Wegański sernik z awokado bez pieczenia
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuJeżeli uwielbiasz awokado - dodajesz je do sałatek, przygotowujesz guacamole, zapiekasz w nim jajko - z pewnością przypadnie Ci do gustu sernik z masą z tego owocu. Zaletą poniższego przepisu jest szybkość i prostota przygotowania. Deser ten nie wymaga pieczenia, a ponadto dostarcza cennych składników odżywczych o pozytywnym wpływie na zdrowie i właściwościach odchudzających. Poniżej znajdziesz przepis na ciasto z awokado bez pieczenia.
Wegański sernik z awokado bez pieczenia — lista składników
Spód (ciasto):
- 12 wegańskich krakersów graham,
- 5 łyżek oleju kokosowego,
- skórka starta z cytryny,
- 1 i pół łyżeczki soli morskiej,
- 9 daktyli bez pestek.
Wypełnienie (masa serowa):
- 6 sztuk awokado,
- pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny,
- pół szklanki syropu z agawy,
- 1 i pół łyżki oleju kokosowego,
- skórka starta z cytryny,
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego,
- 2 łyżeczki soli morskiej.
Dekoracja
- ulubione owoce (przekrojone na pół lub w całości).
Sposób przygotowania:
Wrzucamy krakersy, olej, skórkę cytrynową, sól i daktyle do malaksera. Miksujemy wszystkie składniki do momentu uzyskania mieszanki o teksturze wilgotnego piasku. Następnie wsypujemy ją do tortownicy o średnicy 23 centymetrów. Ugniatamy, formując spód ciasta. Wkładamy do lodówki.
Aby przygotować masę tego sernika, należy połączyć w malakserze awokado, sok z cytryny, syrop z agawy, olej kokosowy, skórkę z cytryny, ekstrakt waniliowy i sól. Składniki miksujemy do uzyskania kremowej masy o gładkiej, jednolitej konsystencji. Wykładamy ją na schłodzony spód. Delikatnie potrząsamy tortownicą, aby wyrównać wierzch ciasta.
Następnie wkładamy je do zamrażarki na około 3 godziny (w lodówce ciasto powinno spędzić od 6 do 8 godzin). Po upływie tego czasu możemy wyjąć sernik z tortownicy, udekorować i cieszyć się jego smakiem.
Właściwości prozdrowotne awokado
Awokado to owoc, który powinien znaleźć się w jadłospisie osób na diecie odchudzającej i tych, które po prostu chcą odżywiać się zdrowo. Jest polecany przez dietetyków i lekarzy. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne (potas — więcej niż banany, miedź, fosfor, mangan i skwalen, który chroni serce przed zawałem) i witaminy (B6, C, E, K i kwas foliowy). Nie zawiera cukru, a chociaż ma sporo tłuszczów (około 40 gramów w średniej wielkości awokado), nie wpływa na wzrost ciśnienia we krwi (dzięki kwasowi oleinowemu i obecności potasu). Co więcej, kwas ten przeciwdziała rozwojowi nowotworów (piersi i prostaty).
Awokado to również, według wyników badań opublikowanych w "Journal of American Heart Association", klucz do utrzymania w ryzach złego cholesterolu. Ponadto składniki tego owocu sprawiają, że ryzyko wystąpienia miażdżycy maleje, a stan zapalny w żołądku łagodnieje, co usprawnia trawienie i proces wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia. Z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają również układ odpornościowy organizmu.
Właściwości odchudzające
Co prawda, awokado to owoc kaloryczny (sztuka dostarcza około 430 kcal), ale jest źródłem błonnika pokarmowego. Zapobiega podjadaniu pomiędzy głównymi posiłkami. Dobrej jakości tłuszcz, którego awokado jest źródłem, daje uczucie sytości. Wyniki badań przeprowadzonych w 2013 roku dowiodły, że osoby z nadwagą, które na obiad zjadały pół tego owocu, miały o 40 proc. mniejszy apetyt w ciągu kolejnych 3 godzin po posiłku.
Składniki awokado sprawiają, że tempo metabolizmu wzrasta, dlatego owoc ten sprzyja odchudzaniu i redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. Wedle wyników badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, w przypadku osób, które codziennie jadły pół tego owocu przez kilka tygodni, obwód brzucha zmniejszył się o około 2 centymetry. Ponadto awokado to istotny składnik diety osób aktywnych fizycznie: zawiera aminokwasy potrzebne do budowy mięśni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze