Jogging - co to jest? Jak zacząć uprawiać jogging i jakie daje efekty?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuJogging to lekki bieg o mniejszej intensywności. Jest świetny na odchudzanie - w czasie treningu można spalić nawet 500 kcal! Jakie są inne korzyści joggingu i jak zacząć go uprawiać? Czym jogging różni się od biegania?
Jogging — co to jest?
Jogging to technika biegania polegająca na bieganiu w wolnym tempie. Przyjęte jest, że jogging wykonuje się z prędkością nieprzekraczającą 9 kilometrów na godzinę. Jogging wykonuje się zatem w stosunkowo wolnym tempie, ale przez dłuższy dystans.
Jogging jest bardzo popularny wśród osób w różnym wieku i o różnej kondycji, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i urody. Nie za szybkie tempo truchtania pozwala na optymalną pracę mięśni i skutecznie spala tkankę tłuszczową.
Jogging jest także przez wiele osób wykorzystywany jako rozgrzewka przed rozpoczęciem treningu. Część osób jednak traktuje go jako formę treningu, którą można wykonywać na świeżym powietrzu.
Jogging — jak zacząć?
Jogging można zacząć zawsze, gdy nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Z pewnością należy zadbać o odpowiedni strój do biegania, a szczególnie buty — odzież i obuwie powinny być dopasowane do pogody i rodzaju treningu. Przed rozpoczęciem treningu powinno się wykonać rozgrzewkę i kilka ćwiczeń rozciągających.
Pierwsze biegi lepiej zacząć od kilku kilometrowego dystansu, by sprawdzić możliwości swojego organizmu. Dystans można zwiększyć z upływem czasu, a lepiej zacząć od mniejszego, by wyczuć swoją formę. Nie zaleca się biegania codziennie, a raczej z 3–4 razy w tygodniu. Uprawianie joggingu każdego dnia nie pozwala mięśniom na zasłużony odpoczynek po wysiłku. Na biegnie dobrze wybrać ładną pogodę — nie za gorący i niezbyt upalny dzień, ale zdecydowanie pogodny.
Jogging a odchudzanie
Wśród wielu wyżej wymienionych korzyści joggingu nie wolno zapominać o właściwościach odchudzających takiej formy aktywności. Jogging pozwala spalić średnio 400–500 kilokalorii w ciągu 45–60 minut. Dokładna liczba spalonych kalorii jest trudna do określenia, ponieważ zależy od rozmaitych czynników — m.in. takich jak: waga, wiek, kondycja organizmu, średnie tempo i dystans. Jest doskonałym sposobem na utratę tkanki tłuszczowej, czyli na zrzucenie kilku, a nawet kilkunastu nadprogramowych kilogramów. Wymaga to jednak nie tylko regularnie wykonywanych treningów, ale także właściwego odżywiania.
W trosce o poprawienie swojej sylwetki powinno się połączyć aktywność fizyczną ze zdrową, zbilansowaną dietą, opartą na gotowanych, pieczonych i grillowanych posiłkach. Zaleca się rezygnację z ciężkich sosów, smażonych w głębokim tłuszczu dań. Dieta powinna być także bogata w warzywa i owoce oraz węglowodany złożone. Radzi się, by unikać słodyczy, fast foodów, napojów gazowanych i alkoholu.
Jogging a bieganie — różnice
Zarówno jogging, jak i bieganie opierają się na bieganiu, przez co większość osób uważa, że to dokładnie to samo. W rzeczywistości te dwa rodzaje aktywności zaliczają się do grupy ćwiczeń aerobowych, ale jest pomiędzy nimi sporo różnic.
Przede wszystkim jogging dedykowany jest niemal dla każdej grupy wiekowej, niezależnie od kondycji. Nie wymaga intensywnego wysiłku fizycznego. Jest to bowiem nic innego, jak trucht, czyli bieg w wolnym tempie. Osoba uprawiająca jogging biega z maksymalną prędkością 9 km na godzinę, co daje 6 minut i 40 sekund na kilometr. Tymczasem podczas biegu znacznie przekraczana jest prędkość 10 km/godz. Joggersi biegną długo, ale powoli.
Jogging nie zakłada rywalizacji. Nie organizuje się maratonów dla joggerów. Nie biega się na czas, lecz dla przyjemności, jest czas na rozejrzenie się dookoła, a nawet na wykonywanie treningu wspólnie z drugą osobą.
Jogging — co daje? Efekty
Mimo tego, że jogging kojarzyć się może z aktywnością dla osób o słabej kondycji, to nie wolno zapominać, że długi i powolny bieg wymaga wysiłku. Systematycznie wykonywany jogging zapewnia smukłą, pięknie wymodelowaną sylwetkę. Dodatkowo jogging wzmacnia mięśnie — szczególnie nóg (uda, łydki), pośladków oraz ramion i brzucha.
Jogging ma jeszcze inne zalety — wzmacnia układ odpornościowy organizmu, dzięki temu chorujemy mniej i szybciej zwalczymy choroby wirusowe. Poza tym, poprawia kondycję i metabolizm. Działa też pozytywnie na psychikę — odpręża, relaksuje i dodaje energii – jak każdy wysiłek fizyczny powoduje zwiększoną produkcję endorfin.
DD
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze