Izotonik, hipertonik, hipotonik. Różnice pomiędzy napojami dla sportowców
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 3 komentarzeNapoje dla sportowców, to znaczy izotonik, hipertonik, hipotonik, różnią się pod względem zawartości kalorii i soli mineralnych oraz stopnia wchłanialności. Napoje izotoniczne, hipertoniczne i hipotoniczne dobrze nawadniają organizm i dostarczają mięśniom energii. Warto zapamiętać, że płyny te nie są tożsame z napojami energetycznymi, których zadaniem jest pobudzenie organizmu do pracy.
Co to jest osmolalność?
Osmolalność do cecha napojów izotonicznych, która pozwala wyróżni trzy rodzaje: izotniki, hipertoniki i hipotoniki. Odnosi się do zawartości witamin, cukrów i minerałów. O czym decyduje? Wpływa na stopień zagęszczenia krwi i szybkość wchłaniania spożytej wody.
Jest to istotne w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, gdy pocimy się i tracimy wodę. Wówczas ciśnienie osmotyczne wzrasta (równocześnie rośnie ryzyko odwodnienia). Zadanie napojów dla sportowców polega na jego wyrównaniu celem uniknięcia obniżenia wydolności organizmu i wyczerpania.
Izotoniki (napoje izotoniczne)
Czym wyróżniają się napoje izotoniczne?
- osmolalnością równą krwi człowieka,
- zawartością węglowodanów na poziomie 6–10 %,
- zawartością składników mineralnych takich jak: elektrolity, witaminy, potas,
- najlepszym zaspokojeniem pragnienia sportowców, którzy ćwiczą intensywnie.
Do przygotowania prostego izotoniku w domu będziemy potrzebować 1 litr wody z magnezem i 9 gramów soli. Aby poprawić walory smakowe, warto dodać sok wyciśnięty z połowy cytryny i/lub liście świeżej mięty.
Hipertoniki (napoje hipertoniczne)
Mianem hipertoniku określa się odżywki dla sportowców, uprzednio nierozcieńczone soki z warzyw i owoców. Nie stosuje się ich w przypadku intensywnych treningów, gdyż mogą powodować zaburzenia przemiany materii.
Napoje hipertoniczne wyróżniają się:
- większą osmolalnością niż w płynach ustrojowych człowieka,
- zawartością około 10% węglowodanów,
- słabym stopniem nawodnienia organizmu,
- wolnym tempem wchłaniania,
- dobrym uzupełnieniem braków energetycznych w organizmie.
Hipotoniki (napoje hipotoniczne)
Do napojów hipotonicznych zalicza się: wodę (mineralną i smakową), rozcieńczone soki owocowe i warzywne. Nie uzupełniają one braków energetycznych, które są skutkiem intensywnego treningu. Stosuje się je w trakcie i po treningu trwającym około 60 minut.
Hipotoniki cechują się:
- zawartością węglowodanów na poziomie około 7%,
- niższą zawartością minerałów niż krew sportowca,
- szybką wchłanialnością z przewodu pokarmowego, gdyż zawierają mniejsze stężenie cukrów i elektrolitów,
- szybkim obniżeniem ciśnienia osmotycznego krwi,
- szybkim tempem gaszenia pragnienia,
- niską zawartością sodu.
Po napoje izotoniczne powinny sięgać osoby trenujące intensywnie i długotrwale – minimum 1,5 godziny, na przykład biegacze długich dystansów i kolarze. Powinni pić izotoniki, hipertoniki, jak i hipotoniki w niezbyt szybkim tempie i małymi porcjami. Zapotrzebowanie sportowców na płyny jest ustalane indywidualnie.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze