5 przypraw, które warto dodawać do koktajli. Poleca Ewa Chodakowska
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuKoktajle to posiłki proste i szybkie pod względem przygotowania. Są źródłem cennych substancji odżywczych: dostarczają witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy. Mają pozytywny wpływ na stan cery, pomagają redukować wagę i oczyszczają organizm z toksyn (głównie te zielone). Składnikami koktajli są przyprawy lecznicze. Oto 5 przypraw, które warto dodawać do koktajli.
Do przygotowania koktajlu możemy wykorzystać warzywa i owoce, zarówno mrożone, jak i świeże, wodę, jogurt lub mleko, zioła i przyprawy. Te ostatnie poleca szczególnie Ewa Chodakowska, trenerka fitness. Choć niektóre z nich wydają się odpowiednie jedynie do potraw mięsnych i sosów, świetnie sprawdzają się jako dodatek do płynnych posiłków (Chodakowska rekomenduje koktajl jako jedno z dań, które spożywamy w trakcie dnia).
Zobacz też: Postaw na przyprawy
Przyprawy w sztuce kulinarnej są stosowane w celu nadania lub wydobycia smaku potraw bądź jego urozmaicenia. Swój aromat zawdzięczają terpenom — organicznym związkom chemicznym, które w przemyśle kosmetycznym są wykorzystywane jako substancje zapachowe. Przyprawy mają też właściwości lecznicze (niektóre z nich pomagają nawet w walce z chorobami nowotworowymi), dlatego powinny stanowić stały element zdrowej diety.
Zatem przyprawy nie tylko urozmaicą smak koktajlu, ale sprawią, że zyska właściwości prozdrowotne. Sprawdź, które z nich warto wykorzystywać w trakcie przygotowywania płynnych posiłków zdaniem Ewy Chodakowskiej?
Kurkuma
Kurkumę, inaczej ostryż, warto dodawać do wszystkich potraw, nie tylko do koktajli. Wykazuje ona silne właściwości przeciwutleniające i antynowotworowe (to zasługa kurkuminy, związku chemicznego o właściwościach przeciwzapalnych), osłania układ pokarmowy i działa na niego łagodząco. Kurkumina hamuje rozwój takich rodzajów nowotworu jak: rak okrężnicy, wątroby, żołądka, jajników i krwi. Powoduje, że komórki nowotworowe obumierają.
Jak dowiodły wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z Centrum Badań nad Rakiem w Houston osoby (bez względu na płeć), które spożywają ćwierć łyżeczki kurkumy dziennie, chorują na raka nerek 10 razy rzadziej, a kobiety 5 razy rzadziej zapadają na nowotwór piersi.
Zobacz też: Złote mleko na odchudzanie — właściwości prozdrowotne, przepis, efekty
Kurkuma wykazuje też działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Reguluje poziom trójglicerydów i insuliny we krwi oraz poprawia pracę układu krążenia.
Przyprawa ta nadaje koktajlom na bazie jogurtu piękny kolor (ma żółto-złociste zabarwienie). Pamiętaj, że absorpcję kurkuminy podnosi pieprz i papryka, zatem warto wzbogacić napój również o te przyprawy.
Gałka muszkatołowa
Najczęściej gałkę muszkatołową wykorzystuje się w kuchni, ale jej właściwości lecznicze doceniają też zwolennicy medycyny naturalnej. Ma silny aromat i gorzko-korzenny smak.
Przyprawa ta może przeciwdziałać wystąpieniu zakrzepów krwi. Ponadto poprawia trawienie, ponieważ wzmaga wydzielanie soku żołądkowego. Dzięki zawartości substancji o nazwie eugenol może zapobiegać wrzodom żołądka.
Zobacz też: Nietypowy składnik smoothie, który może zapobiec nowotworowi żołądka
Gałka muszkatołowa ma pozytywny wpływ na potencję. Wystarczy szczypta, żeby zadziałała pobudzająco. Stymuluje układ nerwowy, wpływając na funkcje seksualne u ludzi.
Żeby odmienić smak koktajlu, wystarczy dodać jedynie szczyptę gałki muszkatołowej (w proszku lub w kulce, startej na tarce). Z ilością tej przyprawy nie można przesadzać, ponieważ nadmiar sprawi, że koktajl będzie gorzki (co więcej, gałka wykazuje działanie halucynogenne, za co odpowiada jej główny składnik — mirystycyna; dawka halucynogenna to 6–30 gramów sproszkowanej przyprawy).
Pieprz cayenne
Pieprz cayenne ma intensywnie pomarańczową barwę, pikantny smak i charakterystyczny aromat. To jedna z najbardziej wartościowych przypraw – zawiera witaminy (beta-karoten, A i E), składniki mineralne (żelazo, cynk, miedź, potas, mangan, magnez i selen) o pozytywnym wpływie na zdrowie.
Kapsaicyna sprawia, że przyprawa ta działa przeciwbólowo (można ją stosować na bóle głowy, mięśni, nerwobóle) i antybakteryjnie. Ten sam składnik czyni pieprz cayenne produktem o działaniu antynowotworowym. Ponadto wspomaga on pracę układu pokarmowego, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zatorów — przyczyny zawału i udaru. Podnosi poziom odporności.
Zobacz też: Naturalne spalacze tłuszczu
Pieprz cayenne to przyprawa idealna dla osób na diecie odchudzającej. Kapsaicyna przyspiesza metabolizm, poprawia pracę układu trawiennego, hamuje apetyt i umożliwia szybsze spalanie tłuszczu.
Ewa Chodakowska poleca wykorzystywać pieprz cayenne do koktajli owocowych i owsianek, dzięki czemu zyskają lekko pikantny smak. Świetne połączenie dla kubków smakowych daje połączenie ostrej papryki i kakao.
Kardamon
Przyprawa ta jest bogata w garbniki — przeciwutleniacze. Ma wszechstronne działanie: chroni przewód pokarmowy i usprawnia jego pracę, reguluje poziom cholesterolu w organizmie i poprawia krążenie krwi (dlatego kardamon stosuje się w terapii objawów astmy i zapalenia oskrzeli).
Co więcej, kardamon wykorzystuje się w leczeniu schorzeń zębów i zakażenia dróg moczowych. Ponadto zwalcza on ból gardła i działa odkażająco (napar do płukania przygotujemy na bazie wody z dodatkiem cynamonu i kardamonu).
Zobacz też: Przyprawy w kuchni
Niektóre źródła podają, że kardamon działa jak afrodyzjak i jest polecany osobom z problemami w kontaktach seksualnych. Ponadto znany jest jako naturalny środek detoksykujący. Olejki eteryczne i biochemiczne, które zawiera ta przyprawa, pomagają usuwać szkodliwe substancje i wolne rodniki z organizmu.
Żeby koktajlowi nadać korzennego aromatu, wystarczą 2–3 sztuki kardamonu.
Goździki
Goździki to przyprawa korzenna, która poza walorami zapachowymi (ma słodki, owocowy, drzewny aromat oraz korzenny, piekący i gorzki smak) wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Poprawia trawienie i apetyt. Swoje działanie zawdzięcza eugenolowi — substancji zmniejszającej aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego.
Przyprawa ta jest bogata w składniki mineralne: magnez, wapń, witaminy: A, C i K, oraz kwasy omega-3. To jedno z najlepszych źródeł antyoksydantów, które zwalcza wolne rodniki. Ponadto goździki łagodzą dolegliwości bólowe głowy, zębów i dziąseł. Znajdują też zastosowanie w walce ze złym cholesterolem.
Zobacz też: 3 niskokaloryczne witaminowe koktajle Ewy Chodakowskiej
Właściwości antyseptyczne czynią z goździków naszego sprzymierzeńca w walce z przeziębieniem i grypą. Ponadto są uznawane za lek o działaniu przeciwgrzybicznym i przeciwpasożytniczym (zabijają pasożyty jelit, wspomagają leczenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, m.in. biegunki).
Chodakowska poleca dodawać zmielone goździki (najlepiej wybierać te w oryginalnej, niesproszkowanej postaci, i samodzielnie je rozdrabniać w moździerzu) do koktajli przygotowanych na bazie jogurtu i owoców.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze