6 zagrożeń płynących z diety o niskiej zawartości tłuszczu
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPrzez lata twierdzono, że najlepsza jest dieta niskotłuszczowa (inne nazwy: dieta beztłuszczowa lub dieta bez tłuszczu). Jednak zdaniem naukowców, zdrowe tłuszcze nienasycone, które znajdziemy m.in. w rybach morskich, oliwie z oliwek, oleju rzepakowym i orzechach, mogą być kluczem do odwrócenia epidemii otyłości, cukrzycy i chorób serca. Poniżej prezentujemy 6 zagrożeń płynących z diety o niskiej zawartości tłuszczu.
Nie ma żadnych wątpliwości, że niektóre tłuszcze są szkodliwe dla zdrowia. Udowodniono, że tłuszcze trans zwiększają ryzyko chorób przewlekłych. Ich nadmiar może również powodować przyrost masy ciała oraz zwiększa ryzyko choroby serca.
Niestety, wiele osób nie spożywa wystarczających ilości zdrowego tłuszczu, a to również może powodować problemy ze zdrowiem.
Warto pamiętać, że tłuszcze są niezbędnym składnikiem odżywczym. Chronią nas przed chorobami, wzmacniają odporność i wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Oto sześć zagrożeń dla zdrowia związanych z dietą o niskiej zawartości tłuszczu!
Słabsze serca
Od lat uważa się, że duże spożycie tłuszczu zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu. To nieprawda!
Osoby, które stosują dietę śródziemnomorską (składa się ona z dużych ilości zdrowych tłuszczów) mają niższe ryzyko cukrzycy, chorób serca i otyłości. W przeciwieństwie do tych, którzy tłuszczu unikają.
Niepłodność
Niskie spożycie tłuszczu może powodować niepłodność i zaburzenia równowagi hormonalnej u kobiet. Diety o niskiej zawartości tłuszczu, mogą wpływać też na prawidłowość cykli menstruacyjnych.
Mężczyźni również nie są bezpieczni. Brak tłuszczu w menu obniża u nich poziom testosteronu. Które produkty korzystnie wpływają na libido?
Awokado zawiera witaminę B6, która pomaga zwiększyć poziom testosteronu oraz potas, który reguluje pracę tarczycy. Oba te elementy zwiększają libido.
Orzechy zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają utrzymać czujność mózgu. Uważa się, że migdały mogą wzbudzić pożądanie u kobiet.
Tłuste ryby zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Makrela, łosoś czy pstrąg pomagają zwiększyć przepływ krwi w ciele.
Przyrost masy ciała
Dieta niskotłuszczowa wcale nie jest najlepsza, gdy chcesz schudnąć. Osoby, które ją stosują, mają niski całkowity dobowy wydatek energetyczny (Total Energy Expenditure — TEE). W rezultacie spalają niewielką liczbę kalorii.
Fakt, że diety o niskiej zawartości tłuszczu zwiększają głód, również tu nie pomaga. Jest to praktycznie niemożliwe, aby schudnąć i utrzymać swoją nową wagę, gdy jesteśmy przez cały czas głodni.
Wyższe ryzyko depresji
Czy wiesz, że 60 proc. twojego mózgu stanowi tłuszcz? A warstwy tłuszczu w mózgu wpływają na twój nastrój.
Diety o jego niskiej zawartości zmniejszają poziom tłuszczu w mózgu. W konsekwencji zwiększają ryzyko depresji. Niedobór kwasu tłuszczowego omega-3 związany jest z rozwojem ADHD, zaburzeń dwubiegunowych i schizofrenii.
Nasilenie uczucia głodu
Diety o niskiej zawartości tłuszczu zwiększają głód na dwa sposoby. Po pierwsze — powodują zwiększenie poziomu greliny (hormon głodu) i insuliny, co utrudnia kontrolę nad głodem i apetytem.
Po drugie, diety o niskiej zawartości tłuszczu oraz żywność beztłuszczowa zapewniają bardzo niską sytość. To oznacza, że szybko zacznie ci doskwierać głód.
Niska absorpcja składników odżywczych
Zwiększenie spożycia tłuszczu pozwoli twojemu organizmowi wchłonąć więcej rozpuszczalnych w tłuszczach składników odżywczych, takich jak witaminy A, D, E i K.
Warto pamiętać, że kiedy tłuszcz spożywany jest poprawnie, nie powoduje przyrostu masy ciała. Twój organizm potrzebuje zdrowego tłuszczu, aby funkcjonować prawidłowo.
Dodaj do swojej diety awokado, nasiona, migdały, masło orzechowe i oliwki, ale spożywaj je z umiarem. Unikaj stosowania tłuszczów i olejów pochodzenia zwierzęcego i ciesz się zdrowiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze