Ochota na coś słodkiego - czym zastąpić chęć na słodycze?
KORNELIA RAMUSIEWICZ • dawno temu • 6 komentarzySłodycze i słone przekąski to wrogowie szczupłej sylwetki. Ale na diecie często dopada nas ochota na coś słodkiego, na "małe co nieco". Chęć sięgnięcia po coś zakazanego jest niezwykle silna. Na szczęście nasze kubki smakowe łatwo jest oszukać. Czym zastąpić niezdrową żywność, kiedy naprawdę mamy na nią ochotę, aby nie złamać diety? Co zjeść słodkiego w takiej sytuacji?
Dlaczego mamy ochotę na coś słodkiego?
Słodki smak jest jednym z pierwszych, jakie poznajemy na początku swojego życia, ponieważ w mleku matki znajduje się cukier — laktoza. Od dziecka rodzice nagradzają nas słodyczami, z czasem sami po nie sięgamy, bo po prostu… mamy na nie ochotę! I w ten sposób przyzwyczajamy się do tego, że słodka przekąska sprawi nam przyjemność i łagodzi stres - stąd jedzenie słodyczy często ma podłoże psychiczne.
Ale ochota na słodkie może być także oznaką, że organizmowi brakuje jakiś składników i zwyczajnie się ich domaga. Dzieje się tak np. przy niedoborze chromu, cynku, manganu, witamin z grupy B czy witaminy C - ponieważ biorą one udział w metabolizmie glukozy i ich brak w organizmie odczuwamy chociażby poprzez zwiększony apetyt.
Chęć na słodycze szybko złagodzimy, sięgając po suszone owoce. Dzięki zawartości sorbitolu (cukru powstającego w procesie suszenia) i błonnika pokarmowego taka przekąska nie tylko załagodzi naszą ochotę na coś zakazanego, ale także poprawi perystaltykę jelit. Warto także przygotowywać słodycze samemu w domu, które nie będą zawierały ani cukru, ani konserwantów. Polecamy chociażby kisiel, budyń jaglany z owocami, pieczone jabłko lub gruszkę z cynamonem oraz ciasteczka owsiane.
Dlaczego mamy ochotę na coś słonego?
Jeśli często miewasz ochotę na chipsy, krakersy, paluszki, precle czy inną słoną przekąskę, może to być sygnałem niedoboru wapnia. Poziom tego składnika mineralnego w organizmie podnosi sód, który znajduje się w soli. Zatem zjedzenie czegoś słonego wysyła do organizmu mylny sygnał o zaspokojeniu potrzeby, ale po chwili znowu odczuwamy chęć na słone i sięgamy po kolejną porcję.
Ochotę na słoną przekąskę ugasi nabiał, główne źródło wapnia. Dlatego wypij szklankę mleka albo zjedz jogurt naturalny (możesz dla smaku doprawić go bazylią), kefir, czy chudy twaróg. Warto też sięgnąć w takich sytuacjach po garść ziaren słonecznika, migdałów lub orzechów.
Zarówno glukoza, jak i sód są potrzebne naszemu organizmowi, ale powinniśmy dostarczać je z innych, zdrowych produktów, a nie pustych kalorii bez wartości odżywczych, ponieważ organizm niemal w całości odkłada je w postaci tkanki tłuszczowej. Chęć na słodycze czy słoną przekąskę może sygnalizować także zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach, a nawet przerost drożdżaków, które wytwarzają związek powodujący silne łaknienie. Dlatego warto ustalić przyczynę ochoty na coś zakazanego i poszukać zdrowych zamienników.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze