Rabarbar: słodka gorycz na diecie
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 7 komentarzyRabarbar znany jest od wieków. Już starożytni Chińczycy docenili jego smak i prozdrowotne właściwości. Przyrządzali z niego … środek na przeczyszczenie. W XVII wieku zaczęto uprawiać go w europejskich ogrodach, a przyrządzony z jego łodyg kompot doskonale gasił pragnienie.
I do dzisiaj rabarbar jest symbolem lata. Pojawia się na przełomie kwietnia i maja, by swoim kwaskowatym smakiem przynieść ochłodę i orzeźwienie. Warto sięgać po tę roślinę, bo obfituje ona w błonnik, jak również cenne składniki odżywcze (potas, fosfor, żelazo i wapń) i witaminy. Zapobiega wzdęciom, wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego (pomaga pozbyć się toksyn z organizmu).
Rabarbar: lekarski czy ogrodowy?
W sklepach najczęściej kupić możemy rabarbar ogrodowy. Jest niskokaloryczny (tylko 20 kcal w 100 g) i bogaty w wartościowe składniki odżywcze. Rzadziej spotkać można rabarbar lekarski, któremu przypisuje się wiele prozdrowotnych właściwości. Działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie.
Czy rabarbar może szkodzić?
Spożywanie rabarbaru w nadmiarze może być niekorzystne dla naszego zdrowia. Warzywo to zawiera spore ilości kwasu szczawiowego, którego unikać należy, chorując na kamicę nerkową czy też dnę moczanową. Może też podrażniać śluzówkę żołądka, więc nie jest wskazany pacjentom z chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapalaniem jelita. Nie należy jeść go również w czasie infekcji wirusowych objawiających się biegunką. Co wiecej, kwas szczawianowy pod wpływem określonych interakcji powoduję utratę wapnia.
Rabarbar na diecie
Rabarbar ma ciekawy smak: z jednej strony jest niezwykle kwaśny, z drugiej zaś – doskonale łączy się ze słodkimi owocami. Można przygotować z niego dietetyczny kompot. Wystarczy zagotować obrany i pocięty w kawałki rabarbar w niewielkiej ilości wody, dodając pod koniec listki mięty. Słodyczy doda zaś stewia lub miód.
Rabarbar doskonale komponuje się też z truskawkami. Można z ich udziałem przygotować smaczne ciasto.
Rabarbar lekiem na raka?
Do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy przyjrzeli się właściwościom rabarbaru poddanego obróbce termicznej. Pod wpływem wysokich temperatur zwiększa się w nim stężenie polifenolu z grupy stilbenów, rapontygeniny. A to niezwykle skuteczna broń w walce z nowotworem. Rapontygenina niszczy komórki rakowe, ale co więcej: uniemożliwia ich dalsze namnażanie się.
Rabarbar na słodko
3–4 łodygi rabarbaru obierz i ugotuj w niewielkiej ilości posłodzonej stewią wody. Ostudź i przecedź (do przygotowania deseru nie potrzebujemy kompotu). Jogurt naturalny wymieszaj z serkiem twarogowym 0%.
Rabarbar można układać naprzemiennie z masą jogurtowo-twarogową lub ułożyć warzywo na dnie naczynia i polać przygotowaną masą. Wierzch warto posypać uprażonymi na patelni płatkami migdałowymi.
Smakiem rabarbaru cieszyć się możemy tylko trzy miesiące. Jeśli ktoś lubi to warzywo o wyrazistym smaku, właśnie teraz ma szansę na przygotowanie dania z jego udziałem. Jesteś na diecie? Nie przejmuj się, na rabarbar możesz sobie pozwolić!
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze