Co to jest burpees? Jak prawidłowo wykonać burpees?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 4 komentarzeJeżeli brak czasu nie pozwala na zrealizowanie godzinnego treningu, możemy wykonywać burpees. Wystarczy kilka minut, aby uaktywnić wszystkie partie mięśni. Co to jest burpees? Ćwiczenia, które należą do grupy najbardziej efektywnych. Pomagają spalać tkankę tłuszczową i wzmacniać kondycję fizyczną.
Dlaczego "burpees"?
Mianem "burpees" określa się zestaw dynamicznych ćwiczeń fitnessowych. Jego autorem jest Royal H. Burpee. Idea tego treningu zrodziła się w umyśle tego fizjologa amerykańskiego pochodzenia w latach 30. ubiegłego wieku. Miał on służyć ocenie kondycji fizycznej — stopnia zwinności, siły i koordynacji ruchów. Inne nazwy stosowane do określenia tych ćwiczeń to "krokodylki" lub "padnij — powstań".
Burpees — co to?
Burpees to sekwencja kilku ruchów, które mogą stanowić samodzielny trening ogólnorozwojowy albo element treningu interwałowego. Kilka minut poświęconych na burpees skutkuje zmęczeniem tak dużym, jak po godzinnych intensywnych ćwiczeniach. Zestaw prostych technicznie ruchów obejmuje:
- przysiad,
- deskę,
- pompkę,
- wyskok w górę.
Ćwiczenia te wykonuje się bez pauzy, jedno po drugim — kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Nie wymagają użycia specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń, zatem można je wykonać w każdym miejscu. W trakcie treningu nie wolno zapominać o miarowym oddychaniu. Najlepiej poszczególne ruchy wykonywać w umiarkowanym tempie, zwracając uwagę na technikę.
Zestaw ruchów można modyfikować, wprowadzając akcesoria sportowe - hantle lub piłkę lekarską, a także realizując inne warianty ćwiczeń: pompkę na jednej ręce, skok do przodu zamiast skoku w górę. Ćwiczenia można wykonywać na czas (maksymalną liczbę powtórzeń w określonym czasie) lub zrobić określoną liczbę powtórzeń.
Jak prawidłowo zrobić burpees?
Przyjmujemy pozycję stojącą — nogi powinny być wyprostowane w kolanach. Robimy przysiad i kładziemy dłonie na podłożu. Stopy muszą całą swoją powierzchnią przylegać do podłoża.
Następnie wyciągamy jednocześnie obie stopy do tyłu (prostujemy nogi), przyjmując pozycję deski. Robimy pompkę, pamiętając o zachowaniu wyprostowanych pleców. Wracamy do przysiadu i dalej wstajemy, skacząc z uniesionymi nad głową rękami.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze