Circut training - co to jest? Circuit - co to znaczy?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 6 komentarzyCircuit training - co to? To inaczej trening obwodowy, czyli wykonywanie ćwiczeń siłowych i aerobowych w określonej kolejności i ustalonym czasie. Circuit jest zalecany wszystkim osobom, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej, ponieważ są to ćwiczenia proste do wykonania, a trening jest urozmaicony.
Circuit — to co znaczy? Czym jest circuit?
Określenia "circuit" (ang. "obwód") używa się do nazwania treningu obwodowego o wysokiej intensywności. Układ kilku ćwiczeń tworzy obwód, którego przebycie powtarza się określoną liczbę razy. Ćwiczenia wykonuje się jedno po drugim aż do momentu przejścia całego obwodu. Następnie rozpoczyna się kolejną serię ćwiczeń.
Inna nazwa circuit to trening stacyjny. Jego istotą jest wykonywanie ćwiczeń siłowych i aerobowych, w trakcie których pracuje większa liczba mięśni. Ćwiczenia w ramach zajęć circuit są urozmaicone, wykonuje się je w dość szybkim tempie, dostosowanym do możliwości osoby ćwiczącej. Są one proste do odtworzenia, dlatego może je wykonywać każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.
Trening odbywa się przy użyciu sprzętu do ćwiczeń, takiego jak step, rower stacjonarny i skakanka, jak również akcesoriów: hantli, sztangielek, materaców. Najlepiej zatem praktykować go na siłowni lub w klubie fitness. Co ważne, w trakcie ćwiczeń circuit ryzyko przetrenowania nie występuje.
Zasady treningu circuit
Aby intensywny trening obwodowy (poprzedzony ćwiczeniami rozgrzewającymi), został przeprowadzony prawidłowo, należy przestrzegać następujących reguł:
- czas trwania treningu circuit powinien wynieść 45 minut,
- ćwiczenia należy wykonywać 3 do 4 razy w tygodniu (z przerwą na regenerację wynoszącą co najmniej 1 dzień),
- w trakcie treningu circuit wykonujemy w określonej kolejności od 6 do 10 różnych ćwiczeń powtarzanych określoną liczbę razy (w ciągu około 20 sekund), które angażują różne partie ciała, na przykład: pompki, ćwiczenia z piłką, przysiady, podciąganie na drążku, ćwiczenia na mięśnie brzucha, ćwiczenia na stepie, podskoki, bieganie na bieżni,
- sekwencję ćwiczeń w ramach treningu circuit można ułożyć w dwojaki sposób: ćwiczenia cardio i siłowe na przemian lub w pierwszej kolejności ćwiczenia angażujące duże mięśnie, a potem mniejsze,
- obciążenie w trakcie ćwiczeń nie powinno być wyższe niż 50% możliwości osoby trenującej,
- przerwa pomiędzy ćwiczeniami powinna być sukcesywnie wydłużana (jednak nie dłuższa niż 15 sekund),
- podczas treningu wykonujemy od 2 do 6 przebiegów (serii) ćwiczeń (w zależności od możliwości osoby ćwiczącej),
- przerwy pomiędzy przebiegami wynoszą około 3 minut.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze