Jęczmień - superziarno dla sportowców

Jęczmień dawniej był pożywieniem sportowców i gladiatorów. Dodawał energii i siły. W średniowiecznej Europie stał się produktem ubogich, dzisiaj jednak docenia się jego wartości odżywcze i przyjemny orzechowy aromat. W Polsce jęczmień najczęściej spożywa się w postaci kaszy jęczmiennej. Można ją dodawać do sałatek, dań mięsnych i zup. Doskonale rozgrzewa i syci. A przy tym jest bardzo zdrowa.

Właściwości jęczmienia

Właściwości jęczmienia (123RF)

Zdrowe i lekkie przepisy


Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Zdrowe odżywianie:

Co się dzieje w organizmie, gdy rezygnujesz z picia kawy? Nawadnianie u osób aktywnych i sportowców Lubella rezygnuje z jajek z chowu klatkowego KFC kalorie - Grander kcal. 5 najgorszych produktów, które możesz zjeść w KFC Dietetyczne ciasta na każdą okazję - z malinami, truskawkami i bez pieczenia 11 superproduktów, które powinniśmy jeść częściej Zdrowe przekąski kibica Właściwości jajek Pomysł na zdrowe i sycące śniadanie "na wynos" Sprawdzamy skład zdrowych chipsów. Kupisz je w wielu sklepach Zanim wyeliminujesz gluten z diety dziecka FIT ciasteczka - bez mąki i cukru

Popularne w tym tygodniu:

Zdrowe śniadanie, które da ci siłę. Co warto zjeść przed aktywnym dniem? Ocet jabłkowy - czy rzeczywiście zasługuje na sławę?