Liczenie kalorii a odchudzanie. Czy liczenie kalorii w produktach ma sens?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuLiczba spożywanych kalorii bezpośrednio wpływa na to, czy chudniemy, czy tyjemy. Warto zatem je liczyć, jeśli chcemy zadbać o swoją sylwetkę. Tym bardziej, że w obecnych czasach liczenie kalorii nie jest zajęciem bardzo czasochłonnym, ponieważ w internecie można znaleźć sporo kalkulatorów kaloryczności. Wystarczy jedynie chęć i skrupulatność w zapisywaniu każdej zjedzonej rzeczy.
Czy liczenie kalorii ma sens?
Kaloria to ilość energii, jaką nasz organizm pozyskuje z pożywienia. Jeśli nasz tryb życia jest aktywny, powinniśmy przyjmować więcej kalorii, gdyż zużywamy więcej energii. Jeśli natomiast nie ruszamy się zbyt dużo w ciągu dnia, to wówczas należy wyeliminować z diety zbędną liczbę kalorii, ponieważ odłożą się one w organizmie w postaci nadmiernej tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie liczby kalorii jest też dobrą metodą odchudzania, ponieważ w tym przypadku energia uwalniana jest z zapasów tkanki tłuszczowej, co powoduje utratę masy ciała.
Żeby jednak wiedzieć, jaka liczba kalorii jest dla nas za mała, a jaka za duża, najpierw musimy wyznaczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne. W tym celu wyróżnia się podstawowe zapotrzebowanie energetyczne (PPM), poniżej którego nie należy schodzić, gdyż jest to ryzykowne dla naszego zdrowia, oraz całkowite zapotrzebowanie energetyczne (CPM), które pokazuje, ile energii zużywamy w ciągu dnia. Istnieje wiele wzorów i kalkulatorów, które pomogą wyliczyć te dwie wartości. Znając je, będziemy mogli przejść na odpowiednią dietę.
Liczenie kalorii — dieta
Kiedy znamy nasze zapotrzebowanie energetyczne, możemy przejść na dietę 1000, 1500 czy też 2000 kalorii, albo na zupełnie inną dietę, która jest dopasowana do nas. Warto jednak pamiętać, że podczas stosowania swojego planu dietetycznego musimy mieć na uwadze nie tylko liczbę spożywanych kalorii, ale też to, czy pochodzą one z tłuszczów, białek czy węglowodanów. Związana jest z tym wartość odżywcza danego produktu, która pokazuje, jak bardzo jest sycący. Im mniejsza wartość odżywcza, tym szybciej staniemy się głodni i chętniej sięgniemy po kolejną przekąskę.
Liczenie kalorii — kalkulator
W internecie możemy znaleźć wiele gotowych kalkulatorów kaloryczności oraz aplikacji, które pomogą nam w codziennym kontrolowaniu spożywanych kalorii. Warto jednak wiedzieć, ile kalorii dostarcza 1 gram konkretnych substancji odżywczych. W przypadku białek i węglowodanów są to 4 kcal, 1 gram alkoholu dostarcza 7 kcal, a gram tłuszczu to aż 9 kcal.
Przy liczeniu kalorii warto być dokładnym, dlatego dobrze jest korzystać z wagi kuchennej. Może się wydawać, że ważenie każdego produktu przed jego zjedzeniem jest zbyt czasochłonne, jednak jeśli zależy nam na efektach i zredukowaniu liczby spożywanych kalorii, warto to robić. I co istotne — powinniśmy ważyć i spisywać kaloryczność każdego posiłku zjadanego w ciągu dnia. Wiele osób bowiem robi poważny błąd polegający na dokładnym wyliczeniu kalorii podczas śniadania, a na obliczenie kaloryczności obiadu czy kolacji już nie znajdują czasu w ciągu dnia.
Ciąża a liczenie kalorii
Liczba spożywanych kalorii jest ważna (jeśli nie najważniejsza) również w okresie ciąży. Średnie zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet w I trymestrze ciąży jest takie samo jak u kobiet niebędących w ciąży. W II trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne jest większe o 360 kcal na dzień, a w III trymestrze wartość ta jest większa o 475 kcal niż u kobiet niebędących w ciąży.
Jeśli organizm w ciąży otrzymuje zbyt mało kalorii, wówczas dzieje się to, co podczas odchudzania, czyli energia zaczyna być pobierana z zapasów tkanki tłuszczowej. W okresie ciąży jest to jednak stan niepożądany, ponieważ może powodować m.in. ketonemię, czyli wzrost ciał ketonowych we krwi, co może przełożyć się na nieprawidłowy rozwój płodu. Z tego powodu lekarze odradzają odchudzanie kobietom ciężarnym.
Jakub Ruźniak
Jak dobierać obciążenie treningowe? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze