Odkwaszający detoks warzywno-owocowy Sokołowskiej
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuWiosna to najlepszy czas, aby przeprowadzić detoks organizmu. Oczyszczanie z wykorzystaniem warzyw i owoców proponuje Beata Sokołowska. Ten sposób ma odmłodzić, uzdrowić organizm, przywrócić równowagę kwasowo-zasadową i poprawić samopoczucie. Na czym dokładnie polega oczyszczający detoks warzywno-owocowy Sokołowskiej? Ile trwa detoks organizmu? Sprawdź!
Detoks warzywno-owocowy jest elementem diety alkalicznej propagowanej przez Beatę Sokołowską, psycholog zdrowia, która sama przekonała się o jego skuteczności. Podejrzewano, że choruje na nowotwór, ale gdy zaczęła systematycznie przeprowadzać oczyszczanie organizmu, okazało się, że jest zdrowa.
Zasady detoksu warzywno-owocowego Sokołowskiej
Ten sposób oczyszczania organizmu z toksyn trwa od 10 dni do 2 tygodni. Najlepiej przeprowadzać go dwa razy w roku (przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu go w życie powinniśmy skonsultować się z lekarzem; nie poleca się go kobietom w ciąży, matkom karmiącym, osobom z niedowagą czy niedożywionym). Na 4 dni przed rozpoczęciem detoksu należy wyeliminować z jadłospisu pokarmy mięsne, słodycze i dania typu fast food.
W trakcie dwóch pierwszych dni przygotowujących do oczyszczania jemy warzywa i owoce oraz lekkostrawną zupę — krupnik przygotowany z kaszy jaglanej lub ryżowy.
Co jeść na detoksie warzywno-owocowym?
Trzeciego dnia zaczyna się właściwy detoks. Od tego momentu do 12. dnia oczyszczania jemy świeże i mrożone warzywa (jako podstawę menu) i owoce (jako dodatek), takie jak: buraki, marchew, kapustę, kalafiora, rzodkiewkę, ogórki, pomidory, paprykę, seler, dynię, cebulę, cukinię i wiele innych. Włączamy do jadłospisu następujące owoce: cytryny, grejpfruty, jabłka, kiwi. Nie ma ograniczeń co do ilości spożywanych produktów z listy dozwolonych.
Te warzywa i owoce jemy na surowo, po ugotowaniu, upieczeniu, w postaci soków rozcieńczonych z ciepłą wodą i zup (pijemy m.in. barszcz czerwony). Bardzo ważne jest, aby w trakcie detoksu spożywać również ciepłe potrawy, ponieważ organizm się wychładza. Każdego dnia powinniśmy zjeść porcję warzyw kiszonych (ogórków, kapusty) i ząbek surowego czosnku. Przygotowywane potrawy możemy przyprawiać, ale warunek jest jeden — używane produkty nie mogą zawierać glutaminianu sodu i cukru.
Zobacz także: 5 objawów, które świadczą o tym, że potrzebujesz detoksu
Przepis na barszcz czerwony
Lista składników:
- kilogram buraków,
- 2 marchewki,
- 2 pietruszki,
- wywar z 4 suszonych grzybków,
- ⅓ selera,
- 2 cebule,
- por,
- 5 ząbków czosnku,
- 1–3 łyżki soku z cytryny,
- zakwas buraczany,
- łyżeczka mielonego kminku,
- ⅓ łyżeczki imbiru w proszku i kurkumy,
- pół łyżeczki kozieradki,
- szczypta tymianku, czarny pieprzu, soli morskiej i bazylii suszonej,
- 2 łyżeczki majeranku,
- pieprz cayenne,
- 2 liście laurowe,
- 5 ziaren ziela angielskiego,
- pęczek natki pietruszki.
Sposób przygotowania:
Do 3 litrów wrzącej wody dodajemy składniki z listy. Gotujemy około 25 minut. Po tym czasie dolewamy sok z cytryny i zakwas buraczany. Zagotowujemy barszcz. Odcedzamy. Pijemy gorący wtedy, gdy mamy ochotę.
W trakcie dwóch ostatnich dni detoksu warzywno-owocowego odżywiamy się tak jak na początku diety. Spożywamy tylko lekkostrawne dania, w tym krupnik. Unikamy słodyczy i mięsa.
Zobacz także: 5 innych sposobów na detoks niż picie oczyszczających soków
Podczas detoksu Sokołowskiej należy przyjmować duże ilości płynów — herbatek ziołowych, owocowych, domowych soków i wody, ponieważ większość toksycznych substancji jest rozpuszczalna w wodzie. Przyjmujemy około 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej pić wodę z dodatkiem soku z cytryny lub z solą morską.
Produkty zakazane w trakcie detoksu Sokołowskiej
Na czas oczyszczania organizmu z toksyn powinniśmy wyeliminować z jadłospisu takie produkty jak:
- owoce bogate w cukier, czyli gruszki, banany, daktyle i morele,
- kawę, herbatę i alkohol,
- fasolę i groch,
- orzechy,
- produkty mleczne,
- ziemniaki,
- węglowodany (kasze, zboża, chleb).
Warto pamiętać, że trzeciego-czwartego dnia detoksu mogą wystąpić takie dolegliwości jak ból głowy, problemy ze skórą, mdłości i wymioty. Możemy odczuwać gorzki smak w ustach (wówczas warto ssać goździki). Te przypadłości są naturalne i nie należy się nimi niepokoić (Beata Sokołowska zaleca odpoczynek). Są one tymczasowe (w takim momencie można wypić szklankę ciepłej wody z cytryną i miodem). Kolejne dni oczyszczania powinny przebiec bez skutków ubocznych.
Efekty detoksu warzywno-owocowego Sokołowskiej
Dwa tygodnie oczyszczania organizmu zaowocują:
- przywróceniem równowagi kwasowo-zasadowej,
- usunięciem toksycznych substancji z organizmu,
- poprawą samopoczucia,
- podniesieniem poziomu odporności organizmu,
- poprawą pracy układu pokarmowego,
- poprawą stanu cery,
- redukcją masy ciała,
- brakiem problemów z zasypianiem, poprawą jakości snu.
W trakcie detoksu warto również pamiętać o ruchu. Codziennie powinniśmy poświęcić 20 minut na spacer w szybkim tempie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze