Jak złagodzić zakwasy? Sposoby na zakwasy
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temuProblem bolących mięśni znany jest chyba wszystkim, którzy zdecydowali się rozpocząć aktywność fizyczną. Pojawieniu się zakwasów można jednak zapobiec. A jeśli już wystąpią... Jak złagodzić zakwasy? Jak zmniejszyć ból zakwasów? Odpowiadamy!
Zakwasy (opóźniona bolesność mięśni) najczęściej pojawiają się po intensywnym wysiłku fizycznym. Jeszcze do niedawna sądzono, że spowodowane są one wydzielaniem się kwasu mlekowego. Prowadzone na przestrzeni kilku lat badania obalają jednak te teorię.
Obecnie główną przyczynę zakwasów upatruje się w mikrourazach strukturalnych włókien mięśniowych. Dochodzi do nich w trakcie ćwiczeń z obciążeniem, do których organizm nie jest przyzwyczajony.
Zobacz też: Domowe sposoby na zakwasy
Zakwasy pojawić się mogą również wówczas, gdy aktywność fizyczna podjęta została po długiej przerwie. Bolesność mięśni daje się najczęściej zauważyć dzień po treningu, a utrzymywać się ona może nawet przez kilka dni.
Czy można uniknąć zakwasów?
Zakwasy to dolegliwość mało komfortowa. Niektórych bardzo skutecznie może zniechęcić do aktywności fizycznej. Nie tędy jednak droga. Jeśli ćwiczenia będą wykonywane regularnie, z czasem ból mięśni w ogóle nie będzie się pojawiał.
Co jednak można zrobić, by uniknąć zakwasów? Najważniejsza jest rozgrzewka. Należy ją wykonać przed każdym treningiem, nawet jeśli w naszej opinii nie będzie on intensywny. Kiedy mięśnie są rozgrzane, wykazują mniejszą podatność na mikrouszkodzenia.
W czasie rozgrzewki warto pamiętać o ćwiczeniach takich jak: bieg w miejscu, krótka przebieżka na rowerku stacjonarnym, pajacyki, krążenia bioder i ramion. Po ich wykonaniu mięśnie staną się bardziej
elastyczne.
Stopniowanie wysiłku
Kolejną zasadą jest podejmowanie aktywność zgodnie ze swoimi możliwościami.
Trening z dnia na dzień powinien być intensywniejszy, na początku jednak warto nieco bardziej się oszczędzać. Organizm musi się przyzwyczaić do ćwiczeń. Dotyczy to również wizyt na siłowni. Pierwszego dnia nie wolno sięgać po duże obciążenia.
Uniknąć zakwasów pomoże również prawidłowe oddychanie w czasie treningu. Choć to czynność podstawowa, instynktowna, w chwili wykonywania ćwiczeń trzeba mieć nad nią kontrolę. Ważne jest również właściwe nawodnienie organizmu. Sięgać po wodę mineralną należy zarówno w trakcie treningu, jak i po nim. Istotna jest także odpowiednia dieta.
Unikać należy potraw obfitujących w tłuszcze nasycone. Niewskazane jest również picie kawy bezpośrednio przed wysiłkiem. Warto, by w jadłospisie znalazły się warzywa i owoce, zwłaszcza liściaste warzywa zielone, ogórki, awokado.
Zobacz też: Ból po treningu, którego nie wolno zbagatelizować
Sposoby na zakwasy — co zrobić na zakwasy?
A co zrobić, gdy ból mięśni już nas dotknie? Ulgę przynieść mogą gorące kąpiele, wizyta w solarium lub w saunie. Pomocne okazują się być również chłodne okłady, np. z lodu.
Warto również zastosować naprzemienny prysznic, polewając obolałe miejsca raz ciepłą, raz zimną wodą. Gdy i to nie pomoże, można sięgnąć po dostępne w aptekach maści rozgrzewające.
Odradza się natomiast intensywne masaże i stretching, które mogą jeszcze bardziej uszkodzić mięśnie i spowodować większy ból.
Zakwasy pojawić się mogą nawet u zawodowych sportowców. To dolegliwość często spotykana, mało jednak przyjemna. Z cała pewnością jednak jej pojawienie się nie powinno zniechęcić nas do aktywności fizycznej. Ból minie, a korzyści płynące ćwiczeń pozostaną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze