszają przemianę materii, inne wspomagają spalanie tłuszczów. A są i takie, które ograniczają chęć sięgnięcia po słodkie przekąski. Oto zioła hamujące apetyt na słodycze.
Co skutecznie hamuje apetyt na słodycze?
Dietetycy przekonują, że najlepszym sposobem na pozbycie się ochoty na batoniki jest aktywność fizyczna. I nie chodzi tu wcale o morderczy trening, ale o dawkę ruchu dostosowaną do naszych możliwości. Gdy spacerujemy lub jeździmy na rowerze nie myślimy o tym, by zjeść coś słodkiego.
A jeśli akurat nie możemy tego zrobić? Jakie zioła warto mieć pod ręką, by choć trochę zmniejszyć apetyt na słodycze?
Morwa biała
Morwą białą zainteresować powinni się zwłaszcza diabetycy, gdyż naukowcom udało się dowieść, że liście tej rośliny obniżają poziom glukozy we krwi i zwiększają ilość wydzielanej insuliny. Jej stosowanie zaleca się pomocniczo w leczeniu cukrzycy typu 2.
Morwa wspomaga również proces odchudzania. Stosując ją, zaobserwować można nie tylko hamowanie apetytu na słodycze, ale też zmniejszenie w organizmie ilości wchłanianych węglowodanów. W liściach tej rośliny znajdują się ponadto flawonoidy, które wykazują działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe.
Z owoców morwy wytwarzać można dżemy, konfitury, soki i kompoty. Smaczne są również nalewki z nich przyrządzone. W sklepach spożywczych i aptekach dostępna jest herbatka z morwy — jeśli nie walczysz z apetytem na słodycze, pij ją codziennie.
Przeczytaj także: Co gorsze na diecie odchudzającej: alkohol czy słodycze?
Lukrecja
Prozdrowotne właściwości lukrecji znane są od wieków. Stosowano ją w leczeniu chorób układu oddechowego i pokarmowego. Wykazuje działanie bakteriobójcze.
W ostatnim czasie bardzo popularne stały się słodycze z lukrecją. Wiele z nich dedykowanych jest dzieciom. Nie tylko pozwalają zaspokoić apetyt na małe co nieco, ale również zapobiegają rozwojowi próchnicy, osadzaniu się kamienia nazębnego i powstawaniu przebarwień na szkliwie.
Naukowcy z Helsinek oraz z Uniwersytetu w Edynburgu są jednak zdania, że spożywanie dużych ilości produktów z lukrecją wpływa negatywnie na sprawność umysłową dziecka (w przyszłości może powodować problemy z koncentracją, zaburzenia zachowania, ADHD).
Przeczytaj także: 8 roślin leczniczych, które pomagają zrzucać zbędne kilogramy
Mięta
Orzeźwiający smak mięty znany jest każdemu z nas. Najczęściej zioło to kojarzymy z dolegliwościami żołądkowymi, bo to wówczas najczęściej sięgamy po herbatę z niego przygotowaną. A szkoda, bo jak się okazuje, mięta pomóc może również zapanować nad chęcią sięgnięcia po słodkie przekąski. Słowem - hamuje apetyt na słodycze.
Mięta wykazuje działanie przeciwbakteryjne i uspokajające. Pomaga regulować procesy trawienne, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego i pobudzając wytwarzanie żółci. Dzięki włączeniu jej do diety jelita pracują sprawniej. By ograniczyć apetyt na słodycze, można wypić napar z mięty lub żuć jej świeże liście.
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski to dla niektórych po prostu chwast. Wiele osób nie pamięta, że dawniej roślina ta była niezwykle ceniona w ziołolecznictwie. Jest źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamin, m.in.: potasu, magnezu, żelaza, krzemu, witaminy C oraz witamin z grupy B.
Składnikiem mniszka lekarskiego jest również inulina, która obniża poziom cholesterolu i poziom cukru we krwi. Wzmacnia przy tym układ odpornościowy, pozytywnie wpływając na mikroflorę jelit.
Godny uwagi jest syrop z mniszka lekarskiego, który można dodawać do herbaty. Świetnie sprawdzi się jako zdrowy zamiennik cukru.
Żurawina
O żurawinie najczęściej myślimy w kontekście profilaktyki zakażeń układu moczowego. Nie ma skuteczniejszej broni w walce z infekcją tego typu. Roślinę tę warto również wykorzystać w leczeniu chorób układu oddechowego i cukrzycy.
Żurawina jest bogatym źródłem witaminy C i E oraz błonnika. Dostarcza ponadto sporo składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Obniża ciśnienie tętnicze krwi, poprawia wrażliwość na insulinę, jak również pomaga w redukcji nadmiernych kilogramów.
Owoce żurawiny mają ponadto specyficzny smak. Można po nie sięgać będąc na diecie odchudzającej, bo zawierają mało cukru. Pozwalają zaspokoić apetyt na słodycze, a przy tym są prawdziwą bombą witaminową.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze