Jak rozpoznać cukrzycę?
URSZULA RUCIŃSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Welbi
Cukrzyca uznana została za chorobę cywilizacyjną, za jej powstanie w dużej mierze odpowiada bowiem prowadzony styl życia. Niestety z roku na rok obserwuje się wzrost zachorowań na cukrzycę. Sprawdź, w jaki sposób rozpoznawana jest ta choroba i jakie są jej początkowe objawy.
Objawy cukrzycy – jakie dolegliwości mogą wskazywać na tę chorobę?
Rozpoznanie cukrzycy rozpoczyna się od badania podmiotowego, czyli szczegółowo przeprowadzonego wywiadu z pacjentem, oraz badania przedmiotowego. Na podejrzenie cukrzycy wskazywać mogą następujące objawy kliniczne:
- wielomocz (nykturia),
- wzmożone pragnienie,
- uczucie suchości w ustach,
- niewytłumaczalny celowym odchudzaniem spadek masy ciała,
- ogólne osłabienie, szybsza męczliwość, senność,
- zaburzenia widzenia.
Rzadziej rozwijającej się cukrzycy towarzyszą: wzmożony apetyt, objawy neuropatii obwodowej, takie jak: ból, parestezje, drętwienie, oraz częste infekcje skóry, przesuszenie i swędzenie. Pojawienie się niepokojących dolegliwości jest wskazaniem do wizyty lekarskiej. Z konsultacji możesz skorzystać u diabetologa online lub stacjonarnie.
Glikemia przygodna
W przypadku podejrzenia cukrzycy pacjent kierowany jest na badanie glukozy we krwi. Materiałem do badania glikemii jest osocze krwi żylnej. Zazwyczaj jako pierwsze wykonywane jest badanie glikemii przygodnej. Krew do analizy pobierana jest o dowolnej porze dnia, bez względu na czas, który upłynął od ostatniego posiłku. Za nieprawidłowe uznaje się stężenie glukozy wynoszące ≥ 200 mg/dl (11,1 mmol/l), któremu towarzyszą wymienione wyżej objawy.
Glikemia na czczo
Pacjent z podejrzeniem cukrzycy może zostać skierowany na badanie glikemii na czczo. Badanie to przeprowadzane jest z rana, po 13–14-godzinnej przerwie od jedzenia (ostatni posiłek powinien zostać spożyty poprzedniego dnia do godziny 18.00). Zaleca się, by unikać przed badaniem nadmiernej aktywności fizycznej i stresu. Po pobraniu krew zostaje przekazana do analizy. Prawidłowa glikemia na czczo mieści się w granicach 70–99 mg/dl (3,9–5,5 mmol/l). Za nieprawidłowe uznaje się wyniki 100–125 mg/dl (5,6–6,9 mmol/l). Nieprawidłowa glikemia na czczo jest wskazaniem do wykonania doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT). O cukrzycy świadczy wynik ≥ 126 mg/dl (7,0 mmol/l) uzyskany dwukrotnie w badaniach wykonanych w różnych dniach.
Doustny test obciążenia glukozą
Doustny test tolerancji glukozy to kolejne badanie pozwalające na rozpoznanie cukrzycy. Polega ono na pomiarze stężenia glukozy we krwi na czczo. Następnie pacjentowi podawany jest do spożycia roztwór glukozy. Po 120 minutach wykonuje się kolejny pomiar cukru we krwi. Za prawidłowy uznawany jest wynik < 140 mg/dl (7,8 mmol/l). O nieprawidłowej tolerancji glukozy świadczą wartości 140–199 mg/dl (7,8–11,0 mmol/l). Cukrzycę rozpoznaje się przy wyniku ≥ 200 mg/dl (11,1 mmol/l).
Hemoglobina glikowana
Kolejnym badaniem pozwalającym na rozpoznanie cukrzycy jest oznaczenie wartości hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Za nieprawidłową uznaje się wartość ≥ 6,5% (48 mmol/mol). Pamiętać trzeba jednak, aby nie stosować tego badania u osób zmagających się z niedokrwistością, wynik może być u nich bowiem sztucznie zaniżony.
Materiał ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie stanowi porady lekarskiej i nie może zastąpić kontaktu ze specjalistą. Wszelkie informacje dostępne w Materialne dla bezpieczeństwa przed ich zastosowaniem, należy skonsultować z lekarzem.
Materiał sponsorowany przez Welbi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze