Hashimoto — jak rozpoznać i leczyć?
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Centrum Respo
Choroba Hashimoto jest problemem autoimmunologicznym. Określa się ją też jako przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Jej przyczyny nie są dokładnie znane. Ważna jest opieka lekarska i dieta, dzięki którym można żyć zupełnie normalnie. Przejdź do dalszej części artykułu, aby dowiedzieć się, jak sobie radzić z tą chorobą.
Hashimoto – jak się objawia i dlaczego występuje?
Hashimoto jest jedną z często występujących chorób endokrynologicznych. Jej odkrycia dokonał jednak Hakaru Hashimoto, japoński chirurg. Przedstawił problem dość dawno temu, bo w 1912 roku. Podczas badania usuniętych gruczołów tarczowych dostrzegł, że doszło do ich zwłóknienia, a także zaniku miąższu. Jeżeli zastanawiasz się, czy przy Hashimoto objawy są specyficzne, musisz wiedzieć, że można je pomylić z niedoczynnością tarczycy. Obie choroby leczy się tak samo, dlatego wystąpienie objawów, o których zaraz powiemy, wymaga zgłoszenia się do endokrynologa.
Choroba Hashimoto lub niedoczynność mogą powodować zmęczenie, nadmierną senność, apatię, problemy z koncentracją oraz pamięcią. Niestety zdarza się też wypadanie włosów i mogą pojawiać się niedoskonałości skóry. Szczególną uwagę powinna zwrócić sucha skóra. Ponadto do typowych objawów zalicza się opuchnięcie twarzy. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeżeli zaczniesz odczuwać zimno i dojdzie do obniżenia ciśnienia krwi.
W przypadku Hashimoto przyczyny nie są jednoznaczne. Według lekarzy z rozwojem choroby wiążą się czynniki genetyczne oraz niezdrowy styl życia. Uwarunkowania genetyczne predysponują do zachorowania jeszcze bardziej, gdy na co dzień towarzyszy Ci stres, spożywasz niskowartościowe pokarmy, mało się ruszasz lub korzystasz z używek.
Dietetyk kliniczny – czy to konieczność?
Można próbować samodzielnie wprowadzić zmiany do sposobu żywienia, korzystając z dostępnych informacji, ale warto mieć świadomość, że wokół Hashimoto narosło wiele mitów. Tylko dietetyk jest w stanie dopasować jadłospis do problemów chorobowych. Przekonaj się, co potrafi dietetyk kliniczny. To specjalista doskonale przygotowany do wspierania poprzez odpowiedni plan żywienia właśnie osoby cierpiące na różne choroby. Dysponuje większą wiedzą niż ekspert, który w tytule nie ma słowa „kliniczny”. Obecnie bez problemu dostępny jest dietetyk online, z który możesz kontaktować się w dowolnym czasie z każdego miejsca. Najlepsi dietetycy online zapewniają zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości związanych z chorobą.
Dieta Hashimoto – czy jest tak ważna?
Jeżeli cierpisz na Hashimoto, dieta zmniejszająca stany zapalne ma dla Ciebie duże znaczenie. Najważniejsze informacje na temat choroby oraz zalecanej diety znajdziesz tutaj: https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/hashimoto/. Dieta przy Hashimoto ułatwia wyregulowanie poziomu hormonów tarczycy i sprzyja ograniczeniu dolegliwości. Co powinna zawierać? Przede wszystkim włącz do jadłospisu ryby morskie. Stanowią ważne źródło kwasów omega-3, które wykazują właściwości przeciwzapalne. Jak jeszcze powinna wyglądać dieta Hashimoto? Przepisy powinny obfitować również w roślinne źródła omega-3. Do polecanych produktów zaliczają się orzechy oraz siemię lniane. Poza tym spożywaj produkty pełne witaminy C.
Hashimoto dieta – czego nie wolno jeść, aby nie pogarszać swojego zdrowia? W przypadku tej choroby tarczycy przyjęło się, że pewne pokarmy należy wykluczyć z diety. Dotyczy to m.in. zielonych warzyw. Tymczasem nie chodzi o zupełną rezygnację z nich, lecz spożywanie z umiarem. Zawierają cenne składniki, których organizm potrzebuje, dlatego sięgaj po nie rzadziej, ale nie usuwaj z diety.
Jak skutecznie leczyć Hashimoto?
Hashimoto – jakie badania są potrzebne do zdiagnozowania choroby? Podwyższony poziom TSH wskazuje na niedoczynność tarczycy. Choroba Hashimoto prowadzi do niedoczynności, ale niedoczynność może też występować bez korelacji z nią. Hashimoto a prawidłowe TSH? Może się zdarzyć, że Hashimoto istnieje, ale niedoczynność jeszcze się nie rozwinęła. Aby zdiagnozować omawiane schorzenie, konieczne jest wykonanie anty-TPO oraz anty-TG. W Hashimoto leczenie nie różni się od leczenia niedoczynności tarczycy. Na Hashimoto leki działają dobrze, jeżeli są przyjmowane według zaleceń lekarza. Konieczne jest dobranie odpowiedniej dawki tyroksyny.
Materiał sponsorowany przez Centrum Respo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze