Skakanie na skakance - jakie daje efekty? Jak skakać na skakance?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuSkakanie na skakance to nie tylko rozrywka dla małych dzieci. To forma intensywnego treningu, która daje rewelacyjne efekty - spala dużą liczbę kalorii, pomaga rzeźbić i modelować sylwetkę. Dowiedz się, jakie efekty daje skakanie na skakance i jak powinno się to robić?
Co daje skakanie na skakance? Skakanie na skakance — kalorie
Skakanie na skakance kojarzy się z zabawą z dziecięcych lat. Jednak z uwagi na bardzo korzystne działanie na sylwetkę, dorośli nie powinni zapominać o tej formie aktywności. Już pół godziny intensywnego skakania pomaga spalić nawet 400 kalorii. Można się przy tym nieźle zmęczyć. Każdy, kto skakał na skakance chociażby przez 5 minut, wie, jak intensywny jest to wysiłek.
I choć statystyki mówią, że godzinny trening powoduje utratę 1200 kcal, to mało kto jest w stanie skakać przez tyle czasu. Jednak spadek masy ciała to nie jedyna zaleta tego sportu.
Skakanie na skakance — efekty
Wśród innych zalet tej aktywności wymienia się: ujędrnianie ciała, pozbycie się cellulitu, modelowanie i rzeźbienie sylwetki. Ciało staje się smuklejsze, ale dzieje się to nie tylko za sprawą utraconych kilogramów. Skakanie na skakance ma pozytywne działanie na nogi — uda, łydki i pośladki, a także na brzuch, ramiona i plecy. Aktywność ta dobrze też wpływa na zwiększenie elastyczności i sprężystości mięśni nóg, dzięki czemu zmniejsza się w istotny sposób ryzyko urazów kończyn.
Skakanie może wzmocnić kości i stawy, poprawić metabolizm, samopoczucie i jakość snu; jak każda aktywność fizyczna — powoduje wyrzut hormonu szczęścia w postaci tzw. endorfin. Taki trening poprawia również układ krążeniowo-oddechowy, ulepsza kondycję i wspiera koordynację ruchową.
Jak skakać na skakance? Technika i przygotowanie
Techniki skakania na skakance są różne i można je dowolnie ze sobą mieszać. Skakanie nie musi być wcale nudne. Pamiętacie lajkonika? A może wolicie skakanie krzyżakiem lub na jednej nodze? Skakać można też do przodu i do tyłu. Zmiana techniki skakania urozmaici trening.
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do treningu. Zanim zaczniemy intensywne skakanie, warto wykonać chociażby krótką rozgrzewkę. Dzięki niej będzie szansa na przygotowanie mięśni i tkanki łącznej dolnych kończyn.
Warto zaplanować odpowiedni strój do ćwiczeń, wygodny i przewiewny, a także buty usztywniające stawy skokowe. Ruchy podczas skoków powinny być miękkie — odradza się usztywnianie stawów. Ciało powinno być w prawidłowej pozycji — przede wszystkim ważny jest, prosty kręgosłup, brzuch i pośladki napięte, łokcie zaś powinny być nisko. Istotne znaczenie ma miejsce do skakanka — choć można to robić zarówno na świeżym powietrzu, na siłowni, jak i w domu, to trzeba wygospodarować trochę przestrzeni, aby skakanka mogła się spokojnie obracać — nie zahaczając o meble czy inne przedmioty.
DD
Jak prawidłowo wykonać plank? Ćwiczenie prezentuje trenerka z Calypso Fitness Club. Zobacz!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze