Domowe sposoby na zakwasy - co pomaga na zakwasy?
Domowe sposoby na zakwasy stosujemy w obliczu bólu mięśni po intensywnym treningu. W tej sytuacji możemy wziąć gorącą kąpiel i zimny prysznic, poprosić domowników o wykonanie masażu olejkiem eterycznym lub wypić herbatę z odrobiną sody oczyszczonej. Masaż na zakwasy czy kąpiel na zakwasy to nie jedyna metoda. Jak jeszcze można walczyć z zakwasami w domu?
Zakwasy — definicja
Zakwasami nazywamy ból, z którym borykamy się dzień po odbyciu treningu o wysokim stopniu intensywności (może nam towarzyszyć nawet przez około 7 dni). Mięśnie są sztywne i wrażliwe na dotyk. Zakwasy są następstwem niewielkich uszkodzeń włókien mięśniowych i tkanki łącznej.
Dlaczego do nich dochodzi? Najczęściej przyczyną jest brak przygotowania mięśni do treningu, czyli zaniechanie rozgrzewki. Zakwasy to również sygnał, że mięśnie regenerują się po wysiłku fizycznym.
Domowe sposoby na zakwasy — gorąca kąpiel i zimny prysznic
Jeżeli zapomnieliśmy o rozgrzewce, a kolejny dzień po treningu rozpoczęliśmy w towarzystwie bólu mięśni, powinniśmy wziąć prysznic, w trakcie którego będziemy na przemian kierować na obolałe partie ciała zimną i ciepłą wodę (co poprawi krążenie). Jest to forma wodnego masażu, który zrelaksuje nasze ciało.
Warto pamiętać, że ten domowy sposób na zakwasy działa tymczasowo, podobnie jak długotrwała kąpiel w gorącej wodzie. Rozgrzanie mięśni w ciepłej wodzie rozszerza naczynia krwionośne i wspomaga proces regeneracji.
Domowe sposoby na zakwasy — masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych
Olejki z takich ziół jak lawenda czy miodla indyjska również przyniosą ulgę obolałym mięśniom. Olejek lawendowy wykazuje działanie łagodzące, jest środkiem antyseptycznym, natomiast olejek z miodly niweluje dolegliwości bólowe.
Masaż z wykorzystaniem tych olejków eterycznych zmniejszy napięcie mięśni i przyspieszy regenerację, choć w przypadku bardzo silnych zakwasów (mięśni nadwrażliwych na dotyk) może być bolesny. Masaż można wykonać również podczas kąpieli, najlepiej kilkukrotnie w ciągu dnia.
Domowe sposoby na zakwasy — dieta
Podczas walki z zakwasami w domu możemy pić sok pomidorowy, który pomaga uzupełnić niedobory elektrolitów. Ponadto w menu dzień po treningu powinna znaleźć się dodatkowa porcja warzyw, które są bogate w witaminy (wybierajmy te zawierające witaminę C, która odgrywa ważną rolę w regeneracji mięśni) i minerały. Przyspieszą one proces powrotu do pełnej sprawności fizycznej i treningów.
Nie zapominajmy o białkach - podstawowym budulcu mięśni — odpowiednia ich podaż przyspieszy odbudowę włókien mięśniowych. Warto również dobrze nawodnić organizm, co sprzyja usuwaniu toksycznych substancji.
Domowe sposoby na zakwasy — zimny lub gorący kompres
Ciepły okład z wykorzystaniem termoforu zadziała jak gorąca kąpiel — rozgrzeje mięśnie i przyspieszy proces ich regeneracji. Natomiast zimny kompres, wykonany przy użyciu kostek lodu owiniętych w woreczek foliowy i ręcznik, złagodzi dolegliwości bólowe i pomoże uporać się ze stanem zapalnym. Warto powtarzać go kilka razy w ciągu dnia do momentu, aż ból mięśni ustąpi.
Domowe sposoby na zakwasy — herbata z dodatkiem sody oczyszczonej
W domowym zaciszu możemy wypróbować również zwalczyć zakwasy od wewnątrz za pomocą własnej produkcji napojów, takich jak herbata z dodatkiem sody oczyszczonej (ma ona właściwości odkwaszające). Ponadto zaleca się w tym czasie pić yerba mate i wodę z dodatkiem soku wyciśniętego z cytryny.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze