8 produktów węglowodanowych gorszych niż białe pieczywo
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuBiały chleb stał się wrogiem publicznym numer jeden – w końcu wszystkie jego ważne składniki odżywcze znikają w wyniku przetwarzania. Pamiętaj jednak, że inne przetworzone węglowodany mogą występować w potrawach, a wiele z nich zawiera dzienną zalecaną ich dawkę.
Dobre rady
Produkty pełnoziarniste należy kupować jak najbliżej oryginalnego źródła. Poza tym należy zwracać uwagę na porcje. Dowiedz się, które 8 węglowodanów może znajdować się w twojej diecie, nawet jeśli jesteś przeciwniczką białego pieczywa.
Napoje kawowe
Takie napoje nie tylko mogą zawierać tyle kalorii, co posiłek (czasami nawet ponad 400), ale liczba węglowodanów w nich zawarta również jest duża – około 60–80 gramów na porcję. Dodając do tego cukier, tłuszcze nasycone w bitej śmietanie i czekoladowe syropy, uzyskujemy deser w wielkim plastikowym kubeczku.
Zobacz też: Co się stanie, kiedy przestaniesz jeść chleb?
Bajgle
Dla wielu osób bajgle są porannym rytuałem, ale lepiej przemyśleć ich spożywanie, nawet jeśli wybieramy opcję pełnoziarnistą. W zależności od wielkości można polecić go komuś, kto później będzie biegać przez 2–3 godziny. Wiele dostępnych bajgli to 250–300 kalorii i ponad 50 gramów węglowodanów.
Soki i smoothie
Stoiska z sokami i smoothie są wszędzie i wydawać się mogą zdrowym wyborem. Jednakże 500 ml pełnego owoców soku to nawet 75 gramów węglowodanów oraz 64 gramy cukru. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez soku, ilość 120 ml jest bardziej rozsądna, gdyż zawiera jedynie 15–20 gramów węglowodanów.
Krakersy serowe
Jeżeli chcesz pozwolić sobie na nieco przetworzonych węglowodanów, nie sięgaj nigdy po takie krakersy. Mimo że ilość węglowodanów nie jest zastraszająca (około 18 gramów na porcję), przekąska ta nie ma właściwie żadnych wartości odżywczych. Takie krakersy pełne są chemii i sztucznych barwników.
Zobacz też: 10 źródeł węglowodanów, o których warto wiedzieć
Ciasta w kawiarni
Muffiny w kawiarniach były kiedyś rozmiaru pięści, teraz są nawet 2 razy większe, a niektóre zawierają prawie 64 gramy węglowodanów i ponad 30 gramów cukru. Wybieraj porcje 60-gramowe ze składnikami pełnoziarnistymi.
Popcorn w kinie
Dla wielu z nas popcorn to nieodłączna część oglądania filmu w kinie. W przypadku dużej porcji może zawierać nawet 1200 kalorii, z których prawie wszystkie pochodzą z węglowodanów (do tego można dodać też 580 mg sodu). A to jeszcze przed dodaniem masła.
Rodzynki w jogurtowej polewie
Mogą one wyglądać niewinnie, ale 1⁄4 kubka to 20 gramów węglowodanów i 19 gramów cukru. Daj sobie spokój z takimi przekąskami i zamiast nich, wybierz lepiej tabliczkę ciemnej czekolady.
Jogurt z owocami
Jogurt sam w sobie jest dobrym wyborem, ale owoce są pełne cukru. Produkt ten zawiera laktozę, która jest naturalnie występującym węglowodanem. Ogólnie zawiera on około 12–15 gramów węglowodanów, co jest w porządku. Owocowy dodatek może nawet podwoić tę liczbę. Lepiej wybierać kremowe jogurty greckie i dodawać świeże kawałki owoców.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze