Jak liczyć kalorie jedzenia i do czego to potrzebne?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuJak liczyć kalorie, by świadomie kontrolować wagę? Czy można policzyć kalorie z samodzielnie przygotowanych potraw? Jakie są metody liczenia kalorii? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.
Jak liczyć kalorie i do czego to jest potrzebne?
Wiele osób szuka informacji o tym, jak w prawidłowy sposób liczyć kalorie. Zanim dojdziemy do tej odpowiedzi, warto wyjaśnić, że jedna kaloria (kilokaloria — w skrócie kcal) to ilość energii, która potrzebna jest do podgrzania 1 kilograma wody o 1 stopień Celsjusza.
Wszystko, co zjadamy, dostarcza energii, czyli kalorii, które są niezbędne do życia. Jeśli nie będziemy ich dostarczać, to zagłodzimy własny organizm. Jeśli będziemy przyjmować ich więcej niż potrzebujemy, to nadmiar niespożytej energii odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej — będziemy tyć. Sztuka polega na tym, by spożywać odpowiednią dla siebie ilość. Kalorie liczą przede wszystkim osoby, którym zależy na spadku wagi lub utrzymywaniu jej na stałym poziomie.
Jak liczyć kalorie jedzenia
Zawartość kalorii w konkretnym produkcie oblicza się w laboratorium; na etykietach widzimy już wyliczone kalorie, jakie zawiera dany produkt. Warto dodać, że ta wartość może się różnić nawet między takimi samymi produktami — dojrzały banan będzie miał np. inną kaloryczność niż ten niedojrzały, jeszcze delikatnie zielony.
Jeśli chcemy policzyć kalorie z samodzielnie przygotowanego dania, musimy dodać do siebie wszystkie składniki, z uwzględnieniem kalorii i wagi. Należy zważyć powstały produkt i przed zjedzeniem zważyć porcję. Jeśli całe danie przyrządzone np. w naczyniu żaroodpornym ma 1000 kcal i waży 1 kg, a my nakładamy na talerz 200 gramów, to nasza porcja będzie miała 200 kcal.
Jak liczymy kalorie — aplikacja
Kalorie można liczyć nie tylko za pomocą wagi. W dzisiejszych czasach, w których komputer oraz smartfon jest w zasięgu ręki każdego człowieka, najlepszym rozwiązaniem są aplikacje do liczenia kalorii. Wybór takich aplikacji, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych, jest naprawdę ogromny. W aplikacjach znajduje się duża baza produktów i dań — po wpisaniu nazwy potrawy wyświetla się jej kaloryczność. To dobre i przydatne rozwiązanie, choć trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest tak precyzyjne, jak waga — kalorie są podawane w przybliżeniu.
Jak liczyć kalorie bez wagi
Jeśli jednak wolimy bardziej tradycyjne metody, bez używania elektronicznych narzędzi, z pomocą przychodzą specjalne miarki oraz pojemniki. Z miarką możemy odmierzać, a może nią być np. łyżka czy szklanka. Będzie to mniej precyzyjny pomiar, ale uda nam się ustalić przybliżoną wartość kaloryczną.
DD
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze