Trening interwałowy
EWA RYCERZ • dawno temuRzeźba sama się nie zrobi! Jeśli chcesz szybko i skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej wejdź na wyższy poziom treningu. Gdy monotonne cardio zaczyna już nie wystarczać, spróbuj treningu interwałowego, czy o zmiennej intensywności. Dobrze i systematycznie robiony, interwał pomoże spalić więcej kalorii w szybszym tempie.
Trening interwałowy to codzienność osób, którym zależy na szybkim spaleniu tkanki tłuszczowej. Na czym polega?
W tym typie treningu krótkie okresy intensywnego wysiłku przeplatają się z dłuższymi okresami wysiłku lżejszego, umiarkowanego. Czas wykonywania jednego ćwiczenia w wysokiej oraz w umiarkowanej intensywności nazywamy właśnie interwałem.
Taki trening powinien trwać minimalnie 20 a maksymalnie 40 minut.
Wyróżniamy w nim cztery fazy:
- rozgrzewkę,
- liczbę interwałów (najczęściej od 5 do 10 powtórzeń każdego z ćwiczeń lub jednego
- ćwiczenia – wszystko zależy od stopnia zaawansowania trenującej osoby)
- rozciąganie
- schładzanie
Co ćwiczyć?
Trening interwałowy można wykonywać bazując na różnych ćwiczeniach. Możesz biegać, jeździć rowerem, na rolkach, skakać na skakance, robić pompki, przysiady, wykroki i inne ćwiczenia.
Zasady treningu interwałowego
Zanim zdecydujesz się na wykonanie treningu interwałowego poznaj zasady, jakie nim rządzą. To ważne, ponieważ ich nieprzestrzeganie może spowodować uszczerbek na zdrowiu.
- Trening interwałowy można wykonywać maksymalnie 3 razy w tygodniu. Przerwa pomiędzy takimi treningami powinna wynosić nie mniej niż 48 godzin,
- 25 minut – tyle powinny trwać same interwały,
- pamiętaj o rozgrzewce i schładzaniu,
- jeśli robisz interwały, dzień przed treningiem i dzień po nim daj sobie czas na odpoczynek – mięśnie się zregenerują a ty nabierzesz sił,
- 1,5 godziny przed treningiem zjedz posiłek obfity w białko,
- zrezygnuj z interwałów jeśli jesteś na diecie eliminacyjnej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze